marihuána;kannabisz;

2016-12-17 08:10:00

Történelmi voksolás a fűről

Történelmi voksolásnak nevezete a Marijuana Policy Project az idei november második keddjét, az amerikai elnökválasztás napján lezajlott szavazásokat. A legnagyobb, a marihuána legalizációjáért küzdő amerikai szervezet azért ünnepelte e napot, mert a különböző szövetségi tagállamokban tartott népszavazások után, amelyeket az elnökválasztással párhuzamosan rendeztek, ma már 8 államban a felnőttek legalizált és törvényben szabályozott formában használhatják a marihuánát, 28 államban pedig legális a kannabisz gyógyászati célú használata. A marihuána legalizációját támogatók örömteli esemény tartják, hogy a Föld leggazdagabb országában, bár a szövetségi szintű törvények továbbra is tiltják, egyre több szövetségi tagállamban válik a kender fogyasztása legálissá, azaz törvényileg szabályozottá. Sokan már azt jósolják, hogy akárcsak a XX. század első felében a kannabisz fogyasztásának Egyesült Államokbeli betiltása, a mostani amerikai legalizáció az egész világnak mintát ad majd, s a teljes bolygóra kiterjedő legalizálás sincs már messze.

2016. november 8-án kilenc szövetségi államban voksoltak ugyanis a marihuána különböző fokú legalizációjáról az Egyesüllt Államokban. Öt állam, Arizona, Kalifornia, Maine, Massachusetts és Nevada lakossága a rekreációs, vagyis élvezeti, szórakozási célú felhasználásról döntött, s Arizona kivételével a többi négy államban meg is szavazták a javaslatot, így a felnőttek legálisan birtokolhatnak, fogyaszthatnak, vásárolhatnak és termeszthetnek bizonyos mennyiségű kendert rekreációs célokból. Arizonában a szavazók 51:49 százalékos arányban ezt elutasították, azonban Kaliforniában 56:44, Maine-ben 50:49, Massachusettsben 54:46, valamint Nevadában 55:45 százalékos arányban elfogadták.

Négy állam – Arkansas, Florida, Montana és Észak Dakota – lakossága a marihuána gyógyászati célú fogyasztásáról szavazhatott november második keddjén. Arkansasban 53:47, Floridában 71:29, Montanaban 57:43, míg Észak Dakotában 64:36 arányban döntöttek arról, hogy kender gyógyászati célú fogyasztása a jövőben legális lesz. (Montanában, ahol a gyógyászati célú használat eddig is legális volt, arról döntöttek, hogy tovább enyhítik a gyógyászati kannabisz használatával kapcsolatos szabályokat.)

A többség fűpárti
Az 1990-es évek óta fokozatosan csökken a fűtilalom támogatóinak száma az Amerikai Egyesült Államokban, aminek eredményeként 2011-re a legalizáció híveinek aránya 50 százalékra emelkedett. A Gallup nem sokkal a november 8-i választások előtt közzétett - több évtizedre visszatekintő - felmérése szerint az 1969-es 12, és a 2000-ben mért 31 százalék után 2016-ra már 60 százalék volt a marihuána legalizációját támogatók aránya az Egyesült Államokban (igennel vagy nemmel lehetett válaszolni a kérdésre, hogy legyen-e a marihuána használata legális). A Pew Research Center csaknem ugyanakkor közzétett - szintén több évtizedre visszatekintő - kutatása 57 százalékra mérte a marihuána legalizálását támogatók amerikai arányát.

A kaliforniai siker

Különösen a kaliforniai legalizációt tartják nagy sikernek a fűfogyasztás támogatói, a legnagyobb és leggazdagabb amerikai szövetségi államban nem ez az első „népszavazás” a kannabisz rekreációs használatáról, de eddig elvetették a javaslatot. Az orvosi célú fogyasztás viszont eddig is legális volt 1996 óta, amikor szintén népszavazás döntött a különböző betegségek - így például a rák, az epilepszia, a HIV-fertőzés (AIDS), a PTSD (poszttraumás stressz szindróma), asztma, zöldhályog - kezelésére használható kannabisz szabályozásáról. Kalifornia volt egyébként az első tagállam, ahol a gyógyászati célú felhasználás legálissá vált.

A természetes kannabisz orvosi felügyelet melletti gyógyászati alkalmazását nemzetközi egyezmények teszik lehetővé. Az Egyesült Államokban a gyógyászati célokra használt marihuána megítélése legalábbis kettős, hiszen a kannabisz 1970 óta az amerikai szövetségi törvények szerint kábítószernek minősül, használata börtönbüntetéssel fenyegetett. A marihuána gyógyászati célú alkalmazását 1996 óta teszik lehetővé egyes tagállamok - elsőként épp Kaliforniában – bizonyos feltételek mellett. A fű gyógyászati használatában élen járó államok - Arizona, Alaszka, Nevada, Oregon, Washington, Maine és Hawaii - kaliforniai mintára lehetővé teszik, hogy erre a célra közösségeket, "cannabis clubokat" alakítsanak, amelyek a rászoruló betegek ellátásáról gondoskodnak.

