törvény;CEU;Áder János;

2017-04-10 23:50:00

János mégis aláírta

Sok tízezer ember követelése, a hazai és nemzetközi tiltakozások ellenére Áder János köztársasági elnök (ahogyan várható volt) zöld jelzést adott a felsőoktatási törvény módosításának. Az államfő nem ért egyet azokkal, akik szerint ezzel ellehetetlenül a CEU működése. Ugyanakkor a „jó szándék” jegyében tárgyalásokra kéri a kormányt.

Fokozódó külföldi nyomás?

Egy nappal a lex CEU miatt megtartott több tízezres tömegtüntetés után már az Egyesült Államok gyakorol nyomást az Orbán-kormányra az ügyben: Magyarországra érkezett Hoyt Brian Yee, a washingtoni külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkár. Közben Brüsszelben, a Fidesz pártcsaládjában, az Európai Néppártban sem múlik a feszültség.

Egynapos látogatásra érkezett hétfőn Magyarországra Hoyt Brian Yee, a washingtoni külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára – erősítette meg lapunknak a budapesti amerikai nagykövetség szóvivője, Richard Damstra. Az amerikai helyettes államtitkár kormányzati illetékesekkel tárgyalt, megbeszélésein a Közép-európai Egyetem (CEU) jövője miatti aggodalmát tolmácsolta. A magasrangú amerikai diplomata a CEU vezetésével és civil szervezetek képviselőivel is találkozott. A megbeszélések zárt ajtók mögött folytak, a diplomata tényfeltáró megbeszéléseit követően ma elutazik Budapestről.

Hoyt Bryan Yee karrierdiplomata, 2013-ban még Barack Obama nevezte ki, előzőleg Zágrábban helyettes misszióvezetőként szolgált, Kabulban, Thesszalonikiben, Podgoricában is dolgozott, 1999 és 2001 között, még Clinton idejében a nemzetbiztonsági tanács európai igazgatója volt. Hoyt Yee jól tájékozott a magyarországi helyzetről, 2014-ben tárgyalásokat folytatott Budapesten, 2015 májusában a washingtoni kongresszus európai és eurázsiai biztonságpolitikai kihívásokkal foglalkozó albizottságának meghallgatásán ő tolmácsolta a washingtoni kormányzat aggályait magyar ügyekben. „Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett szövetségese, barátja és partnere Magyarországnak, számos területen erős az együttműködés, de a legjobb barátoknak is vannak nézeteltéréseik” - mondta. Felszólalásában emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok már többször szót emelt a magyar kormány lépései, a fékek és ellensúlyok rendszerének meggyengítése, az intézmények függetlenségének aláásása miatt, aggodalmát fejezte ki a nem kormányzati szervezetek ellni fellépés, a sajtószabadság gyengülése miatt.

A kormány nemcsak áll elébe, hogy amerikai megbízottak érkezzenek Magyarországra a CEU miatt, hanem kifejezetten pozitív hozzáállásnak tartja ezt – legalábbis ezt mondta a külügyminiszter rögtönzött sajtótájékoztatón. A magyar kormány mindenkinek rendelkezésére áll, ha a jogszabály-módosításokkal kapcsolatban információra van szüksége – mondta Szijjártó, hozzátéve: azzal nehéz mit kezdeni, ha valaki előbb mondja ki az ítéletet, és utána kérdez. Arra a kérdésre, hogy külgazdasági és külügyminiszterként "csak" tanácsadókkal tárgyalt az Egyesült Államokban, míg a CEU rektorát többen is fogadták, Szijjártó Péter megdöbbenésének adott hangot, hogy "konkrét tényeket is letagadnak". Amikor legutóbb Washingtonban járt, az Iszlám Állam elleni koalíció ülésén, az amerikai külügyminisztérium második emberével tárgyalt - mondta.

Hétfő este spontán tüntetés kezdődött Áder János hivatalánál, a Várban. Az erről szóló beszámolónkat itt olvashatja.