Európai Bizottság;rezsicsökkentés;

2016-12-10 06:22:00

Brüsszelből "támadják" a rezsicsökkentést

Az Európai Bíróságon folytatódhat a Magyarország ellen 2015 elején indított kötelezettségszegési eljárás, mert a kormány nem léptette hatályba az uniós úgynevezett harmadik energiacsomag egyes rendelkezéseit. 

Az Európai Bizottság kifogásolta, hogy a jelenlegi magyar gázügyi jogszabályok továbbra is lehetővé teszik a magyar kormány számára, hogy meghatározza a nemzeti hálózatokhoz való csatlakozás és hozzáférés bizonyos feltételeit, a kiegyensúlyozó szolgáltatások nyújtásának feltételeit, valamint a határon átnyúló infrastruktúrákhoz való hozzáférés feltételeit. A gázirányelv szerint e kérdésekben a kizárólagos hatáskör a nemzeti szabályozó hatóságot kell, hogy illesse. A Bizottság sérelmezi azt is, hogy a nemzeti jogszabályok bizonyos költségtípusokat kizárnak a hálózati villamos energia és a gáztarifák számításából. Ezek felszabadítása romba döntené az energiaszolgáltatók és a vállalkozások kárára megvalósított rezsicsökkentést.

A fejlesztési tárca hírügynökségi kérdésre tegnap válaszolt az ország elmarasztalásával és büntetésével fenyegető lépésre, ám ez alig tartalmazott többet, minthogy a kormány célja a rezsicsökkentés eredményeinek megvédése, ennek érdekében minden támadással szemben határozottan fellép, nem enged a brüsszeli nyomásnak sem. Érveik között hangsúlyozták, hogy az európai országok közül, euróban számolva a lakossági fogyasztók villamosenergia átlagárai Magyarországon az ötödik legalacsonyabbak, míg a földgáz átlagárak a második legalacsonyabbak. A rezsicsökkentéseknek köszönhetően a magyar családok 2013. január 1. és 2016. november 30. között 888 milliárd forintot takarítottak meg. A rezsicsökkentés becsült hatása egy kétgyerekes, társasházi lakásban élő család megtakarítására éves szinten mintegy 110 ezer forint - közölte az Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.

A kormánynak elvileg két hónap áll rendelkezésére arra, hogy tájékoztassa a Bizottságot a helyzet orvoslására hozott intézkedésekről, ha ezt elmulasztja, vagy azzal nem elégedett Brüsszel, úgy az Európai Bíróság elé terjesztheti az ügyet.