Műsormagazin;paksi bővítés;Paks 2;

2017-04-05 07:07:00

Csúcsra járt a paksi kasza

Teljesen egyértelmű, hogy a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) politikai döntéseket hoz és politikai elvárásoknak tesz eleget - reagált az LMP-s Szél Bernadett lapunknak arra, hogy az NVB egyszerre öt népszavazási kérdést is elkaszált tegnap Paks 2 ügyében.

Az LMP folytatja, és kész "más eszközt" is bevetni a népszavazás kikényszerítése érdekében. Az öt visszautasított kérdésből négyet LMP-s politikus (kettőt Szél Bernadett társelnök-frakcióvezető, kettőt Ungár Péter elnökségi tag), egyet pedig Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője nyújtott be. Szél a Népszavának nyilatkozva kifogásolta, hogy a választási bizottság ugyanazokat az állításokat ismételgeti, és mintha folyamatosan kétségbe vonná a magyar választók értelmi képességeit.

Az egyik kérdés például így szólt: "Egyetért-e Ön azzal, hogy a következő 50 évben atomenergetikai beruházás valósuljon meg Magyarországon?" Az NVB azzal az indokkal utasította el a népszavazás kiírását, hogy a kérdésben megfogalmazott 50 év olyan látszatot kelt, minta a választópolgár 50 évre kötelező döntést írhatna elő. Szél szerint ez értelmezhetetlen. "A kormánynak joga van rá, hogy titkos szerződések alapján hosszú évtizedekre elkötelezze az országot egy beruházás mellett, a választónak viszont nincs joga nyílt vita után ugyanerről dönteni egy népszavazáson" - tette fel a kérdést az LMP-s politikus.

Egy másik kérdés kapcsán, amely az Oroszországgal kötött együttműködési megállapodás felmondásáról szólt, Patyi András, az NVB elnöke kétségbe vonta Szél jóhiszeműségét és jogismeretét. Az LMP-s társelnök kikérte magának az "elképesztő stílust", és arra hívta fel a figyelmet, hogy a szóban forgó kérdést a nemzetközi szaktekintélynek számító Róna Péter szövegszerű javaslata alapján nyújtotta be. Az LMP nem hagyja ennyiben: a pártnak két kérdése van még a választási bizottság előtt Paks 2-ről, és két újabb benyújtására készül. Szél hozzátette, hogy szükség esetén "más eszközt is bevetnek", de erről rejtélyesen csak annyit mondott: "felkészülünk egy következő szintre is".

A demokratikus ellenzéki pártok elvileg támogatnák a paksi bővítésről szóló népszavazást. Egy ideig úgy nézett ki, hogy a Momentum Mozgalom a kivétel: a szervezet bírálta ugyanis az LMP kérdéseit, és egyebek mellett azzal érvelt, hogy a népszavazás ebben az esetben "nem hatékony eszköz". Aztán Soproni Tamás, a Momentum alelnöke a Népszavának azt mondta, hogy álláspontjuk "teljesen rosszul" jelent meg a sajtóban. Közölte: ha lesz lehetőség kizárni az orosz befolyást, akkor a Momentum minden erejével beszáll a Paks 2-ről szóló népszavazási kampányba.