kormány;metró;cáfolat;OLAF;

2017-01-21 06:02:00

"Lázár János gyáva alak" - Cáfolhatja a kormányt az OLAF

Ha rajta múlik, azonnal nyilvánosságra hozzák az OLAF jelentést – állította tegnap Tarlós István. A főpolgármester már látta a 4-es metró szabálytalanságait összegző nyomozati anyagot, ennek kapcsán felmondta a kormányzati leckét, miszerint minden felelősség a korábbi MSZP-SZDSZ kormányokat, városvezetést terheli. Az OLAF Magyar Narancsnak küldött válaszából viszont kiderül, hogy az ügyben a Fidesz is sáros.

Miután az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) jelentése kapcsán „sárdobálást, riadt védekezést, találgatásokat hallunk", a főpolgármester – ha tőle függ – minél hamarabb nyilvánosságra fogja hozni a nyomozati anyagot. „Így elkerülhető, hogy véleménynek mondott ostobaságok sokasága jelenjen meg a közvélemény előtt, ahelyett, hogy a tényekről beszélnének". Tarlós István legalábbis lapunk kérdésére ezt állította tegnap.

Napi 20 milliárdból füstöl a metró
Tegnap délután a 3-as metrófelújítás felgyorsításáért tüntettek a Nyugati téren a szocialisták. Kunhalmi Ágnes, a párt fővárosi elnöke arról beszélt, ma nem csak a metró rohad, hanem pusztulnak az iskolák és a kórházak is. Hozzátette, a Fidesz visszafelé mutogat, miközben hetedik éve kormányoz. Horváth Csaba emlékeztetett, a budapestiek naponta 20 milliárd forintot fizetnek be az államkasszába. Füstölő, kigyulladt metró jár ezért cserébe? - kérdezte. Tarlós István főpolgármester délelőtti tájékoztatóján viszont közölte, a szocialisták évtizedekig "egy szalmaszálat nem tettek keresztbe" a 3-as metró érdekében, ezért nem kellene tüntetniük.

A városvezető a Budapestinfón hangsúlyozta, ebben az ügyben egyetért a kormánnyal, ennek ellenére közölte, ha a 4-es metró beruházás miatt büntetést kell fizetnie az országnak, az nem 76,6 milliárd lesz, hanem 59 milliárd, bár ez utóbbit is le lehet faragni. A kormány által már bejelentette és a korábbi szocialista, szabaddemokrata vezetésekhez kötött 76,6 milliárdról Tarlós azt mondta, az „egy szélső érték”.

A főpolgármester nem pártolja, hogy az említett összeget az állam azonnal fizesse vissza, a BKV-nak és a DBR Projekt Igazgatóságnak vannak olyan érvei, hogy ezt az összeget nem is kis mértékben csökkenteni lehessen, ezt pedig nem szabad kihagyni.

Figyelmeztetett, a büntetésről nem az OLAF, hanem az Európai Bizottság dönt, azt pedig, hogy valaki vagy valamelyik cég bűnös-e, a bíróságnak kell kimondania. A főváros teljes mellszélességgel a kormány mellett áll, és részt vesz "bármilyen legális jogi akcióban az esetleges visszafizetés mérséklésére" - fogalmazott.

Bár nincs nála a jelentés, kedvezményezett jogutódként hiteles információi vannak arról, hogy a hivatal belpolitikai vihart kavart jelentésében körülbelül nyolcvan súlyos megállapítás szerepel, ebből egyetlen egy kivételével valamennyi "egyértelműen és megkérdőjelezhetetlenül" a 2010 előtti időszakot érinti. Azt az egyet pedig az OLAF közbeszerzési szabálytalanságnak minősítette.

A legnagyobb súlyú metrószerződések még 2005-2006-ban születtek. A tanácsadói szerződéseket pedig 2007-2009 között a BKV által kötötte. Ezekről szerinte az OLAF kimondta, hogy gyakorlatilag mindegyik szabálytalan és csalás gyanúját veti fel. A szerződések soha nem kerültek a Fővárosi Közgyűlés elé. A főpolgármester kitért arra is, hogy 2010 után a Siemens- és a Swietelsky-szerződéseket újratárgyalták, és így több tízmilliárd forintot szereztek vissza a fővárosnak. "Tehát nem egészen arról van szó, hogy mi semmit nem vettünk észre" - fogalmazott.

