ENSZ;Oroszország;Szíria;Aleppo;

2016-10-29 07:39:00

Lázadó offenzíva indult

Új offenzívát indítottak a szíriai lázadók, hogy megtörjék a kormányerők ostromát Aleppo keleti részén. Moszkvában tegnap hármas találkozót tartottak, Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az iráni és a szíriai diplomácia vezetőjével, Mohammad Dzsavad Zariffal és Valid Muallemmel tekintette át a szíriai helyzetet, nagyobb ENSZ-szerepvállalást sürgetve.

A lázadók a CNN tudósítása szerint autóba rejtett pokolgépek sorát robbantották fel, tankokkal, páncélozott harci járművekkel vonultak fel, ágyúzták a szíriai kormányerők állásait. A londoni székhelyű Szíriai Emberi Jogi Ellenőrző Csoport azt közölte, a felkelő csoportok többszáz rakétát lőttek ki az ostromlott város nyugati, a kormányerők ellenőrzése alatt álló részére. A támadásban legalább 15 polgári személy életét veszítette és legalább százan megsebesültek. Mintegy 275 ezer ember rekedt Aleppóban, amelyet hónapok óta ostrom alatt tartanak a szíriai kormánykatonák és az Aszad-rezsimet támogató külföldi miliciák. A szíriai védelmi minisztérium szerint az Iszlám Állam terrorszervezet és a mérsékelt lázadó csoportok összehangolták akcióikat, s mindkét oldalról támadások érték a kormánycsapatokat, a lázadók egy légibázisra is csapást mértek.

Szergej Lavrov a moszkvai tanácskozáson megismételte korábban John Kerry amerikai külügyminiszterrel folytatott legutóbbi, lausanne-i megbeszélésein is hangoztatott felhívását. Akkor is azt sürgette, hogy a mérsékelt lázadó erőket válasszák szét a Dzsabhat Fatah al-Sam, azaz a nevet változtatott, az al-Kaida terrorszervezettel állítólag szembefordult al-Nuszra Front egységeitől, ez szerinte eddig még nem történt meg. Az orosz külügyminiszter a nyugati koalíció támogatását élvező lázadókat tette felelőssé azért, hogy a humanitárius tűzszünet lehetőségét nem tudták kihasználni. Bírálta az ENSZ emberi jogi illetékeseit is, amiért nem tették lehetővé, hogy a betegek és a sebesültek elhagyhassák az ostromlott várost. Lavrov és Zariff üdvözölte Damaszkusz szándékát, hogy kész szorosabban együttműködni a világszervezettel. Muallem szíriai külügyminiszter azzal vádolta a nyugati koalíciót, hogy Irakból Szíriába szorítják az Iszlám Állám egységeit, ezzel is tovább gyengítve a szíriai kormányzatot.

Vlagymir Putyin szóvivője, Dmitrij Peszkov tegnap azt nyilatkozta, az orosz elnök jelenleg nem látja szükségét a légicsapások felújításának, esélyt adna a mérsékelt lázadó erők és a terroristák szétválaszásának. Tovább erősödhet azonban a légiháború, ha a szíriai partokhoz érkezik a Kuznyecov admirális repülőgéphordozó vezette, orosz hadihajó-kötelék, amely október 15-én indult el az oroszországi Szeveromorszkból, Norvégiát megkerülve, Nagy-Britannia partjainál, a La Manche-csatornán, majd a Gibraltári-szoroson át már a Földközi-tenger térségében halad. A kötelék Spanyolország után Máltától sem kapott engedélyt az üzemanyag-felvételre, s nem tudni, Görögországhoz és Ciprushoz intéztek-e kérést, hogy tankolhassanak. A Kuznyecov anyahajó harci gépei bekapcsolódhatnak az Aleppo elleni légicsapásokba.

Moszulnál 900 IS-harcost öltek meg
Moszulnál az Iszlám Állam legalább 900 harcosát ölték meg a nemzetközi erők támogatásával megindult ostrom kezdete óta – jelentette az amerikai központi parancsnokság élén álló Joseph Votel tábornokot idézve a UPI hírügynökség. A kAz iraki kormányerők és a kurd Pesmerga mintegy százezer katonája október 17-én indította meg a támadást a második legnagyobb iraki település visszafoglalására. A kormányerők mintegy 60 katonát, a kurdok 30 harcosukat veszítették el. Az Egyesült Államok vezette koalíciós erők több mint 2100 légicsapást hajtottak végre az IS állásai ellen. Az ostrom kezdetén mintegy ötezer dzsihadista tartózkodott a stratégiai fontosságú városban, s további kétezer Moszul környékén. Az IS visszavonuló egységei az elmúlt napokban 232 embert végeztek ki Moszulnál ENSZ-források szerint. A dzsihadisták többezer embert hurcoltak magukkal, emberi pajzsként használva a polgári lakosokat, korábban, Falludzsa ostrománál is hasonló taktikát alkalmaztak. Szerdán legalább 190 volt iraki katonát és rendőrt végeztek ki, akik nem voltak hajlandók beállni az IS soraiba. A tömeggyilkosságot Hammam al-Alilnál hajtották végre. Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint az IS "gonosz, gyáva stratégiát" alkalmaz.