Ennek ellenére a gyógyászati alkalmazásban a különböző szintetikus kannabisz-készítmények jelentik a fő irányt. A Drogriporter írása szerint az egyik legelterjedtebb szintetikus készítményt, a dronabinolt - az USA-ban Marinol néven - 1985-ben hozták forgalomba az Egyesült Államokban „a rákos betegek kemoterápiáját kísérő émelygésének és hányingerének megelőzésére.”

Ugyanakkor a kender fogyasztókat érintő döntő változás 2011-ben történt, amikor a kaliforniai törvényhozók az egy uncia (kb. 28 gramm) alatti marihuána birtoklásának büntetését jelentősen mérsékelték, lényegében a közlekedési szabálysértésekhez hasonlóvá tették. Egy, a Drug Policy Foundation által jegyzett tanulmány szerint 2011 óta a marihuánával kapcsolatos szabálysértések – pontosabban az ezzel járó letartóztatások - száma Kaliforniában 86 százalékkal csökkent 2016-ra, ugyanakkor a kenderhez kapcsolódó bűncselekmények száma gyakorlatilag stagnált. Azonban a marihuána dekriminalizációjának hatása nem azonos a különböző népcsoportokba; a letartóztatások számának drámai csökkenése leginkább a fehér lakosság körében érezhető, 2015-ben három és félszer annyi feketét vettek őrizetbe, mint fehéret. A spanyol ajkúakat – a latino vagy "Hispanic" elnevezést használják rájuk – is kevésbé érinti a csökkenés, mint a fehéreket; míg 2006-ban Kaliforniában nagyjából megegyezett a latino és a fehér lakosság körében a kannabisz miatt letartóztatottak aránya, 2015-re a latino lakosság körében ez 35 százalékkal nőtt a fehérekhez viszonyítva (California Marijuana Arrest Report, August 2016).

Rekreációs használat

Az ENSZ 2016-os kábítószer-jelentése (World Drug Report 2016) szerint 2014-ben mintegy 182,5 millió ember, a Föld lakosságának 3,8 százaléka számolt be arról, hogy az előző évben használt kannabiszt. Ezzel a marihuána a világon a legelterjedtebb kábítószer. Világszerte büntetik fogyasztását, ez alól csak néhány ország, az Egyesült Államok mellett Kanada, Hollandia, Uruguay a kivétel. Hogy gond van a büntető-politikával azt jelzi, hogy idén áprilisban az ENSZ Közgyűlés kábítószerekkel foglalkozó különleges ülésére időzítve vezető politikusok és aktivisták nyílt levélben fordultak az ENSZ főtitkárához, kérve, hogy tegye lehetővé "a globális drogkontroll politikák valódi reformját". "Az emberiség nem engedheti meg magának, hogy a 21. században is olyan kevéssé hatékony és kontra-produktív drogpolitikát folytasson, mint az elmúlt évszázadban" - írták a levélben, kritizálva, hogy a legtöbb kormány a kriminalizációra és a büntetésre összpontosít. Az aláírók - Bajnai Gordontól Herbie Hancockon át Soros Györgyig - a drogellenes háború befejezésére és a tiltásra összpontosító drogpolitika alternatíváinak támogatására hívtak fel.

Az Egyesült Államok elsősorban Latin-Amerikába exportálta korábbi szigorú drogpolitikáját, amely óriási ellenállásba ütközött, különösen az egyszerű termesztők körében, akik a kokacserje vagy a marihuána termesztésén kívül máshoz nem értenek, s ez napi megélhetési forrásuk is. Ezzel szemben az Egyesült Államok feladta a szigorú drogpolitikát, s néhány tagállamban ma már legális a rekreációs célú fogyasztás. Az, hogy mára a felnőtt amerikai lakosság legalább egyharmada kipróbálta egyszer életében a marihuánát, annak is köszönhető, hogy a 60-as évek fűszívó nemzedéke uralja az amerikai közéletet. Bill Clinton és Barack Obama amerikai elnökök is elismerték, hogy kipróbálták a kannabiszt.

A nem gyógyászati, hanem úgynevezett rekreációs használatól elsőként két államban, Coloradoban és Washingtonban döntöttek 2012-ben helyi választáson. Hozzájuk csatlakozott 2014-ben további két állam és az amerikai főváros is. A Washington D.C.-ben, Oregonban és Alaszkában kiírt voksolásokon is a legalizációpártiak győztek.

