elnökválasztás;Hillary Clinton;Egyesült Államok;Donald Trump;

2016-11-07 06:31:00

Kitart Clinton tűzfala?

Hillary Clinton mellett sztárok sora vonult fel a hétvégi választási hajrában: Clevelandben Beyoncé és Jay-Z, Philadelphiában Katy Perry buzdította a volt First Lady melletti szavazásra a demokratákat. Donald Trump is ide-oda cikázott Amerika szerte, több hagyományosan demokrata államot vett célba. A felmérések szerint Clinton vezet, de meglehetősen szoros a verseny.

Lerángatták a titkosszolgálat emberei Donald Trumpot a színpadról a nevadai Renóban, mivel a közönség köréből valaki fegyvert vélt látni és felkiáltott. Mint kiderült, a gyanúba vett férfinél nem fegyver volt, hanem egy tábla, „Republikánusok Trump ellen” felirattal. A milliárdos hamarosan visszatérhetett a színpadra. „Senki nem mondta, hogy könnyű lesz” – jegyezte meg, hozzátéve: „Nem hagyjuk magunkat megállítani!” Trump azzal kérkedett, hogy neki nincs szüksége sztárokra, egyedül is megállja a helyét.

Trump a finisben Clinton „tűzfalán” (a megbízhatóan demokratákra szavazó 18 államot nevezik így) igyekszik rést ütni. Pennsylvaniában, Michiganben és Minnesotában győzködte a választókat, az első két államban 1988 óta, Minnesotában 1972 óta nem nyert republikánus elnökjelölt. Ezekben az államokban ugyanakkor sok az olyan fehér, alacsony képzettségű szavazó, akiknek a csalódottsága és a washingtoni politikai elittel szembeni dühe a Trump-jelenséget táplálja. Pennsylvaniában és Michiganben tényleg szorosabbá vált a verseny, de Clinton vezet.

Philadelphiában Katy Perry mozgósított Clinton mellett FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JUSTIN SULLIVAN

Philadelphiában Katy Perry mozgósított Clinton mellett FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/JUSTIN SULLIVAN

Az országos felmérések nagy többségében Clinton áll az élen, ha nem is a korábbi fölénnyel. Igaz, 2012-ben Barack Obama és Mitt Romney között is szorossá vált az utolsó napokra a verseny, mégis biztosan nyert a hivatalban lévő elnök, akinek persze mindig jelentős a helyzeti előnye. A volt First Ladynek ugyanakkor egy harmadik demokrata terminust kellene bebiztosítani, ez utoljára Ronald Reagan két elnöki periódusát követően idősebb Bush elnöknek sikerült. Clintonnak több útja van az elnökséghez szükséges 270 elektori szavazat megszerzésére, mint republikánus vetélytársának.

A FiveThirtyEight portál szerint jelenleg ugyan nincs meg a biztos 270 elektora Clintonnak, de 268 igen, azaz, ahhoz már csak egyetlen államot kell hozzátenni, a biztos demokrata bástyákat megőrizve. Donald Trumpnak a 2012-ben Mitt Romney által megszerzett államokon túl a billegő államok többségét el kell nyernie a győzelemhez. Továbbra is elengedhetetlen, hogy Florida 29 elektori szavazatát megszerezze (Clinton az átlagolt adatok szerint hajszállal, 1,2 százalékkal vezet ott), s persze a hagyományos bölcsesség azt mondja: republikánus jelölt nem tudja elnyerni az elnökséget, ha nem győz Ohio államban (Trump vezet több mint 3 százalékkal). Ha valamelyiket elveszti, még legalább egy biztos demokrata államot át kellene fordítania.

A választási guruk számára nagy kihívás: még mindig a szavazók 13 százaléka bizonytalan, vagy harmadik párti jelöltre készül szavazni, 2012-ben hasonló időszakban alig 3 százalék nyilatkozott úgy, hogy még nem döntött. A republikánus elnökjelölt váltig állítja, nem mérik a rejtett Trump szavazatokat. A demokrata oldalon viszont hatalmas előny a kiépített kampánygépezet: rendkívül hatékonyan képesek a választók mozgósítására.

Giuliani cáfol
Donald Trump egyik leglelkesebb támogatója, Rudy Giuliani a CNN-nek nyilatkozva cáfolta, hogy előre tudott volna az FBI „októberi meglepetéséről”. A volt New York-i polgármester James Comey FBI-főnök bombaként robbant bejelentését megelőzően a FoxNews csatornán sejtetni engedte, hogy közeleg egy "nagy-nagy meglepetés".
Utólag azt állítja, nem arra gondolt, hogy az FBI felújítja a vizsgálatot Hillary Clinton ellen. Giuliani Wolf Blitzer kérdései azt mondta, legalább tíz hónapja nem beszélt hivatalban lévő FBI-illetékesekkel. Két demokrata képviselő ugyanakkor levélben követelte annak kivizsgálását, szivárogtat-e ki információkat a Szövetségi Nyomozó Iroda a republikánusoknak.
A FoxNews a minap azt is tudni vélte, hogy a Clinton-alapítvány ellen is FBI-vizsgálat indul, ezt utóbb visszavonták.