paksi bővítés;Paks 2;

2017-05-17 07:24:00

Kevés hazai beszállító lesz a Paks 2 beruházáson

Május-júniusban írja ki az orosz fővállalkozó a paksi atomberuházással kapcsolatos első közbeszerzéseket – közölte a Portfolio.hu konferenciáján Valerij Zorja, az orosz ASZE csoport Európai Atomerőmű-építési osztályvezetője.

Az erőmű „magvát” az orosz Roszatom szállítja. Ám a nukleáris sziget számos berendezésére várható tender: első körben turbinákra keresnek szállítót. Nyár végéig alá szeretnék írni a szerződéseket. Összesen mintegy hatezer kiírás várható, amiből 22 a főberendezés. A pályázatok általában négyfordulósak: a jelentkezők az első körben rálicitálhatnak a többiekre. Az osztályvezető a magyar beszállítók elé Csehország példáját állította, amely ma már világszinten a több mint 30 nukleáris egységet szállító Roszatom egyik legnagyobb beszállítója; a magyar vállalkozóknak segítséget ígért a feltételek teljesítésében. Michael Keroulle, a GE Steam Power Systems kereskedelmi igazgatója szerint a beruházás mintegy 25 ezer munkahelyet teremthet. Fasimon Sándor, a Mol ügyvezetője megemlítette: a vállalat a jövőben a nyersolajból a jelenlegi 70 százaléknál kisebb arányban tervez üzemanyagot előállítani, hisz számítanak a (például az atomerőmű termelte árammal) meghajtható elektromos autók elterjedésére is. A nyersolajból a jövőben nagyobb mennyiségű speciális vegyipari terméket állítanak elő. A konferencián többen is részletesen tárgyalták a megújulóenergia-hasznosítás lehetőségeit.

A lap tudósításai alapján kevés szó esett a magyar beszállítók valós esélyeiről. Pedig maga Süli János új atomügyi miniszter ismerte el, hogy a 40 százalékos magyar beszállítói arány csak egy lehetőség: szavai szerint a cél csak ennek minél szorosabb megközelítése lehet. A tárcavezető a helyzetet úgy jellemezte: már a 80-as években, az első négy blokk befejezése során is okozott problémákat a magyar beszállítás, ám az a magyar ipar mára "összeomlott". Egy, az ügyet jól ismerő forrásunk megerősítette: a magyar vállalkozások rendkívül nagy hátrányban vannak más nemzetiségű versenytársaikhoz képest. A berendezések szállításának előfeltétele például a megfelelő minőségbiztosítási rendszer megléte, amelyhez viszont szakirányú végzettségű munkatársakra van szükség. A lehetséges hazai vállalkozóknak évekre lenne szükségük ahhoz, hogy egyáltalán rajthoz állhassanak úgy, hogy a felkészülésbe ölt befektetésük megtérülése nem garantált. (Mindemellett az is kérdés, pontosan mi minősül hazai beszállításnak.)

Szakértők szerint a beszállítás kapcsán a Rosztom egyetlen számon kérhető vállalást tett (azt is az EU-nak): a beruházás legalább 55 százalékára nemzetközi versenytárgyalást hirdet.