Emberi Jogok Európai Bírósága;Strasbourg;Helsinki Bizottság;

2016-11-09 06:09:00

Helsinki Bizottság: egy nyert, egy vesztett

A magyar állam megsértette a Magyar Helsinki Bizottság (MHB) véleménynyilvánításhoz fűződő jogát, amikor a rendőrség megtagadta a kirendelt védők nevének és az általuk vitt ügyek számának kiadását a szervezet számára – mondta ki keddi döntésében az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) Nagykamarája. Az ítélet jelentősége messze túlmutat a magyar eseten: ezzel ismerte el először a 17 főből álló Nagykamara, hogy az Emberi Jogok Európai Egyezménye védi a közérdekű adatok megismerésének jogát – emlékeztet a magyar jogvédő szervezet.

Tegnap egy másik pert viszont elbuktak a helsinkisek Kocsis Máté, józsefvárosi polgármesterrel szemben. 2015. augusztus 4-én Facebook-bejegyzésében a fideszes politikus többek között azt írta, hogy a kerületi II. János Pál pápa téren (volt Köztársaság téren) a „népvándorlók (…) őrjöngenek, lopnak, késelnek, rongálnak”. A bizottság szerint Kocsis állításaival szemben nem volt számottevő rendbontás a téren, a polgármester szavai pedig gyűlöletkeltők voltak. A szervezet az egyenlő bánásmódról szóló törvényt vette elő, amely szerint zaklatásnak minősül az emberi méltóságot sértő magatartás, amely az érintett személy valamely lényeges tulajdonságával függ össze, és célja vagy hatása vele szemben megfélemlítő, ellenséges, megalázó, megszégyenítő környezet kialakítása.

A bíróság szerint nem volt jogviszony Kocsis és a menekültek között, "az önkormányzati törvény nem állapít meg feladatokat a polgármester számára menekültügyben". Ezért Kocsis kijelentéseire nem vonatkozik az egyenlő bánásmód törvénye. Azt így nem is vizsgálta a bíróság, hogy a VIII. kerületi fideszes polgármester megszólalásai alkalmasak voltak-e "megfélemlítő, ellenséges, megszégyenítő társadalmi környezetet kialakítására". A Helsinki Bizottság furcsállja az indoklást, mivel Kocsis maga számolt be Facebook bejegyzésében, hogy milyen lépéseket kellett foganatosítania a menekültek miatt, ami nem volna lehetséges, ha a migránsok jelenlétével összefüggésben létrejövő helyzettel kapcsolatban nem adódnának önkormányzati feladatok – reagálta lapunknak Kádár András Kristóf, az MHB társelnöke, hozzátéve: a jogvédő szervezet fellebbez az első fokú bíróság döntése ellen. A per előtt egyébként Kocsisék megkeresték a Helsinkit, hogy peren kívül egyezzenek meg, majd visszaléptek ettől.