Rafael Nadal;Roger Federer;

2017-01-28 06:53:00

Roger Federer vár a döntőben Nadalra

Végletekig kiélezett, öt szettes meccsen a 2009-es bajnok Rafael Nadal legyőzte a bolgár Grigor Dimitrovot az Australian Open férfi egyesének elődöntőjében, így a spanyol klasszis lesz az ellenfele Roger Federernek. A két egykori világelső teniszező a 2011-es Roland Garros óta először játszhat egymással Grand Slam-döntőt.

Az előjelek alapján Nadal lehetett bizakodóbb az elődöntőt illetően, ugyanis a Grigor Dimitrov elleni nyolc korábbi mérkőzéséből hetet a spanyol nyert. A bolgár azonban önbizalomtól duzzadva várhatta pályafutása második Grand Slam-elődöntőjét, ugyanis a tornát megelőző brisbane-i versenyen három top tízes versenyzőt (Thiem, Raonic, Nishikori) is le tudott győzni.

Elődöntők
Férfi egyes
Nadal (spanyol, 9.)–Dimitrov (bolgár, 15.) 6:3, 5:7, 7:6, 6:7, 6:4
Juniorok
Piros (magyar, 15.)– Moutet (francia, 5.) 6:3, 6:4

Nadal az első szettben 2-1-es vezetésénél elvette a 15. helyen kiemelt bolgár adogatását, s ezt követően sem hibázott, így hozta az első játszmát. A másodikban a spanyol is elkezdett hibázgatni, ennek következtében Dimitrov egyenlíteni tudott, majd a harmadik és negyedik játszma is rövidítésben dőlt el, hol az egyik, hol pedig a másik teniszező javára. Döntő felvonásra került tehát sor, amit Nadal bírt jobban fejben, 4-4-nél brékelt, s szerválhatott a győzelemért. Végül 4 óra 56 perc elteltével fejezte be a rendkívül izgalmas mérkőzést.

“Álmaimban sem gondoltam volna, hogy visszatérek még az Ausztrál Open döntőjébe – mondta sikerét követően Nadal. - Mindkettőnknek különleges érzés lesz az egymás elleni Grand Slam-döntő. Valószínűleg egyikünk sem gondolt arra, hogy ez még egyszer megtörténhet.” A 30 esztendős Nadal a 35 éves Roger Federerrel játszik a fináléban.

Két héttel ezelőtt a szakértők egy jó része is nagyot kacagott volna azon, ha valaki azt mondja Federer és Nadal lesz ott a vasárnapi döntőben. Mindketten hosszú hónapokat hagytak ki sérülés miatt, a svájci a 17., míg a spanyol a 9. helyig csúszott vissza a világranglistán, így nem volt könnyű a döntőig vezető útjuk. Persze lehetett volna nehezebb is, ha Murray és Djokovic állva marad.

Federer pihentebben várhatja a finálét, ugyanis csütörtökön múlta felül Wawrinkát. Érdekes statisztika, hogy Dimitrov több mint 4800 métert futott az elődöntőben, míg Federer csupán 2500 métert tett meg a honfitársa ellen. Bár az is igaz, hogy az a meccs két órával hamarabb ért véget.

A két egykori világelső kilencedik alkalommal játszik egymás ellen Grand Slam-döntőt, örökmérlegük a spanyolnak kedvez, korábban hatszor múlta felül Federert. Legutóbb 2011-ben Párizsban csaptak össze GS-fináléban, akkor is a spanyol nyert. Nadal 2009, 2012 és 2014 után negyedszer játszhat döntőt az Australian Openen, míg GS-tornán a 2014-es Roland Garros óta először jutott el a végjátékig.

Federer négyszer diadalmaskodott korábban az év első GS-én, legutóbb hét esztendővel ezelőtt. A svájci 2012-ben Wimbledonban aratta 17., s egyben eddig utolsó nagy tornagyőzelmét, azóta három döntőt játszott.

A világelső Andy Murray, és a második helyen kiemelt Novak Djokovic korai búcsúja után felmerült annaklehetősége, hogy olyan teniszező nyeri a tornát, aki korábban még nem tudott győzni GS-viadalon. A 2005-ös Rolland Garros óta csupán két alkalommal fordult elő, hogy ne a nagy ötösből kerüljön ki az aktuális győztes: 2009-ben az US Openen Juan Martín del Potro diadalmaskodott, majd szintén az Egyesült Államokban, Marin Cilic emelhette magasba a trófeát 2014-ben. Ezt a két estet leszámítva mindig Djokovic, Murray, Federer, Nadal és Wawrinka diadalmaskodott az elmúlt tizenegy évben.

Piros Zsombor döntős a junioroknál
Piros Zsombor újabb, nála magasabban rangsorolt ellenfelet legyőzve bejutott a döntőbe a juniorok versenyében. A 15. helyen kiemelt magyar játékos pénteken 6:3, 6:4-re verte az ötödik helyen kiemelt francia Corentin Moutet-t, s készülhet a fináléra, amelyben a negyedikként rangsorolt izraeli Yshai Oliel lesz az ellenfele. A 17 éves Piros 2010 óta az első magyar férfi teniszező, aki a juniorok között döntőbe jutott egy Grand Slam-tornán: akkor Fucsovics Márton Wimbledonban meg is nyerte az utánpótlás korúak részére rendezett versenyt.