demonstráció;Balog Zoltán;emelés;mentők;

2017-05-12 07:06:00

"Köszönjük a brutális emelést!" - Demonstráció készül

Torkukon akadt a dolgozóknak az ünnepi reggelihez tálalt szerdai miniszteri bejelentés.

Demonstrációval kívánja kifejezni a hó végén a Markó utcai székház előtt, hogy mélyen csalódtak a mentőszolgálatnál működő három szakszervezetből kettő, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége (MOMSZ) és a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezete (RKDSZ). A harmadik, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezete (MOSZ) kivár. Toma Lajos elnök szerint, amíg a jövő évi költségvetés vitája tart a parlamentben, van remény.

„Köszönjük ezt a brutális emelést! Ami csak fele annyira fájna, ha nem húzták volna el az orrunk előtt a mézesmadzagot!” „Kinek 188 000 az alapja???? Nekem 20 év után az alapilletményem 166 800” - írja egy mentőápoló. A társa szerint: „többen megkérdezték tőlem, hogy ti komolyan elhittétek, ezt az emelést? Nem gondoltam volna, hogy így átverik a mentős társadalmat. Hát ez is megtörtént.”

Népszava fotó/Vajda József

Népszava fotó/Vajda József

„És még mindig van, aki benyal ezeknek a narancssárga lényeknek. Évek óta lejárt ruhában dolgozunk. Igaz, mi a magyar embereket látjuk el, akik nem számítanak semmit, csak addig amíg pénzt lehet kivenni belőlük” - sok ilyen és hasonló bejegyzés született Balog Zoltán szerdai, a mentők béremelésével kapcsolatos bejelentése után a közösségi portálokon.

Pótlékot kapnak a védőnők
Novembertől 33 ezer forintos kiegészítő pótlékot kapnak a védőnők - jelentette be Lázár János kancelláriaminiszter tegnap a kormányinfón. A pótlékot 2018-ban is megkapják a védőnők, s ezzel párhuzamosan megkezdik a nemzeti védőnői hálózat kialakítását, hogy az önkormányzatok felügyelete helyett az állam irányíthassa a szolgálatot. A védőnők ötöde fordult a kormány tagjaihoz bére rendezése érdekében.

A miniszter a hazai mentés 60. születésnapján reprezentatív reggeli keretében jelentette be, hogy csak jövő januártól 10 százalék „extra-béremelést” kapnak a mentők. A tárcavezető azt hitte, jó hírt közölt, szavai valójában csalódást keltettek. Ugyanis a mentők a tavaly elkészült és azóta is frissített életpályamodelljében 60 százalékos béremelés szerepelt, az is úgy, hogy még az idén májustól megkapják az érintettek. A dokumentum adatai pedig jó ideje közszájon forogtak a szolgálatnál. Az életpályamodell egyéb 2017-re tervezett pontjai sem teljesülnek, így új munkaruhát sem osztanak az idén. Az erre szánt 1,9 milliárd forint, a mentők napjára 300 millióra olvadt, és ez is legfeljebb a vizes vb-én dolgozók kistafírozására elég.

Lapunknak Kusper Zsolt, a MOMSZ elnöke elmondta: tegnap óta szinte csak fölháborodott emberekkel beszélt, akik azt mondták: elég volt az ámításból. Már késő délután összeültek a másik szakszervezettel, hogy egyeztessenek, ezen a megbeszélésen döntöttek arról, hogy demonstrálnak a székház előtt. Mindezzel azt kívánják jelezni, többé nem lehet a mentésben dolgozókat semmibe venni.

Kusper Zsolt: elég az ámításból!

Kusper szerint "az sem állja meg a helyét, hogy a kormány a mentődolgozóknak adna bármit is, mert nem ők kapják a mentőautókat, hanem a lakosság. Valamennyiünk érdeke, hogy baj esetén pihent, jól felkészült és megfizetett orvos ápoló érkezzen, és egyértelműen a kormányzat dolga, hogy ezeket a feltételeket a lakosságnak biztosítsa". Számításaik szerint az életpályamodellben tervezett béremelésre 2017-ben 2,2 milliárdot, 2018-ban további 6,1 milliárdot, 2019-ben újabb 600 milliót kellene fordítani. Egy mentőápoló most havi nettó 90-110 ezer forintot visz haza. Hasonló összegért kockáztatja a maga és a kocsiban ülők társai életét a gépkocsivezető.