CEU;dolgozók;

2017-05-04 07:03:00

Nem enged a Fidesz - Rászállnak a CEU-s oktatókra

Míg Orbán Viktor az uniós vezetőknek a párbeszédre való hajlandóságát hangsúlyozza a CEU-ügyben, közben idehaza újabb és újabb frontokat nyitnak az egyetemmel szemben.

Fokozza a nyomást az Orbán-kormány a Közép Európai Egyetemen (CEU): az intézmény munkavállalóinak a "tartózkodási és munkavállalási engedélyéit vizsgálná" az Emberi Erőforrások Minisztériumában (Emmi) létrejött munkacsoport - derült ki a Népszavának adott válaszokból. A papíron a „Közép-európai Egyetemmel, s más intézményekkel történő megegyezés” céljával létrehozott testület feladatköréből csöppet sem úgy tűnik, hogy bármiféle megegyezés lenne a cél. „A szakmai grémium feladata lesz többek között a külföldi egyetemek foglalkoztatási jogviszonyainak vizsgálata, munkavállalóik tartózkodási és munkavállalási engedélyének vizsgálata és egyéb jogi kérdések is” - írta meg az Emmi lapunknak.

Azaz: nem látszik, hogy bármi valódi foganatja lett volna a Lex CEU-ügyben Fidesz európai pártcsaládja, az Európai Néppárt hétvégi fellépésének, vagy bármely más nemzetközi és hazai kritikának. Mint ismeretes, Orbán Viktort immáron saját uniós párttársai is kérdőre vonták a CEU-ügy miatt - is. A Der Spiegel szerint Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egyenesen kiabált Orbánnal. Úgy tudni, hogy Orbán végül ígéretet tett, hogy teljesíti a Bizottság feltételeit, azaz változtat a lec CEU-n.

Csakhogy, míg Strasbourgban és Brüsszelben békülékeny, Európa-párti húrokat pengettek Orbánék, addig idehaza szerdán a Fidesz egyértelművé tette, hogy nem enged a Lex CEU-ból. „A törvényt annak ellenére sem módosítaná utólag a Fidesz-frakció, ha az Európai Bizottság ezt kérné” - közölte Kósa Lajos Fidesz frakcióvezető szerdán az atv.hu kérdésére. Keményített a hangnemén a Lex CEU-t végigvivő Palkovics László is: a 444.hu vette észre, hogy oktatásért az felelős államtitkár cikket írt egy kanadai jobboldali újságnak, melyben azzal vádolta meg a CEU rektorát, Michael Ignatieffet, hogy az „túszul ejtette az akadémiai szabadságot Magyarországon”, szerinte ráadásul a rektor „a saját érdekében médiaháborút indított az Orbán-kormány ellen”, továbbá, hogy a CEU nem hajlandó tárgyalni a kormánnyal. Az egyetem mindezt cáfolta: a Lex-CEU hatályba lépése óta eltelt három hétben a kormánytól senki sem tárgyalt a CEU-val. Közleményük emlékeztetett: az idő sürget, ha októberig így marad a lex CEU, úgy az Oktatási Hivatal bevonja az egyetem működési engedélyét.

Mégis elmehetnek - MICHAEL IGNATIEFF, a CEU rektora

Mégis elmehetnek - MICHAEL IGNATIEFF, a CEU rektora

Ha ez megtörténik, a rektor szerint "nem zárunk be, de lehet, hogy el kell hagynunk az országot". Michael Ignatieff, akivel a BBC brit közszolgálati médiatársaság online hírportálja közölt beszélgetést kiemelte, hogy a CEU hat másik országtól kapott ajánlatot az egyetem befogadására. Kijelentette ugyanakkor: ő továbbra is azért küzd, hogy a CEU Budapesten maradjon.

Ahogy a CEU-ügyben, úgy az azzal nagyon is összefüggő civiltörvénynél sem enged a kormánypárt. Levélben kérte a napokban Kövér László házelnököt és a kormánytöbbséget Nils Muižnieks, az Európa Tanács emberi jogi biztosa, hogy álljanak el a magyar civil szervezetek egy részét „külföldről finanszírozott szervezetként” megbélyegző, orosz ihletésű törvényjavaslatuktól. Bár apróság, de jellemző: a biztos arra is kérte Kövér Lászlót házelnököt, hogy a nemzetkozi jogi aggályokat felsoroló levelét juttassa el a magyar parlament összes tagjának. Bár Muižnieks írása április 26-i keltezésű, a Népszava eddig egyetlen képviselőt sem talált, aki a házelnökön keresztül megkapta volna azt. Az emberi jogi biztos szerint azonban a javaslat elfogadása nemcsak szembemenne egy sor uniós és nemzetközi egyezménnyel, de a magyar lakosság érdekeit is sértené. Kósa Lajos - a levél ismerete, tehát a jogi aggályok cáfolata nélkül - tegnapi "frakcióinfóján" hamar kifejtette, hogy az Európa Tanács kérésére sem halasztják el a civil törvény parlamenti zárószavazását. Majd ha az Európai Bíróság elmarasztalja a kész jogszabályt, akkor hajlandóak figyelembe venni bármit is. Előtte nem.

Még mélyebbre süllyedt a kormánymédia
„Soros megölte volna az anyját” - címmel tálalta a korábban magát „Magyarország legjobb híradójának” tituláló "Tények" Soros György, édesanyja haldoklásáról szóló történetét. Soros György egy, az eutanázia legalizálásáról és az amerikai egészségügyi reformról elkészített tanulmányban leírta, hogy amikor az édesanyja beköltözött egy eutanáziát elősegítő intézménybe, ő felajánlotta neki, hogy ha így akar meghalni, akkor segít neki.