Mátrai erőmű;

2017-05-04 07:23:00

Orbán emberei a Mátrai Erőműért

Garancsi István vagy Mészáros Lőrinc cége veszi meg a németektől Magyarország második legnagyobb, százmilliárdos értékű erőművét? Mindegy: mindkettő Orbán Viktor embere.

A magyar MET és a cseh EP Energy a legesélyesebb a Mátrai Erőmű megvásárlására – tudtuk meg. Többségi részesedését az RWE és az EnBW tette pultra. A két német társaság az 1995-ös privatizációk óta birtokolja a Magyarország második legnagyobb, főként mátrai lignitet hasznosító áramtermelőjét. A finiselők mindegyike feltörekvő térségi energetikai magáncsoport.

A Molból kinőtt MET 40 százalékban ma is az olajcsoporté, de azóta – offshore-szerű áttételeken keresztül – beszállt például a kormányfő-közeli Garancsi István, Nagy György vagy épp az orosz Ilja Trubnyikov. Az MVM-mel kötött, az állami csoportnak hátrányosnak tűnő szerződéseiről ismertté vált energiakereskedő központja ma már svájci. A MET szintén működtet már nagyobb, a Budapesti Erőműhöz hasonlóan gázalapú áramtermelőt: három éve a francia Engie (akkori nevén GDF Suez) értékesítette nekik a Dunamentit, egyszersmind a csődtől is megmentve az egységet. A MET-nél nem kívánták az üggyel kapcsolatos híreket kommentálni.

Az EP mögött Daniel Kretinsky cseh ügyvéd áll. Tavalyelőtt a szintén hozzájuk kapcsolódó EPH elhappolta a Mol és az MVM elől Szlovákia legnagyobb, az olasz Enek által árult erőműcsomagját. Nem sokkal később nálunk is megvetették a lábukat, a francia EDF-től megvéve a főváros távhőellátását biztosító Budapesti Erőművet.

A 444.hu tegnap a lehetséges érdeklődők közé sorolta az MVM-et, valamint a felcsúti polgármester tulajdonában álló Mészáros és Mészáros Kft.-t is. Lapunk forrásai ezt annyiban erősítették meg, hogy e két társaság is érdeklődött. Ám ebbéli lendületük most épp lanyhulni látszik. Az MVM értelemszerű vevő lehet: jelenleg is birtokolja a Mátrai Erőmű negyedét, többször tárgyalt már részesedése növeléséről, tavaly pedig megvásárolta a szintén gázalapú Csepeli Erőművet a svájci Alpiq-tól. A Mészáros és Mészáros épp most veti meg a lábát a Mátrai Erőmű – mások által is használt – telephelyén: néhány napja tették le egy búzakeményítőgyár alapkövét. Négyük közül egyedül a kormányfő bizalmasának számító polgármester-vállalkozó nem számít szakmai befektetőnek. Lapunk forrásai szerint ugyanakkor már 11 érdeklődőről tudnak. Akadt közöttük amerikai, lengyel és török is. E kör mára 2-3-ra szűkült. A jelenlegi ugyanakkor továbbra is csak előkészítő szakasz: az eladó csak ezután bocsátkozik közvetlen tárgyalásokba a lehetséges vevőkkel.

A Mátrai Erőmű az elmúlt évtizedek során szinte „pénzgyárként” működött, tulajdonosait évente akár több tízmilliárdos osztalékkal is örvendeztetve. Értékét ezért akár százmilliárdosra is taksálták. Ám a szigorodó környezetvédelmi előírások és az áramárak esése miatt mára jövedelmezősége kissé esett. Egyelőre kevés esély mutatkozik arra, hogy a kormány új szénblokkot engedélyezzen. Így különböző megújulóenergia-alapú megoldásokkal igyekeznek túlélni. A több mint kétezer dolgozót – főként bányászt – foglalkoztató társaság fennmaradása komoly munkaerőpiaci kérdéseket is felvet. A jelenlegi politikai-gazdasági helyzetet ismerve ezért sokan éppenséggel Felcsút polgármesterét üdvözölnék a leginkább.