Reflex;Matolcsy György;EU;MNB;közpénz;alapítványok;tiltott monetáris szabályozás;

2016-10-25 07:26:00

Szabályszegő jegybank

Alapos a gyanú arra, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) megsérti az uniós szabályokat. A jegybank közpénzt menekít ki az alapítványaiba, amelyek költségvetési célokat finanszíroznak, például az oktatást. Az Európai Központi Bank (EKB) és az Eurostat kifogásai kapcsán az Országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke vizsgálatot kezdeményez.

A tiltott költségvetési finanszírozás gyanúja merül fel a jegybanknál - erről is beszélt Burány Sándor tegnapi sajtótájékoztatóján. Az MSZP frakcióvezető-helyettese utalt arra, hogy a szocialisták által kiperelt iratok szerint a Pallas Athéné Domus Concordiae Alapítvány 2015 februárjában közvetlenül vásárolt állampapírokat az Államadósság Kezelő Központtól több mint kilencmillió euró értékben, és ezzel megvalósította a tiltott finanszírozást. A politikus jelezte, hogy Mesterházy Attila, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke a testület szerdai ülésén megteszi ezekben az ügyekben a szükséges lépéseket. Kérdés azonban, hogy a kormánypárti többségű bizottságban sikerül-e napirendre vetetni a témát és megidézik-e a jegybankelnököt.

Az Európai Központi Bank kötelezettségszegési eljárást kezdeményezhet Magyarországgal szemben, ha bebizonyosodik, hogy az MNB alapítványai szabálysértő módon vásároltak államkötvényeket. Mindez abból a levélből derült ki, amelyet Mario Draghi, az EKB elnöke írt Udo Bullmann európai parlamenti képviselő kérdésére. Az EKB számára közömbös, hogy a jegybank állampapír-állományának mekkora hányada származott közvetlenül az Államkincstártól, ők a teljes tilalom szellemében járnak el. Az MNB közismert álláspontja, az hogy a Pallas Athéné alapítványok jogilag függetlenek a jegybanktól, tehát rájuk nem vonatkozik a monetáris finanszírozás tilalma. Azonban ezt az indokot az uniós szervezetek nem fogadják el, mert értelmezésük szerint az alapítványok az MNB által irányított szervezetnek minősülnek.

A jegybank egyébként valóban hozzálátott a mintegy 200 milliárd forintos állampapír-állomány leépítéséhez, első lépcsőben 50 milliárd forint értékben el is adtak. Ezzel látszólag eleget tettek az uniós előírásoknak, ám az így felszabadult pénzt ingatlanvásárlásra fordították. Így az MNB már olyan mértékben az ingatlanpiac aktív szereplőjévé vált, amely - elsősorban az árak tekintetében - már zavarónak minősül - vélik a szakértők. Végeredményben a Pallas Athéné alapítványok létét és célkitűzéseit tartják idegennek a jegybank alapfeladatától, a monetáris finanszírozástól.

Ugyanakkor ma ismét a monetáris döntésre irányulhat a figyelem. A kamatdöntő ülésen az MNB Monetáris Tanácsa várhatóan változatlanul hagyja a 0,9 százalékos jegybanki alapkamatot, és utalást tesz arra, hogy hosszabb ideig nem is készül kamatmódosításra - jósolták a londoni pénzügyi elemzők. Vannak azonban olyan vélemények is a Cityben, hogy az MNB jövőre újabb kamatcsökkentésre szánhatja el magát és az alapkamat 2017 végére 0,60 százalékig csökken.

Sérelemdíjért perel a jegybankelnök

Schiffer András, az LMP volt társelnök-frakcióvezetője védi ügyvédként Bárándy Gergely szocialista parlamenti képviselőt abban a polgári peres perben, amelyet Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke indított ellene: a jó hírnév védelméhez fűződő személyiségi joga megsértése miatt - értesült a Népszava. A Fővárosi Törvényszéken ma tárgyalják azt az ügyet, amelynek előzménye, hogy az ellenzéki politikus az Országgyűlés május 17-i plenáris ülésén politikai lopással vádolta a jegybank elnökét, ami az MNB oldalán akkor megjelent közlemény szerint túlmegy a véleménynyilvánítás keretein. Ezért Matolcsy György a Fővárosi Törvényszékhez fordult a jogsértés megállapítása érdekében, és egyben elégtételt, egymillió sérelemdíj megfizetését kéri, valamint azt, hogy a politikust tiltsák el a jövőbeni jogsértéstől.

Matolcsynak a Patai Mihály Magyar Bankszövetségi elnöktől bérelt lakásának ügyére, valamint rokonságának az MNB és intézményeiben történő foglalkoztatására kérdezett volna rá az Országgyűlésben Bárándy Gergely, de a jegybankelnök, ahogy a képviselő nevezte a "felperes" nem jelent meg az ülésteremben.