Barack Obama;Angela Merkel;berlini látogatás;búcsúvizit;

2016-11-18 06:32:00

Búcsúvizit Berlinben

Barack Obama és Angela Merkel tegnapi sajtóértekezletén kiállt az amerikai-német együttműködés folytatásának fontossága mellett. Az amerikai elnök tegnap a német kancellárral folytatott kétoldalú megbeszélést, berlini látogatása utolsó napján, ma öt európai vezetővel tárgyal.

Az amerikai elnök utolsó európai útján mindenképpen találkozni akart a német kancellárral, akivel a legszorosabb együttműködést alakította ki. Már Berlinbe érkezése után szerda este együtt vacsoráztak Angela Merkellel az Adlon Hotelben. A csütörtöki kétoldalú megbeszéléseken az Oroszország elleni szankciók kérdése, az ukrán helyzet, a párizsi klímaegyezmény és az Egyesült Államok és az EU tervezett szabadkereskedelmi egyezménye, a TTIP egyaránt napirenden szerepelt.

Obama és Merkel a Wirtschaftswoche német gazdasági hetilapban közös cikkben érvelt a „kölcsönösen előnyös” TTIP megállapodás megkötésének fontossága mellett. Donald Trump elnökké választásával azonban a TTIP véglegesítésére már nincs reális esély. Obama az ARD-nek és a Spiegelnek adott interjújában dicsérte Angela Merkelt. A német kancellárt nagy hitelességű vezetőnek nevezte, aki harcol az általa képviselt értékekért. „A németeknek nagyra kell őt értékelni, ahogy én is nagyra értékelem, mint partnert” – mondta.

Obama 2008-ban, még megválasztása előtt Berlinben mondta el első nagy külpolitikai beszédét, s elnökként ez az utolsó európai főváros, amelyet felkeresett. Ezúttal nem Berlinben, hanem útjának előző állomásán, Athénban mondta el búcsúbeszédét, amelyben hangsúlyozta: „Biztos vagyok benne, hogy az Egyesült Államok transzatlanti elkötelezettsége folytatódik, ahogy eddig, függetlenül attól, hogy demokrata vagy republikánus volt az amerikai adminisztráció, s fennmarad a szerződésben garantált védelmi garancia is.”

Ma Merkelhez és Obamához csatlakozik Francois Hollande francia elnök, Theresa May brit, Matteo Renzi olasz és Mariano Rajoy spanyol kormányfő. A januárban távozó amerikai elnök Berlinből Peruba, az APEC-csúcsra utazik tovább.

Továbbra is ellentmondó hírek érkeznek Washingtonból az alakuló republikánus adminisztráció kulcsposztjairól. A CNN úgy értesült, Nikki Haley dél-karolinai kormányzónő is felkerült a külügyminiszter-jelöltek listájára, annak ellenére, hogy a kampányban nem állt egyértelműen Trump mellett. A CBS News úgy tudja, továbbra is Rudy Giuliani volt new york-i polgármester a poszt legvalószínűbb várományosa. Jeff Sessions alabamai republikánus szenátor lehet az igazságügyi miniszter, s tartja magát, hogy a Wall Streetet jól ismerő bankár, Steven Mnuchin kerül a pénzügyminiszteri tárca élére.

A megválasztott amerikai elnök programjában tegnap találkozó szerepelt Abe Sinzo japán kormányfővel. Abe közölte, megtiszteltetés számára, hogy első külföldi vezetőként tárgyalhat Donald Trumppal. A japán miniszterelnök a japán-amerikai stratégiai partnerség fontossága, a 12 államra kiterjedő csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodás, a TPP megőrzése mellett készült érvelni.

Hillary Clinton a vereségét elismerő beszéd óta először jelent meg a nyilvánosság előtt. A demokrata elnökjelölt szerdán egy gyermekek javára rendezett jótékonysági eseményen beszélt. „Tudom, hogy sokan csalódottak az elnökválasztás eredménye miatt, én is az vagyok, ki sem tudom fejezni, hogy mennyire. Tudom, hogy az elmúlt héten sokan megkérdezték maguktól, vajon Amerika az az ország-e, amelyiknek hittük. Mélyen megosztott az országunk. De higyjék el nekem, érdemes harcolnunk Amerikáért, a gyerekeink jövőjéért, az értékeinkét és soha ne adjuk fel!” – mondta a volt First Lady.

Tegnap lemondott az amerikai nemzeti hírszerzés (DNI) igazgatója, James Clapper.

Még nincs végeredmény
Az amerikai elnökválasztás végeredménye még mindig késik, két államban volt nagyon szoros eredmény, New Hampshire-ben, mivel a Trump-kampány nem kért újraszámlálást, végül kihirdették Hillary Clinton győzelmét (2701 vokssal kapott többet, 4 elektort szerzett), Michiganben azonban tegnapig még nem.
Az államban 13 ezer szavazattal előzte meg Trump Clintont. A két állam eredménye nem befolyásolta az elnökválasztás kimenetelét, Trump 290, Clinton 232 elektort szerzett, ha Michigan 16 elektorát Trumpnak ítélik, akkor 304-232 lesz a hivatalos végeredmény.