Tarlós óvatos a nevekkel, ő nem tudja, kit terhel a felelősség a szerződések ügyében. Arról fogalma sincs, hogy Lázár Jánosnak milyen információi vannak, miért nevezte meg csütörtökön a beruházással kapcsolatos szabálytalanságok első, második, harmadik, negyedik felelőseként Demszky Gábor korábbi főpolgármestert és helyetteseit: Atkári Jánost, Horváth Csabát, Hagyó Miklóst. A főpolgármester azt állította, az OLAF-jelentéssel kapcsolatban nem fog személyekről beszélni, az nem az ő dolga. A Népszava kérdésére azonban közölte, nem merné mondani, hogy a jelentés nem érint közszereplőt.

"A hatóságok dolga kideríteni, kiket terhel a büntetőjogi felelősség a 4-es metró beruházása körüli visszaélésekért, de a politikai felelősség egyértelműen az akkori liberális-szocialista városvezetést és kormányzatot érinti". Erről tegnap reggel a közszolgálati rádióban beszélt Kovács Zoltán. A kormányszóvivő a kancelláriaminiszter kijelentésére ráerősítve nemzetközi vállalatok "szövevényes összefonódásáról", bűncselekményéről beszélt.

Atkári a csütörtöki vádakra reagálva lapunknak korrupt, bűnöző kormány miniszterének nevezte Lázárt, aki ráadásul nem tudja, hogy az egykori főpolgármester-helyettest 2004-ben minden hatáskörétől megfosztották. A volt főpolgármester-helyettes a Klubrádióban hozzátette: „Nem tudom feltételezni, hogy részeg volt, nem tudom feltételezni, hogy egyszerűen idióta, hanem azt kell mondanom, nagy valószínűséggel, hivatalból hazudik, csúsztat és mocskol.” Tarlós tegnap világossá tette, Atkári neve, illetve monogramja nem szerepel az OLAF jelentésében.

„Lázár János gyáva alak, aki az OLAF-jelentés közzététele helyett gyanúsít és vádaskodik, de az általa mondottak nem fogják eltakarni azt a ganéjt, amit az elmúlt hét évben az Orbán rezsim összehordott.” Ezt Demszky üzente a Facebookon.

Eközben az OLAF Magyar Narancsnak küldött tegnapi válaszából kiderült, hogy a Fidesz is sáros lehet a beruházás kapcsán, hiszen annak összes szakaszában komoly szabálytalanságokat – csalás és korrupció gyanút - tártak fel. A számok is erre utalnak. A négyes metrót eredetileg mintegy 120 milliárd forintból tervezték megvalósítani, még 1996-ban, de ezek az összegek egyre feljebb csúsztak. A kormányváltás idejére, 2010-re 370 milliárdnál tartottak – ami inflációval korrigálva is óriási növekedés –, ám a következő években egyre jobban nőtt a számláló: a végösszeg 452 milliárd forint lett. 2010 után is jelentős tételek jelentek meg a 4-es metró költségvetésében.

Horváth perelni akar
Kínos lehet, ha valaki nagy mellénnyel magyaráz, amit viszont a tájékoztatója közben megcáfolnak. Az MSZP-s Horváth Csaba reagált így tegnap a főpolgármester kijelentéseire, amelyek az OLAF válaszát követően más megvilágításba kerültek. A szocialista várospolitikus, akit Lázár csütörtökön meggyanúsított közölte, elég a hazudozásból, vádaskodásból. Hozzák nyilvánosságra a jelentést. Lázárnak azt üzente: hazudik. Tegye egyértelművé, hogy róla beszélt-e a Kormányinfón. Ha igen, bepereli.
„János! Ha férfi vagy, kihúzod a fiókod, kiveszed belőle az OLAF-jelentést, (…) és nyilvánosságra hozod.” Ezt már Nyakó István, az MSZP sajtófőnöke üzente a Miniszterelnökség vezetőjének. Közölte, ha a magyar bíróság jogerősen ítéletet mond az ügyben, akkor az érintettek párthovatartozástól függetlenül "fizessék vissza a dohányt és csücsüljenek".