CEU;lex CEU;felsőoktatási törvénymódosítás;

2017-04-02 23:30:00

„Orbán takarodj!” újra - Ezrek vonultak a CEU védelmében

A „szabadság” volt a kulcsszava a Közép-európai Egyetem (CEU) mellett kiálló demonstráción elhangzott szónoklatoknak. A jórészt fiatalokból álló, a szervezők szerint tízezres tömeg a Budapesti Corvinus Egyetemtől vonult a Parlamenthez, hogy tiltakozzon a CEU-t ellehetetlenítő kormányzati intézkedés ellen, s megvédje az oktatás szabadságát, függetlenségét.

Egyre csak nőtt és nőtt a tömeg a Fővám térnél vasárnap késő délután. A metró mozgólépcsői bedugultak. A rendőrök először csak az autóforgalmat terelték el, aztán a villamosokat is leállították. Az emberek ezrei az Oktatás Szabadságáért nevű csoport, Facebookon meghirdetett demonstrációjára igyekeztek. „A felsőoktatási törvény módosítása ugyan kifejezetten a CEU-t fenyegeti, de ez az összes magyar egyetem, az összes magyar akadémikus, az összes magyarországi oktatási intézmény, az összes diák, az összes tanár ügye is. Ez a törvénymódosítás támadás a magyarországi tanszabadság ellen és az egyetemi autonómia ellen, aminek az egész társadalomra ható, hosszú távú következményei lesznek. A CEU eltávolítása csak a kezdet” – írták felhívásukban a szervezők.

A rendezők – arra hivatkozva, hogy a szabad oktatás és az egyetemi autonómia mindannyiunk közös ügye, politikai ideológiától függetlenül – azt kérték mindenkitől, hogy az eseményre ne hozzanak pártszimpátiára utaló jelképet. A tömegben magyar és uniós zászlókat lehetett látni. „Budapest az otthonunk!” – állt az egyik transzparensen.

A szervezők szerint tízezren vonultak a Budapesti Corvinus Egyetemhez, a CEU épületét is érintve a Parlamenthez FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

A szervezők szerint tízezren vonultak a Budapesti Corvinus Egyetemhez, a CEU épületét is érintve a Parlamenthez FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

„Peti vagyok, gimnazista tanuló” – mutatkozott be az első felszólaló. Köszönetet mondott mindazoknak, akik kiálltak a CEU mellett. Az utána következő Deák Dániel, a Corvinus professzora úgy vélte, ismét időszerűvé vált a jelszó, ami néhány évvel ezelőtt, az egyetemfoglalások idején született: „Szabad ország, szabad egyetem!” – Gyerekeink jövőjéről van szó, amit a politikai önkény kockára tesz – hangsúlyozta Deák Dániel, aki szerint az egyetem szabaddá tesz, és erről a szabadságról nem mondhatunk le.

A demonstrálók rendőri felvezetéssel indultak a CEU Nádor utcai székhelye felé. Mértük az időt: tizenhat percen keresztül vonultak az emberek a teljesen lezárt Vámház körúton. A menet eleje már a Nemzeti Múzeumnál tartott, amikor a vége épp csak elhagyta a Corvinust. A „Szabad ország, szabad egyetem!” skandálása mellett a tüntetők demokráciát követeltek, időnként üdvrivalgásba törtek ki. Gulyás Márton civil aktivistát igazoltatták a rendőrök, több szemtanú szerint elkobozták a drónját.

A Nádor utcában több százan vastapssal fogadták a vonulókat. „Semmit rólunk, nélkülünk!” – idézett fel egy másik korábbi jelszót Békés Gáspár a Független Diákparlament képviseletében. A kormány szerinte elszánt támadást intézett a CEU, az egyik legkiválóbb magyar egyetem ellen. Bármilyen döntést is hoz majd a parlament, az antidemokratikus és érvénytelen lesz, mert nem előzte meg egyeztetés. Emlékeztetett rá, hogy Erdogan és Putyin is egyetemeket akar bezáratni: „azt akarjuk, hogy Magyarország ne ebbe a klubba tartozzon”.

A Nádor utcából a Kossuth térre vonultak a tüntetők. Törley Katalin középiskolai tanár (Tanítanék Mozgalom) arról beszélt, hogy a kormány törvénytelenségektől sem riad vissza, mérhetetlen és jóvátehetetlen károkat okoz az országnak. Mindennél fontosabbá vált a kormány számára, hogy bebetonozza a saját hatalmát. Márpedig autonómia és tanszabadság nélkül nincs színvonalas közoktatás a felsőoktatás – jelentette ki Törley Katalin.

A krízis legfőbb felelőseként Balog Zoltán minisztert nevezte meg (akinek már rég le kellett volna mondania), valamint Orbán Viktor miniszterelnököt (aki koholt vádakat fogalmazott meg a CEU ellen, és iskolák helyett üres stadiont épít). Ennél a pontnál felharsant egy kis „Orbán, takarodj!” is. Törley Katalin szerint ugyanakkor nem szabad megfeledkezni a parlamenti bizottságok és a minisztériumi bürokraták felelősségéről sem.

A Kossuth téren többek között Gál András CEU-s hallgató, az egyetem keresztény diákkörének egyik vezetője is felszólalt. Szilárdan hiszi, mindannyiunknak joga kell, hogy legyen saját meggyőződéseit kiválasztani, és azt nyilvánosan képviselnie. "Hiszek abban is, hogy egy egészséges társadalomban mindenkinek elemi érdeke, hogy napról napra ellenvéleményekkel találkozzon. Magyarországon ma mindkettő fokozott veszélyben van." - fogalmazott. Kérdésünkre Gál András elmondta, hogy életében először valamikor a kétezres évek közepén tüntetett – akkor még a Gyurcsány-kormány ellen, az egyházi iskoláknak járó költségvetési támogatás megkurtítása miatt.

A további tüntetésen készült fotóért kattintson ide!