Pintér ügy;orosz szál;

2017-03-22 20:22:00

Orosz-szál a Pintér ügyben?

Összefügghet az orosz sajtóban Orbán Viktor és Pintér Sándor állítólagos lefizetéséről szóló cikk megjelenése és a most Pintér Sándor körül kirobbant, fabrikáltnak tűnő kémbotrány – véli az Amerikában élő S. Balogh Éva történész, a Yale egyetem volt dékánja, aki az angol nyelvű Hungarian Spectrum című blogjában nyomon kíséri a kormányfő és a belügyminiszter körül bonyolódó, kémjátszmát sejtető híreket.

S. Balogh Éva lapunknak elmondta: feltűnő, hogy éppen azután kezdődött a nyomozás a Pintér Sándor befeketítésének kísérletével vádolt Jakubinyi Róbert ügyében, hogy Oroszországban megjelent Ansztaszija Kirilenko cikke arról, hogy az orosz hatóságoknak bizonyítékaik lehetnek arról, hogy Pintér Sándor és Orbán Viktor a kilencvenes években kenőpénzt fogadott el Szemjon Mogiljevics keresztapától. Az átadásról titokban videofelvétel készült, ami az orosz hatóságok kezébe került. A Kirilenko-cikk szerint ez magyarázhatja, hogy a korábban oly harcosan oroszellenes Orbán, miért lett hirtelen a Kreml egyik legfőbb EU-n belüli szövetségese.

„Természetesen csak a megérzéseimre tudok támaszkodni, de egyre inkább úgy gondolom, hogy Ansztaszija Kirilenko feltevésében lehet valamennyi igazság” - mondja S. Balogh Éva. Szerinte nagyon is elképzelhető, hogy egy külföldi kormánynak van valami kompromittáló dokumentum Pintér vagy Orbán ellen, vagy legalábbis Pintérék azt gondolják, hogy van. S. Balogh Éva felteszi a kérdést: nem lehet-e, hogy a Pintér köré szőtt zavaros történettel a kormány megelőző lépést tett és egy esetleges későbbi, Pintért vagy Orbánt érintő leleplezést akar hitelteleníteni?

A kormánysajtóban napok óta címlapon tartott sztori szerint a milliárdos sikkasztási botrányáról elhíresült Egy-Másért alapítvány központi figurája, Jakubinyi Róbert fura ajánlattal kereste meg a kilencvenes évek éjszakai élete egyik fenegyerekének számító, jelenleg házi őrizetben lévő Tanyi György ügyvédjét. Azt kérte tőle, hogy beszélje rá Tanyit, szökjön meg az őrizetből és Pintér Sándort lejárató, hamis dokumentumokat juttasson külföldre, majd nemzetközi sajtótájékoztatón mutassa be azokat. Hogy Jakubinyit ki bízta meg, az rejtély. A kormánypárti sajtó homályosan csak "egyes hazai bűnözői köröket", illetve "külföldi megbízókat" emleget.

S. Balogh Éva blogjában is idézi az egyik itteni véleménycikk megállapítását: a sztori leginkább egy '50-es évekbeli fabrikált ügyre hasonlít. Rejtélyes, hogy miért lett volna szükség Tanyi külföldi sajtószereplésére? Hiszen épp a vélt karaktergyilkosság ellen szól, ha a Pintér elleni bizonyítékokat egy bírósági eljárás alatt lévő nehézfiú mutatja be a sajtónak. De Tanyinak megszöknie sem kellett volna, elég, ha egy e-mailben elküldi a lejárató dokumentumokat. Arra pedig pláne nincs logikus magyarázat, hogy a titokzatos megrendelők miért a számos ügye miatt feltehetően a hatóságok folyamatos "figyelmét" élvező Jakubinyit szemelték volna ki egy ilyen kényes feladatra.