Népszabadság;magyar idők;

2016-11-08 06:01:00

Bécsi út: Fidesz-szerkesztőség

A Népszabadság harminc újságírója már aláírta a felmondását, majdnem ötven társuk pedig a közeli napokban veheti kézbe a közös megegyezést tartalmazó dokumentumot. Egy külföldi befektetővel közben a közös munka folytatásáról tárgyalnak, mert kiadójuk Mészáros Lőrinchez köthető legújabb tulajdonosa már a Fidesz-sajtót költözteti be a megszüntetett baloldali napilap egykori székházába.

Legkorábban jövő márciusban kerülhet piacra egy olyan sajtótermék, amely a Népszabadság szerkesztőségének munkatársaira épít – jelentette ki tegnap reggel Murányi András. A lap utolsó főszerkesztője a fővárosban és szűk környékén fogható Rádió Q Kelj fel Jancsi! című műsorában elmondta, hogy a napilap bezárása óta folyamatosan tárgyaltak a szerkesztőség jövőjéről és egyik tervük megvalósítását egy külföldi befektető támogatná. Nála van már az üzleti tervük is, de – mint mondta – ha elfogadja azt, akkor is biztosan hónapokig tart a részletes tárgyalás, valamint az indulás előkészítése, ha sikerül megállapodniuk. Murányi szerint azért gondolkodnak független megoldásban, mert a Mediaworks lapjait megvásárló Opimus Press Zrt. vezetői ígéretük ellenére nem tárgyaltak vele a Népszabadság újraindításáról. Hozzátette azonban, ha a megoldás egy kizárólag internetes megjelenést nyújtó, az eddiginél lényegesen kevesebb munkatársat igénylő sajtótermék lesz, abban ő főszerkesztőként nem kíván partner lenni.

Ma már a Népszabadság munkatársai közül senki nem bízik a lap újraindításában, ezért a múlt héten elkezdték aláírni a közös megegyezést tartalmazó felmondásukat. A papírokat péntekig harmincan kapták meg és a jövő hét végére elméletileg mindenkivel megállapodnak. Több forrás is megerősítette, hogy a kiadóban el akarják kerülni a hosszú bürokratikus procedúrával járó tömeges létszámleépítést. Ezért naponta tízesével hívják be az újságírókat, fotósokat, tördelőket, de tegnap éppen „szabadnapot” tartottak, mert az új tulajdonosok összegezni akarják eddigi tapasztalataikat.

Célzott állami hirdetések
Két kutató kimutatásokkal igazolja a Defacto blogon megjelent írásában, hogy szoros összefüggés van a kormányt érintő korrupciós botrányokról megjelent beszámolók és az állami hirdetések aránya között. Szeidl Ádám, a CEU és Szűcs Ferenc, az University of California elemzője bebizonyítja, hogy amíg Simicska jó barát volt és nem jelent meg sem a Magyar Nemzetben, sem a HírTV-ben a fideszes lenyúlásokat feltáró összeállítás, addig ömlött a hirdetési pénz a médiacsomag kiadóihoz. Amikor azonban a tulajdonos összeveszett Orbánnal, egyik pillanatról a másikra elzárták a pénzcsapokat.

A még hátralévő munkatársak most abban reménykednek, hogy az Opimus Press-t képviselő Liszkay Gábor annak ellenére tartja az előző tulajdonosoknál kiharcolt távozási feltételeket, hogy arról nem ő állapodott meg a főszerkesztővel. A találkozók fagyos légkörben zajlanak, az újságírók beszámolói szerint biztonsági őrökkel kísértetik őket a Népszabadság Bécsi úti épületében.

A 444.hu szerint „legendás irodaház” valójában egy lepukkant szocreál épület, aminek soha nem volt olyan hangulata, mint a valóban legendás sajtóháznak, a Blaha Lujza téren. Ennél fontosabb persze, hogy az épület 5. emeletén, ahová állítólag a Népszabadságot akarta költöztetni az utolsó előtti tulajdonos, vagyis az osztrák Heincrich Pecina, megint dolgoznak a munkások, tehát biztos, hogy oda szerkesztőség költözik előbb-utóbb. Ezt erősíti, hogy a Magyar Idők kormányzati napilap gazdasági munkatársai már át is mentek a Bécsi úti székházba, biztosak lehetünk tehát benne, hogy az új fideszes lapbirodalmat irányító Liszkay a szerkesztőséget is átviszi a Lurdy Házban eddig bérelt irodákból.

Közben nem álltak le a személycserék a kiadó más lapjainál sem. A Világgazdaság (VG) eddigi főszerkesztőjét is elküldték, Mezősi Tamás helyett már Deák Bálint, a Magyar Idők egyik szerkesztője vette át a gazdasági napilap irányítását. A személycsere miatt a VG két újságírója máris önként távozott, de az utóbbi hónapokban a Népszabadsághoz hasonlóan kormánykritikus cikkeket közlő újságnál további elbocsájtásokkal számolnak.

Egyre biztosabb, hogy Liszkay ugyanazt a modellt akarja megvalósítani, ami az ő irányítása alatt a Magyar Nemzet és a Hír TV tartalmi együttműködése mellett a Class FM és a Lánchíd Rádió hír- és közéleti műsorainak közös elkészítését jelentette a tavaly februári G-napig, amikor a médiabirodalom tulajdonosa, Simicska Lajos összeveszett Orbán Viktor kormányfővel. Liszkay akkor azonnal a miniszterelnök mellé állt és létrehozta a Magyar Időket, majd a szintén kormánypárti Karc FM rádiót.

Az új központi szerkesztőség létrehozását készíti elő az is, hogy már a Bécsi úton van az állami televízió híradójának eddigi főszerkesztője, Pauska Zsolt is. Bár Széles Gábor cáfolja azokat a lapértesüléseket, hogy már el is adta volna az Echo TV-t Liszkaynak, a tévés szakember megjelenése azt erősíti, hogy a Fidesz médiacsomagjában hamarosan ez a szerkesztőség is megjelenhet. A jelenleg 12 megyei napilapot tartalmazó vidéki lapcsalád cikkeinek nagy része is ebben a központi szerkesztőségben készül majd, sőt – ha igazak az egyelőre meg nem erősített hírek – Mészáros Lőrinc nevében hamarosan felvásárolják az eddig talpon maradt további 5-6 megyei lapot is. A csomagot kiegészíti a magas példányszámú Nemzeti Sport is, amelynek szerkesztőségét már szintén átköltöztették a Népszabadság-székházba.

Ennél még kiforratlanabb a Mediaworks bulvárlapjainak jövője, de a legtöbben arra tippelnek, hogy a Bravo, a Hot!, a Lakáskultúra, vagy az Autó-Motor átkerülhet a Fidesz bulvárcsomagját gründoló Habony Árpád főtanácsadó Modern Média Groupjához, netán Ómolnár Miklós szintén Fidesz-közeli bulvárfőnök valamelyik cégéhez.

És már kész is a totális állami agymosás teljes háttérbázisa, amit már csak működtetni kell a 2018-as választások előtt.