gazdasági válság;IMF;Donald Trump;

2017-01-17 06:26:00

IMF: Trump a pozitív és a negatív kockázat is

Túljutott tavaly a gazdasági válság utáni mélypontján a világgazdaság. A tavalyi 3,1 százalékot követően idén 3,4 százalékkal, jövőre 3,6 százalékkal bővülhet majd a globális GDP - olvasható a Nemzetközi Valutalap (IMF) legújabb World Economic Outlook kiadványában, amelyből a Portfolió ídézett. Az a furcsa helyzet állt elő, hogy a legnagyobb pozitív és negatív kockázatot ugyanaz a tényező jelenti: Donald Trump. Egy vártnál nagyobb költségvetési lazítás jelentős löketet adhat az amerikai és ezzel az egész világgazdaságnak, a szabadkereskedelem esetleges korlátozásával viszont könnyen egy mindent feje tetejére állító láncreakciót indíthat be az új amerikai elnök.

Bár a szervezet elemzői nem módosították októberi, összesített globális GDP-előrejelzéseiket, de néhány jelentős változásra felhívták a figyelmet. Ezek közül kiemelkedik a kőolaj világpiaci ára, ugyanis a termelés visszavágásáról született novemberi OPEC-megállapodásnak köszönhetően emelkedni kezdett az infláció.

Emellett a kötvényhozamok is elindultak felfelé. Főként az amerikai gazdaságpolitikával kapcsolatos várakozások változását tükrözik, hogy már az IMF szakértői is a korábbinál lazább fiskális politikát várnak Trump elnöksége alatt, ami magasabb inflációval és gyorsabb Fed kamatemelési ciklussal járhat.

Ugyanakkor az amerikai dollár árfolyama az inflációs és monetáris politikai kilátásokban bekövetkezett változás miatt augusztus óta mintegy 6 százalékot erősödött. A dollár menetelésével párhuzamosan jelentős tőkekivonás vette kezdetét a feltörekvő piacokról, ami többek között a török líra és a mexikói peso durva leértékelődéséhez vezetett.

Az IMF szerint a Trump-féle fiskális élénkítés legnagyobb nyertese természetesen az Egyesült Államok lehet. 2017-ben 2,3 százalékkal, 2018-ban 2,5 százalékkal növekedhet az ország GDP-je, ami rendre 0,1 és 0,4 százalékponttal magasabb annál, mint amire tavaly októberben számítottak az IMF elemzői.

Az euróövezet stabilan hozhatja az elkövetkező két évben az 1,6 százalékos növekedést, Japán pedig lassan döcöghet a maga 0,5-0,8 százalékos tempójában - vélik az IMF-nél.