ingyengyógyszer;

2017-03-27 07:07:00

Drága az ingyengyógyszer

Kész ígéretnek vették, így máris éles reakciókat váltott ki Molnár Gyula kijelentése, hogy az MSZP vizsgálja, hogyan adhatna ingyen gyógyszert a 65 év felettieknek. Kérdésünkre a pártelnök úgy nyilatkozott: még nem dőlt el, hogy ez a juttatás bekerül-e a választási ígéreteik közé. A szakértők véleménye megoszlik a kérdésben, az ugyanakkor tény, az idős, beteg emberek roppant kiszolgáltatottak.

Nincs szerencséjük a szocialistáknak az ingyen gyógyszerrel. 2002-ben Medgyessy Péter, a párt miniszterelnök-jelöltje egyszer már azt ígérte: ha kormányra kerülnek, ingyenessé teszik a szívbetegségekre, valamint a csontritkulásra ható orvosságokat. Ám az ígéretet a ciklus végéig sem sikerült beváltani, mindössze három, a koszorúérbetegség tüneteit enyhítő orvosság kapott 100 százalékos tb-támogatást. Minisztersége végén Kökény Mihály a Népszabadság kérdésre, hogy mikor teljesül az ígéret, csak annyit mondott: tudomásul kell venni, hogy a választások óta megváltoztak a gazdasági feltételek, így az egészségügy körülményei is. Akkor hozzátette azt is, hogy a gyógyszerkassza az előző évben minden várakozáson felüli túlköltött és emiatt át is kellett alakítaniuk a támogatási rendszert. Az őt követő tárcavezető, Rácz Jenő 2005 júliusában a parlamentben már arról beszélt: "az ingyenes szívgyógyszerrel kapcsolatban el tudom mondani, hogy ingyen gyógyszer nem volt, ingyen gyógyszer nem lesz. Közlöm önökkel, hogy egyébként van olyan szívgyógyszer, amely jelen pillanatban is 100 százalékos támogatásban részesül, és van a közgyógyellátásban olyan szívgyógyszer, amiért szociális alapon nem kell fizetni. Tehát ennek következtében ez az ígéret teljesült."

Mindezekhez képest most Molnár Gyula, az MSZP elnöke csütörtökön a nyugdíjas parlament előtt arról beszélt, hogy pártja vizsgálja, hogyan lehetne ingyenessé tenni a 65 év felettiek számára a háziorvosok által felírható gyógyszereket. Ennek költségét mintegy 20 milliárd forintra becsülte. A szocialista pártelnök bejelentését a Magyar Nemzetnek nyilatkozó Pogátsa Zoltán kampányfogásnak minősítette. A közgazdász hozzátette, ez a koncepció szembemegy az MSZP kampányszlogenével - "Fizessenek a gazdagok!" -, mivel a gyógyszerfogyasztás tekintetében már homogén masszaként tekint a nyugdíjasokra. Kincses Gyula volt egészségügyi államtitkár szerint az elképzelés támogatná a nem létminimum alatt élő nyugdíjasokat is, ami nem indokolt.

Van, aki üdvözli, hogy szóba került
"Uraim! Mi tartott ennyi ideig?" - írta Kabai Tibor, a Nyugdíjasok Pártja 50+ elnöke Molnár Gyulának, s Gyurcsány Ferencnek címzett nyílt levelében. Kabai az MSZP elnökének gyógyszersegítséget érintő javaslatára, valamint arra reagált így, hogy a DK támogatná az alapnyugdíj bevezetését. Mint írta: "támogatjuk, ha más pártok és civil szervezetek magukénak vallják-, és beépítik a saját programjukba a Nyugdíjasok Pártja 50+ programját, követeléseit. Fontosnak tartjuk a párbeszédet, az együttműködést, készen állunk rá. DE. A Nyugdíjasok Pártja 50+ lesz a megvalósulás garanciája. Tudjuk, hogy egy 'néppártnak' sokféle igénynek, szempontnak, elvárásnak kell megfelelnie, s emiatt hajlamosak hatalomba jutva 'súlyozni', az ígéreteket nem teljesíteni. Az 50+ rétegpárt. Nincs más célunk, mint amit mondunk, de ahhoz mindennel és mindenkivel szemben ragaszkodunk." A nyugdíjasok üdvözlik, ha egy választásra készülő párt felismeri, hogy az idősek számára fontos probléma a gyógyszerellátás - ezt már az Életet az Éveknek Klubszövetség elnöke mondta egy televízió műsorban, aki rámutatott, nagyon nagy azoknak a nyugdíjasoknak az aránya, akiknek a nyugdíjellátása nem hogy a 100, de a 80 ezer forintot sem éri el. Hegyesiné Orsós Éva szerint akár 65 év felett, akár más korhatárral, akár alanyi jogon, akár rászorultság alapján merül fel a gyógyszerek ingyenessé tétele vagy más támogatás, önmagában nagyon fontos, hogy egy párt foglalkozik ezzel a kérdéssel.

