baloldal;MSZP;szélsőjobb;összefogás;Botka László;

2017-02-25 06:01:00

Alakul az össze nem fogás

Miközben Botka László informálisan és hivatalosan is tárgyalásokba kezdett a demokratikus oldal pártjainak vezetőivel, hogy záros határidőn belül megegyezhessenek a közös, vagy legalább egyeztetett indulás feltételeiben, a baloldali ellenzéken belül egyelőre újabb és újabb viták, feszültségek hátráltatják az együttműködést. Pedig az nem elképzelhetetlen: Majtényi László köztársasági elnökké jelölése is ezt igazolja. A felmérések ugyanakkor azt mutatják, az "összefogósdi" körül kialakult botrányok nem tesznek jót a kis pártoknak, egyelőre csak az MSZP tudott minimálisan erősödni baloldalon, így ismét megelőzte a kormányoldal támadásaitól vergődő Jobbikot.

Csepelen tárgyalt tegnap Botka László az Együtt politikusával, Szabó Szabolccsal a közös indulásról - állította a Csepel.info egy névtelen forrásra hivatkozva. Az MSZP miniszterelnök-jelöltje állítólag arról egyeztetett az Együtt II. Rákóczi Ferenc utcai irodájában, hogy Szabó közös egyéni országgyűlési jelöltként induljon az ellenzék jövő évi választási névsorában. Ha Botkának sikerült egyezséget kötnie, áttörést érhet el, hiszen információink szerint jövő szerdán egyeztet az Együtt vezetőivel hivatalosan is. Ugyanakkor tegnap Juhász Péter nyílt levelet írt neki és a szocialisták tárgyalásra készülő miniszterelnök-jelöltjének, valamint az MSZP elnökének, Molnár Gyulának. Az Együtt elnöke azt írta, bár egyeztettek egy időpontot Botkával, hogy elmenjen az Együtt elnökségével ismertetni elképzeléseit, a párt mégsem tervezi, hogy közös listát állít a szocialistákkal, mert szerintük az MSZP "nem képes tagjai sorából kivetni azokat a személyeket, akik a megújulás akadályai, és ilyen módon a szervezet egésze nem képes a megújulásra". A kispárt egy fóti önkormányzati képviselőjét Dunakeszin kifütyülték, állítólag szocialista aktivisták.

Nem ez azonban az első, s egyetlen feszültség, amely Botka tárgyalásait terheli. A szocialisták miniszterelnök-jelöltje ugyan továbbra is bizakodó, ám az LMP társelnökeivel folytatott szerdai egyeztetésén világossá vált: a zöldpárt továbbra sem kíván együttműködni, vagy közösen indulni senkivel. Hasonlóképp kérdéses a Demokratikus Koalícióval (DK) való kiegyezés lehetősége, hiszen Botka múlt szombati országértékelő és programhirdető beszédében nem először, de ezúttal nagyon egyértelműen kijelentette: nem kíván összefogni Gyurcsány Ferenccel. A DK márpedig a volt miniszterelnök nélkül nemhogy közös listában, vagy az általuk korábban szorgalmazott választási pártban sem "érdekelt", ehelyett most már az úgynevezett koordinált indulást szorgalmazzák. A párt szóvivője Gréczy Zsolt tegnap megismételte, a DK továbbra is nyitott arra, hogy tárgyalóasztalhoz üljön a szocialisták miniszterelnök-jelöltjével, de Botka még nem kereste őket. Közölte, a párt számára "nincs Botka-Gyurcsány meccs, együttműködési kényszer van".

