USA;elnökválasztás;Donald Trump;

2016-11-14 07:08:00

Trump esélye

Az amerikaiak egy része nem hajlandó belenyugodni a múlt heti elnökválasztás eredményébe. Napok óta tüntetnek, sok ezer ember skandálja, illetve transzparenseken hirdeti: „Trump nem a mi elnökünk”. Sejthető volt, hogy az elképesztően durva, egymás megalázására építő választási hadjárat, ami elsősorban Trump kirohanásaira vezethető vissza, visszaüt majd.

Az Egyesült Államokban íratlan szabály, bármi hangzik is el a kampányban, a választás után új élet kezdődik, s az egymást addig ócsároló ellenfeleknek össze kell fogniuk. Most azonban annyira megosztó volt a kampány, olyan mélyütések hangzottak el, hogy egy réteg erre már azt mondja: elég volt.

A mostani helyzet kialakulásában komoly szerepet játszik az elavult választási rendszer. Alighanem kevés ország van a világban, ahol nem azt választják meg elnöknek, aki a több szavazatot szerezte. Márpedig Hillary Clintonra majdnem 600 ezerrel többen adták a voksukat, mint az „establishment” ellen fellépő ingatlanmágnásra. Az elektori kollégium rendszerét még Amerika alapító atyái hozták létre az 1787-es alkotmányozó konvención. Akkor igazságos megoldásnak tűnt ez, hiszen garantálta azt, hogy az ország egyik állama se tegyen szert túl nagy befolyásra. Csakhogy akkor még mindössze 13 állama volt az országnak, számuk azóta mintegy négyszeresére nőtt. Bár az elektori rendszeren kisebb módosításokat hajtottak végre az évszázadok folyamán, az alapelv megmaradt. Az elnököt az elektorok 538 fős testülete, azaz kollégiuma választja meg, amely kicsit hasonló a pápaválasztó testülethez, a Bíborosi Kollégiumhoz. Ahhoz, hogy valakit elnökké válasszanak meg, 270 elektori szavazatra kell szert tennie.

Az interneten kampány indult azért, hogy a mostani elektorok végül ne Trumpra, hanem Hillary Clintonra adják a voksukat. Erre azonban vajmi kevés az esély, hiszen mint a New York Times írta, az esetek 99 százalékában az elektorok az őket delegáló pártok jelöltjét választották meg a történelem folyamán. Ezért a csodában aligha bízhatnak a demokraták. Csupán egyetlen reménysugár lehet számukra: mivel a voksolás az ország teljes megosztottságát mutatta, Trumpnak a politikai ellenfél számára is engedményeket kell tennie. Most megmutathatja, hogy az építkezéshez is ért, nemcsak a romboláshoz.