Ötven-százmilliárd forintra becsülte a "nagyvonalú ingyenes gyógyszer ígéret" költségét a lapunknak nyilatkozó közgazdász, Sinkó Eszter. Szerinte most körülbelül ennyit fizet támogatásként a társadalombiztosítás a 65 év felettiek háziorvosi receptre kiváltott gyógyszereire. S bár a betegek maguk is nagyon sokat költenek a patika-készítményekre, szerinte mégsem lenne jó hatású ez a döntés. A gyógyszerek ingyenessége ugyanis torzítja a fogyasztást, sem az orvosok, sem a betegek nem éreznek majd korlátot, minden bajra a legdrágább szert írhatják, és mindenki igyekszik majd a saját orvosságait a nagymama, nagypapa nevére fölíratni. Sinkó szerint, ha valakinek magas a gyógyszerköltsége, akkor annak inkább szociális támogatást kell adni.

Évente 2-2,5 százalékkal nő a gyógyszerfogyasztás világszerte a társadalmak öregedése miatt. Ez azt jelenti, hogy Magyarországon évről-évre 12-13 milliárddal kell többet költeni a 65 évesek gyógyszereire - mondta a Népszavának Fekete Tibor gyógyszerpiaci elemző, aki szerint egyszer, s mindenkorra le kellene azzal számolni, hogy van ingyen gyógyszer. Ha ugyanis a patikai pénztárnál közvetlenül nem a beteg fizet is, attól még később adófizetőként ő állja a számlát.

A gyógyszer-támogatási rendszer átalakítását pártolja, a medicinák ingyenessé tételét viszont átgondolná és nem ajánlaná Kökény Mihály egykori egészségügyi miniszter sem. Szerinte az elszegényedő, kis jövedelemből élők számára előnyös támogatásra van szükség. Példaként a népbetegségek terápiáira maximált térítési díj bevezetését említette. Az MSZP egykori egészségpolitikusa hozzátette: minden kimutatás szerint erőteljesen nőttek az utóbbi években a lakosság gyógyszerköltségei. Minden gyógyszerre költött 100 forintból, 50 forintot a lakosság zsebből fizet. A gyógyszerkasszából 2010 és 2017 között jelentős elvonások történtek. Mindez a kevés jövedelemből élőket és a kisnyugdíjasokat sújtotta - mondta. A gazdaság most jobb helyzetben van, egy új kormánynak lenne lehetősége változtatni, igazságosabban elosztani a gyógyszerterheket - tette hozzá.

A bejelentését érő bírálatok nem veszik kedvét Molnár Gyulának. Szerinte a nyugdíjasoknak két nagy problémája van, a lakhatási és a gyógyszerköltségek. "Ha ebből valamelyiket meg lehet oldani, oldjuk meg" - mondta a pártelnök a Népszavának. Hozzátette: az pedig az érintettek mértéktartásán múlik, hogy akkor is igénybe veszik-e a kedvezményt, ha nincs rá szükségük. Amikor 65 év felett ingyen lehet utazni a metrón, akkor sem sok milliárdost láttunk a szerelvényeken, mert ők ezt nem veszi igénybe - fűzte hozzá. "Azt mondtam: a nyugdíjasok előtt, hogy a gyógyszerek ingyenességének a lehetőségét megvizsgáljuk. Hogy mi kerül bele ebből a választási programba az néhány hónap múlva derül ki."

Rekordhalandósággal indul az év
Tizenhét éve nem haltak meg olyan sokan Magyarországon, mint az idén eddig. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint az év első három hónapjában több mint 14 ezer ember hunyt el, ami 19 százalékos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest. A magyarok természetes fogyása 2016 januárjához képest 57 százalékos. A KSH magyarázata szerint az influenza okozta a kiugró adatot. Ugyanakkor 2000 óta nem haltak meg ilyen tömegesen, s bár valóban januárban tetőzött a minden évben megszokott influenzajárvány, ez önmagában még nem indokolná a rekordhalandóságot. Szakértők szerint az idősek romló életkörülményei, a gyógyszerekre jutó kevesebb pénz, illetve a romló egészségügyi és szociális ellátás állhat a statisztikai adatok hátterében.