Országgyűlés;civiltörvény;

2017-04-08 07:03:00

Parlament előtt a civiltörvény

Beleáll a kormány az újabb, várhatóan a Lex CEU fogadtatásához mérhető, komoly nemzetközi tiltakozást kiváltó botrányba: péntek délután Németh Szilárd, Gulyás Gergely és Kósa Lajos fideszes képviselők benyújtották a parlamentnek a civil szervezeteket orosz és izraeli mintára megbélyegző törvénytervezetet.

Az „átláthatóság jegyében” minden olyan civil csoportnak, amelyik évente 7,2 millió forintnál nagyobb külföldi támogatást kap, fel kell tüntetnie honlapján, az általa kiadott mindenféle sajtótermékben, kiadványban, hogy "külföldről támogatott szervezet". A szervezeteknek tranzakciónként fel kell tüntetniük minden külföldi támogatásukat. Emellett a civil szervezetek kötelesek bejelenteni magukat „külföldről támogatott szervezetként” a bíróságon is. Amennyiben ezt nem teszik meg, úgy bírságot kaphatnak, majd ezután az ügyészség kezdeményezésére a bíróság törölheti őket a civil szervezetek közül.

Kritikusai szerint a törvény lényegében az Orbán-kormánnyal szemben gyakran kritikus civil jogvédő szervezetek „idegen ügynökként” való megbélyegzésére szolgál, illetve kormánypárti hecckampányoknak ágyaz meg. Másfelől a törvény szövege összemossa a civil szervezetek tevékenységét a terrorizmussal és a pénzmosással.

A civiltörvényt előkészítő ötpárti tanácskozáson az összes ellenzéki párt közölte, hogy nem támogatja a jogszabályt.

Kemény kritikával illette a civiltörvényt és a magyar kormány EU-val szembeni kampányát a norvég nagykövet. A civil szervezeteknek Norvégia budapesti nagykövetségen tartott konferencia zárónapján Olev Berstad kijelentette: elfogadhatatlan, hogy csak úgy tudnak majd segítséget nyújtani az itteni civil szervezeteknek, hogy azok így „külföldről támogatott szervezeteknek” minősülnek. A „nemzeti konzultációról” szólva a nagykövet úgy fogalmazott: „Láttam, hogy az új óriáshirdetések arról szólnak, hogy állítsuk meg Brüsszelt! Én ezt inkább úgy fordítanám le: állítsuk meg a fejlődést, az együttműködést, ami a történelemben egyedülálló 70 évnyi békét hozta el.” A nagykövet - mint arról beszámoltunk - már csütörtökön is keményen bírálta a kormányt, s jelezte, a civil pénzek felhasználásáról is komoly nézetkülönbség van a norvég és a magyar kormány között.