kamat;jegybank;infláció;

2017-01-25 06:22:00

Számít az infláció emelkedésére az MNB

Aligha okozott meglepetést, hogy az MNB Monetáris Tanácsa keddi, idei első kamatdöntő ülésén változatlanul 0,9 százalékon hagyta a forint alapkamatát. Ezúttal azonban már változtatott a jegybank a hónapok óta megszokott kommunikációján.

Bejelentették, hogy figyelemmel kísérik a piaci fejleményeket, amennyiben a későbbiekben az inflációs cél elérése indokolja, a tanács kész a monetáris kondíciók további lazítására nem-hagyományos, célzott eszközök alkalmazásával. Ez azt jelenti, hogy továbbra sincs szándékukban a közeljövőben kamatot emelni, inkább a bankok jegybanki betéteinek korlátozásával igyekeznek majd elérni a pénzügyi stabilitást.

A jegybank közleményében kitért arra, hogy a havi jelzőszámok alapján 2016 negyedik negyedévében folytatódott a gazdaság növekedése. Novemberben a kiskereskedelmi forgalom tovább emelkedett, az ipari termelés kismértékben lett nagyobb az előző év azonos időszakához képest.

Szót ejtettek arról is, hogy a kis- és közepes vállalatok hitelállománya a harmadik negyedévben 7 százalék körüli ütemben bővült, és éves összehasonlításban már a teljes vállalati hitelállomány is nő. A jegybankárok megítélése szerint a háztartások hitelállományában az elmúlt év során bekövetkezett fordulat tartósnak bizonyult. A munkaerő iránti kereslet erős maradt, így a foglalkoztatottak száma emelkedett, miközben a munkanélküliségi ráta tovább csökkent. A Monetáris Tanács az idén és a jövő évben is 3 százalék feletti éves gazdasági növekedésre számít.

Az idei év nagy kérdése lesz, hogy a jegybank bevezet-e új eszközt a meglévők mellé, vagy esetleg megszüntet-e a meglévők közül - tette fel a kérdést Ürmössy Gergely. Az Erste Bank vezető elemzője szerint annyit biztosan tudunk, hogy március végére a három hónapos betétben 900 milliárd forintról 750 milliárd forintra csökken a bankrendszer által elhelyezhető likviditást.

Érdemes lesz figyelni, hogy a nagy jegybankok, mint az Európai Központi Bank (EKB) és az amerikai Federal Reserve (Fed) miként viselkednek. Az EKB laza monetáris politikája segíti az MNB-t abban, hogy itthon fenntartsa az alacsony kamatokat, azonban nem szabad elfelejteni, hogy a Fed idén újabb kamatemelésekre készül, amelyek korlátozhatják a magyar jegybank mozgásterét.