Bármely együttműködési, vagy legalább kooperálási megoldásra esik végül a választás, ahhoz a baloldali pártok szavazóbázisának jelentős erősödésére lenne szükség, hogy egyáltalán kormányváltó tömbként tűnhessenek fel - főként a mai választási rendszerben. Csakhogy: noha számos fordulatot hozott a politikai élet az elmúlt hetekben, a pártok támogatottsága alig változott. A Fidesznek január és február között egy kicsivel, 26-ról 27 százalékra bővült a tábora. A Magyar Szocialista Párt megtartotta a 12 százalékos eredményét, a Jobbik minimálisat, 1 százalékpontot veszítve 11 százalékon áll a teljes választókorú népesség körében - derült ki a ZRI Závecz Research Intézet februári felméréséből. A DK-nak a legutóbb 4, most 5 százalékos volt a támogatottsága, az LMP - ahogyan az utóbbi hét hónapban mindig - továbbra is 3 százalékos. Ebben a felmérésben a Kétfarkú Kutyapárt 2 százalékot kapott, az Együtt, a Párbeszéd és a Liberálisok pedig a választók 1-1 százalékát tudták maguk mögé állítani. Nem szerepelt a listán, de a válaszadók spontán módon említették a Momentum Mozgalmat - 1 százaléknyian. A politikától távolságot tartó választópolgárok aránya 35 százalék.

A biztos pártválasztók körében eközben a Fidesz 48 százalékos, az MSZP 19, a Jobbik 17 százalékot ért el. A DK-nak itt 6 százaléka van, az LMP 4 százalékos. A biztos pártválasztók 1-1 százaléka támogatja a Kétfarkú Kutyapártot, az Együttet, a Liberálisokat és a Párbeszédet. Jelenleg a választópolgárok közül 5,2 millió embernek van kedvelt pártja. A Fidesz tábora 2,2 milliós, az MSZP-é nagyjából 1 milliós, a Jobbiké 900 ezres. Az ellenzéki oldalon számottevő támogatással rendelkezik még a DK 400 ezer és az LMP nagyjából negyedmillió fővel. Az Együttnek, a Liberálisoknak, a Párbeszédnek és Kétfarkú Kutyapártnak egyenként 100 ezer körüli szimpatizánsa van. A párt nélküliek 2,8 milliós csoportjából körülbelül 300 ezren azt szeretnék, ha maradna a kormány a jövő évi választások után is, nagyjából egymillióan viszont kifejezetten a távozását szorgalmazzák. Másfél millió választótól nagyon messze áll a politika, nincsen rokonszenves pártjuk és arról sincsen véleményük, hogy a mostani kormány maradjon vagy menjen 2018 után.

Beállt Majtényi mögé a DK
FOTÓ: Népszava

FOTÓ: Népszava

Majtényi László annak a Magyarországnak a képviselője, amelyet a DK is szeretne - fogalmazott tegnap Gyurcsány Ferenc, amikor bejelentette, pártja elnöksége egyhangúan támogatja a volt adatvédelmi biztos köztársasági elnök jelöltségét. A DK vezérkara arra kérte a párt képviselőit, szavazatukkal támogassák majd a parlamentben az Eötvös Károly Intézet elnökét. Gyurcsány szerint Majtényi egymásra figyelő, szolidáris, a köztársaság eszméjét tiszteletben tartó, a megkülönböztetések és a korrupció ellen küzdő, zöldebb ország eszményét képviseli, olyat, amiben jobb lenne az élet. Megtiszteltetés, hogy a köztársasági elnök-jelölt szerepét elvállalta és elfogadta a DK meghívását a tegnapi beszélgetésre.
Majtényi szerint sokan vannak ma, akik egy alkotmányos, demokratikus, szolidáris Magyarországot akarnak, ahol az állam mindenkinek tiszteli az emberi méltóságát, erős a jogvédelem, a fenntartható fejlődést is biztosítják, ahol a szabad választásokon a nép leválthatja a kormányt és hatékony a küzdelem az államot maga alá gyűrő korrupció ellen. Abban az országban, ahol körülbelül kétmillió ember a harmadik világbeli szegények színvonalán él szintén alapvető feladat a szegénység elleni küzdelem - tette hozzá. Még nem tudja, hol beszél március 15-én, de nem kizárt, hogy vidéken - mondta a Népszava kérdésére Majtényi. Ha addigra megválasztja a parlament az új államfőt - hiszen lapunk már hetekkel ezelőtt megírta, március 13-án választja meg a parlament az új államfőt -, az alkotmányjogász akkor is kiáll az emberek elé, ahogy korábban tette, amikor nem volt köztársasági elnök-jelölt. Olyan megkeresés viszont, amire igent mondott volna, eddig nem volt. - F.Á.