Irán;atomerőmű;Teherán;Iráni Atomenergia Hivatal;

2017-04-07 07:03:00

Magyar atomerőművet kaphat Irán - Semjén tárgyalt Teheránban

Nukleáris együttműködési megállapodást ír alá a magyar kormány április 8-án Teheránban, az Iráni Atomenergia Hivatallal - értesült a Népszava.

A közelmúltig a nukleáris latorállamok között számon tartott közel-keleti állammal kötendő egyezmény célja a helyi sajtó szerint egy új, mindössze 25 megawattos mini atomerőmű kifejlesztése. A Tehran Times arról ír, hogy Semjén Zsolt miniszterelnökhelyettes (aki a kereszténydemokrata minipártot képviseli a kormányban) Ali Akbar Salehivel, az iráni hatóság vezetőjével tárgyal a megállapodásról. Az együttműködés gyümölcse sajtóinformációk szerint egy olyan reaktortípus lenne, amelyet az afrikai országokban értékesíthetnénk.

Az elképzelés elsősorban azért tűnik abszurdnak, mert Irán – az USA-val kötött egyezség nyomán – csak 2016-ban került le a nemzetközi egyezményeket megkerülve atomfegyvert fejlesztő országok listájáról – ami egyúttal az atomipari exportot korlátozó szankciók feloldását is jelentette -, és a környező hatalmak arra gyanakodnak, hogy titokban továbbra is atombomba előállításán dolgozik. Irán jelenleg a nyolcadik a keresztényüldöző országok „toplistáján”.

Technikai értelemben ugyanakkor a projekt nem teljesen elképzelhetetlen, mivel Magyarországnak van némi (bár nem túl friss) gyakorlata minireaktorok kifejlesztésében: a BME kutatóreaktorát a '70-es években magyar szakértők tervezték, minimális orosz közreműködéssel.

Az Iránnal történő nukleáris együttműködést – tekintettel a régió súlyos konfliktusaira – nem mindenki tartja jó ötletnek. Ungár Péter, az LMP elnökségi tagja közleményben reagált a hírre: szerinte a kormány nukleáris ügyekben elveszítette a mérlegelési képességét, és a kockázatos ötleteivel „Magyarországot minden egyes nap távolabb sodorja attól a szövetségtől, amelyhez tartozik”. Ungár azt is előrevetítette, hogy Irán várhatóan Oroszországgal is nukleáris együttműködést kezd. "Az Orbán-kormány kifelé kormányozza Magyarországot a nyugati szövetségi rendszerből azért, hogy hazánkat Oroszországhoz és Oroszország szövetségeseihez kösse. Ez ellentétes a magyar emberek akaratával és érdekeivel, és a folyamat új, aggasztó állomása a Semjén Zsolt által Iránnal megkötendő nukleáris megegyezés" – hangsúlyozta lapunk kérdésére a politikus.