népszavazás;Városliget;

2017-03-25 06:03:00

Népszavazás dönthet a Városligetről

Bár a benyújtott változatok közül valamiért éppen a legkevesebb megkötést tartalmazó verziót engedte át a Fővárosi Választási Bizottság, a testület döntésének lényege mégiscsak az, hogy komoly esély nyílt rá: Budapest lakossága népszavazáson mondhat véleményt a Liget Budapest projektről.

 Ez mindenképpen jó hír azoknak, akik ellenzik a Városliget beépítését, rossz hír viszont, hogy az elfogadott kérdés alapján – akárhogy is alakul végül egy esetleges voksolás eredménye – gyakorlatilag bármi épülhet majd a Ligetben. Az „Egyetért-e Ön azzal, hogy a Fővárosi Közgyűlés úgy módosítsa a Városligeti építési szabályzatot, hogy a Városliget közpark megengedett legkisebb zöldfelülete 70 százalék legyen?” tartalmú kérdést Moldován László, az LMP hetedik kerületi képviselője adta be. A pártnak volt még két másik, lényegesen egyértelműbb megfogalmazású kérdése is, azokat azonban ugyanúgy elkaszálta a bizottság, mint a Párbeszéd „Egyetért-e Ön azzal, hogy a városligeti építési szabályzat csak 3000 négyzetméternél kisebb alapterületi épületek építését tegye lehetővé a Városligetben?” megfogalmazású kérdésföltevését.

Különösen az indoklás beszédes: a Párbeszéd kérdése azért nem ment át a szűrőn, mert a választási bizottság szerint „nem világos, hogy az egyes épületek alapterületét hogyan kellene számolni”, az épület-alapterület meghatározásához ugyanis nincs jogszabályi definíció. Ezt azért érdemes kiemelni, mert az átengedett kérdésben szereplő „zöldfelület” fogalomhoz sincs, területfelhasználási kategóriaként csak a „zöldterület” értelmezhető. Zöldterületnek a jogszabályok szerint a közútról, köztérről akadálymentesen megközelíthető, zöld növényzettel borított közterület számít, aminek eleve csak a 3 százaléka lenne beépíthető (nem 30, amennyiről most szó van). A zöldfelület kifejezés viszont sokkal több trükközésre ad lehetőséget, hiszen abba már beleszámítható például a Városligeti tó, vagy akár a ligetbe tervezett kulturális és szórakoztató funkciójú épületek zöldtetős borítása.

Maga Moldován is úgy véli, hogy a testület a legkevésbé szigorú változatot engedte át – az LMP további kérdései közül az egyik a törvényi szabályozásnak megfelelően 3 százalékban maximálná a beépíthetőséget, a másik pedig a zöldfelület helyett a zöldterület szót használná –, ám szerinte egy, az elfogadott kérdésről megtartott sikeres népszavazás így is komoly korlátozást jelentene, és azzal járna, hogy nem lehet megépíteni a projekthez tartozó összes tervezett épületet.