irodalom;Zadie Smith;

2017-05-05 07:47:00

Megrekedtek és kívülállók

“Milyen érzés problémának lenni?” -teszi fel a kérdést Zadie Smith magyarul most megjelent NW című regényének vége felé Nathan. Az egyik legsikeresebb brit író négy szereplőn keresztül ad összetett képet egy 30 év körüli generáció személyes életválságairól és az őket érintő társadalmi problémákról. Leah, Keisha (aki a ranglétrán feljebb lépve Natalie-ra változtatja a nevét), Felix és Nathan a főszereplői az angol-jamaicai származású írónő regényének, amelynek címe London északnyugati részére utal. A térbeli központ Caldwell, egy elszegényedő, rosszhírű lakótelep, ahol a szereplők együtt nőnek föl, majd különböző életutakat járnak be.

A valamikor jóképű és tehetséges Nathan drogozik és az utcán tengeti az idejét, Felix épp droggal, balhékkal és prostituáltakkal teli múltját szeretné lezárni és új életet kezdeni, amikor története tragikusan-hirtelen véget ér. Leah és Keisha vannak igazán a középpontban: legjobb barátnők, együtt mennek egyetemre, a filozófiát hallgató Leah azonban nem tud kitörni. Gyereket a férjével ellentétben nem szeretne, megrekedt nemcsak térben, de időben is: füvező 18 éves akar maradni. Közben féltékenyen figyeli Keishát, aki ügyvéd lesz, férjével menő környékre költöznek. Csak neki van átjárása az alsó és a középosztályként is meghatározható csoportok között, ismeri mindkettő normarendszerét, de mindkettőben kívülálló.

Az írónőtől eddig magyarul megjelentek a Fehér fogak és A szépségről című regények, és ahogy ezekben, az NW-ben is központi elem a multikulturális közösség: az etnikailag vegyes származású szereplők által kultúrák keverednek és társadalmi normák érvényessége kérdőjeleződik meg. A szereplők, akár sikeresek, akár nem, valahogy elhagyottak, amivel kapcsolatban a személyes döntések és a politikai felelősség kettősségét jól érzékelteti a regény: fontos, hogy a lehetőségekben egyenlőség legyen, még ha az eredmény - ami az adott egyénen is múlik - nem is lesz ugyanolyan. Hogy a kilátástalanságból legyen kivezető út. Mert ha elhagynak egy egész generációt, azzal tehetség, erőforrás, életek vesznek el.