Elsőként Coloradóban - és ezzel párhuzamosan Washington államban - szabályozták a marihuána rekreációs fogyasztását, ami példát teremtett a többi tagállam számára. A 2012-es döntés után a kannabisz eladását 2014 óta teszi lehetővé a két állam. A törvény szerint csak a 21 év fölöttiek (a felnőttek) birtokolhatnak bizonyos mennyiségű kannabiszt (tagállamonként változik: általában 2-től 10 unciáig), néhány - 2-10 tő - marihuána palántát nevelhetnek, az előállítás és az értékesítés pedig az állam feladata. Az árusítás az alkoholt árusító üzletek mintájára történik, az üzletekbe csak 21 év fölöttiek léphetnek be. Közterületen általában nem engedélyezett a fogyasztás.

Töröljük el a tiltást
Repeal Prohibition, Again (Töröljük el a tiltást, ismét) címmel állt ki 2014 júliusában a The New York Times szerkesztősége a kannabiszt érintő szövetségi szintű tilalom ellen ("The federal government should repeal the ban on marijuana").
A szerkesztőségi cikket épp az egyes tagállamok szabályozásának megváltozása, a marihuána tagállami szintű dekriminalizációja és legalizációja inspirálta. A szerkesztőség szerint nincsenek egyértelmű válaszaik a kaannabisz legalizációja kapcsán felmerülő kérdésekre, de a tiltás és a legalizálás elleni és melletti érveket figyelembe véve a egyértelműen kiállnak a a legalizálás mellett. A tiltást az alkoholtilalomhoz hasonlóan elhibázottnak tartják, ami több kárt okoz, mint a szabályozott legális piac.
A NYT az egyes tagállamokra bízná, hogy engedélyezik-e a rekreációs célú fűfogyasztást vagy sem. Arra is felhívták a figyelmet, hogy 2012-ben 658 ezer embert állított elő a rendőrség kannabisszal kapcsolatos bűncselekmény miatt, és a feketék többszörösen érintettek, pedig nem szívnak arányosan annyival többen, mint a fehérek. Mint írták, a mértékletes fűfogyasztás nem ártalmas az egészséges felnőttekre nézve, de 21 év alatt továbbra is tiltanák a kannabisz eladását.

Jól menő üzlet

Az egyes tagállamok az alkoholhoz hasonlóan adót vetnek ki - a federal (szövetségi) tax mellett gyakran helyi adók (state tax) is vannak, de az úgynevezett "sales tax"-et is meg kell fizetni - a marihuána forgalmazása után. Coloradóban például négyféle "adót" vetnek ki a rekreációs célú marihuánára: a State sales tax 2.9, a Special sales tax 10, az

Excise tax 15 százalékos, de emellett a Fee for license-t is ki kell fizetni.

A gyógyászati és a rekreációs célú használat engedélyezése ugyanis hatalmas üzletet jelent az Egyesült Államokban. Az ENSZ 2016-os kábítószer-jelentése szerint 2014 óta - amikor két tagállamban megnyílt az út az boltokban való árusítás előtt - Washington és Colorado államokban jelentősen esett a kannabisz átlagára. Egynyolcad uncia (3,5 gramm) fű a korábbi 60 dolláros átlagárról 25-40 dollárra esett vissza 2015 novemberére. A feketepiac visszaszorult, virágzik a legális piac, s eközben az állam jelentős adóbevételekre tesz szert - ezek a legalizáció közvetlen - egy-két év alatt látható - következményei. Coloradóban az élvezeti célú fogyasztási piac profitja 2015-ben csaknem 600 millió dollár volt, szemben a 2014-es 313 millióval. Ugyancsak Coloradóban az állam - az élvezeti célú fogyasztásra vonatkozó - adóbevétele a 2014-es 56 millióról 2015-re 114 millió dollárra nőtt. A kender fogyasztási célú forgalmazása az Egyesült Államok egyik leggyorsabban fejlődő üzletága, forgalma becslések szerint 2020-ra elérheti a 22 milliárd dollárt.

A most elfogadott kaliforniai szabályozás unciánként 9,25 dolláros fogyasztási adót (sales tax) vet ki a marihuána virágzatra, 2,75 dollárt a levelekre. A kender-forgalmazók pedig 15 százalékos adót fizetnek. Ugyanakkor a szabályozás az állam adóbevételeiből évente 2 millió dollárt kannabisszal kapcsolatos kutatóközpontra, 10 milliót a törvény hatásvizsgálatára, 3 milliót a beszívott autóvezetők kiszűrésére, 10 milliót pedig megelőzés és egészséggel kapcsolatos programokra fognak költeni. A marihuánát állami és önkormányzati licensszel rendelkező üzletek árusíthatják, iskola közelében tilos az eladás. A kaliforniai szabályozás 5 évre megtiltja a nagykereskedőknek, hogy licenszhez jussanak. A kannabisz kereskedelmének szabályozását a korábbi Bureau of Medical Cannabis Regulation végzi, amelyet átneveztek Bureau of Marijuana Control-ra. Ugyanakkor a helyi hatóság komoly saját jogkörrel rendelkeznek a marihuánát árusító üzletek szabályozására.