GDP;GKI;

2017-01-30 06:22:00

Alig növekedhet idén a magyar GDP

A 2016. évi 2 százalék után idén 3 százalék körüli lehet a magyar GDP növekedése. Főként, az uniós támogatásoknak köszönhetően, a tavalyi jelentős beruházási visszaesést idén érdemi növekedés válthatja fel, miközben a már az elmúlt évben is nagyon gyorsan növekvő fogyasztás lendülete folytatódni fog - olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb prognózisában.

Az import bővülése ugyanakkor 2 százalékponttal gyorsabb lesz az exporténál, és a cserearányok - kedvező esetben is - csak stagnálni fognak. Élénkül viszont az infláció. Az idei gazdasági adatok kedvezőek lesznek, de nem látszanak még a jelei annak, hogy felkészültünk volna már arra az időszakra, amikor az uniós támogatások - a jelenlegi gazdasági ciklust követően, vagyis 2020 után - kifutnak.

A világgazdaság számára a politikai kockázatok – a menekültkérdés, az orosz külpolitika és Törökország helyzete - mellett a fő bizonytalansági tényező a Donald Trump új, amerikai elnök által ténylegesen folytatandó gazdaságpolitika, valamint az Európai Unióból való brit kiválás mikéntje. Emlékezetes, hogy a nemzetközi piacok jól fogadták az amerikai élénkítési terveket, ugyanakkor a protekcionista ígéretek megvalósítása megakadályozhatja a világkereskedelem korábban várt gyorsuló bővülését. Emellett a populista, a globalizációt fékezni kívánó politikai erők nemzetközi előretörése az Európai Unió, - mint egységes piaci szereplő -, és ezen keresztül a tagállamok pozícióját is ronthatja. Ez - mozgásterének látszólagos növekedése ellenére - kedvezőtlen az exportorientált magyar gazdaság számára. Ugyanakkor a csökkenő energiaárak és kamatok - Magyarország számára kedvező - korszaka is várhatóan véget ér.

A tavaly lelassult ipari termelés idén felgyorsulhat, az építőipar drasztikus visszaesése határozott növekedésbe fordul át, emellett kissé tovább gyorsulhat a kereskedelem bővülése, és lassan megkezdődik a pénzügyi szektor élénkülése is. Az ágazati konjunktúraindexek és a rendelésállományok emelkedése, a vállalati hitelállomány összehúzódásának tavalyi megállása, a lakosság ingatlanhiteleinek kezdődő növekedése is ezt valószínűvé teszi. A mezőgazdaságban viszont a termelés tavalyi számottevő növekedése után inkább csak stagnálás körüli helyzet várható - zárta januári prognózisát a GKI.