Spanyolország;kormányalakítás;beiktatás;Mariano Rajoy;konzervatív Néppárt;

2016-10-31 06:33:00

Igen Rajoy beiktatására

Vége a patthelyzetnek Spanyolországban. Másodszorra megkapta a többséget a parlamentben Mariano Rajoy, s így ismét a konzervatív Néppárt (PP) alakíthat kormányt. Ilyen kevés mandátummal a demokrácia helyreállítása óta még egy párt sem kormányzott Madridban.

Betartották a szavukat az ellenzéki szocialisták, a frakció nagy része tartózkodott a voksolásnál, s így 315 nap után lehetővé tették az eddigi konzervatív kormányfő, Mariano Rajoy újbóli beiktatását. Múlt szerdán próbálkoztak először, akkor abszolút többségre, 176 szavazatra lett volna szükség, a második szavazásnál, szombaton már az egyszerű többség is elegendő volt. Rajoy beiktatására 170-en igennel, 111-en nemmel szavaztak, s 68-an tartózkodtak.

A Spanyol Szocialista Munkáspártnak nehéz kompromisszumot kellett meghoznia, s ez nem ment áldozatok nélkül. A második beiktatási vita előtt, szombaton lemondott parlamenti mandátumáról is a PSOE már leváltott főtitkára. Pedro Sánchez nem volt hajlandó saját korábbi álláspontjával szembe menve tartózkodással segíteni a konzervatív kormányfő újbóli beiktatását, de az ideiglenes vezetés által megkövetelt frakciófegyelmet sem akarta megtörni. Igaz, rögtön azt is bejelentette, hogy újra harcba száll a PSOE főtitkári posztjáért, amelyre az andalúziai tartományi kormányfő, Susana Díaz is valószínűleg pályázik.

Az elmúlt hónapokban jórészt Sánchez volt az, aki blokkolta a kormányalakítást, s végül a pártja elégelte meg a dolgot, ügyvezető testületet neveztek ki, amely jelezte, felelős ellenzékként a PSOE lehetővé teszi a kormányalakítást. A katalán szocialisták előre megmondták, a második beiktatásnál is nemmel szavaznak, a 7 katalán honatya mellett azonban több Sánchez-párti képviselő is tartózkodott, összesen 15-en voksoltak nemmel. Az ügyvezető testület elvetette azt a lehetőséget, hogy a minimális, azaz 11 (Sánchez lemondása után már csak 10) tartózkodással segítsék kormányra a Néppárt vezetőjét.

Mariano Rajoy a szavazás előtti beszédében jelezte, tudatában van annak, hogy nem lesz könnyű dolga. „Nem lesz életképes olyan kormány, amely nem tud majd kormányozni, mert nincs kellő támogatottsága, s túl sok akadállyal kell megbirkóznia” – mondta az ideiglenes kormányfő. Rajoy közölte, kész bizonyos engedményeket tenni, de alapjában az előző négy évben követett úton akar tovább haladni.

„A beiktatási szavazással az ellenzék nem tehet úgy, mintha megszűnne a felelőssége” – intette Rajoy a szocialistákat, akik előre közölték, a tartózkodás csak a beiktatásra vonatkozik, nem adnak kitöltetlen csekket a miniszterelnöknek. A voksolás után Rajoy hangsúlyozta: valamennyi spanyol miniszterelnöke akar lenni, s nyitott a párbeszédre a többi párttal. Elsőként a jövő évi költségvetés megszavazásához kért támogatást.

Ezúttal is kemény hangot használt a második legerősebb ellenzéki párt, a Podemos vezetője. Pablo Iglesias bírálta a szocialistákat, amiért behódoltak a konzervatívoknak. Mariano Rajoynak címezve a szavait Iglesias azt mondta: „Ez itt már egy másik ország, egy új Spanyolország. Nem telik el sok idő, és mi fogunk kormányozni!” A Katalán Köztársasági Baloldal vezetője, Gabriel Rufián egészen durván nekiment a szocialistáknak, árulóknak nevezte őket, s újra és újra feltette a kérdést: „Nem szégyellik magukat?” Amikor ezt a PSOE szóvivője kikérte magának, nemcsak a szocialisták, hanem a néppártiak is megtapsolták. A PP szóvivője a beiktatási vitát összegezve megjegyezte: ideje lenne, ha minden képviselő felnőttként viselkedne.

A beiktatási vita idején több ezren tüntettek a madridi törvényhozás épülete előtt, jórészt az Unidos Podemos (a Podemos és az Unidad Popular választási szövetsége) aktivistái.

VI. Fülöp királyt, aki a kolumbiai Cartagenában az Amerikák csúcstalálkozóján vett részt, értesítették a szavazásról. A régi-új miniszterelnök csütörtökön mutatja be új kormányát, a kabinetet pénteken iktatják be.