Műsormagazin;Izrael;Benjamin Netanjahu;Donald Trump;

2017-05-23 07:34:00

Trumptól vár csodát Izrael

Donald Trump ezerfős kísérettel érkezett Izraelbe. Az amerikai vezetőtől csodát várnak, de az „unortodox" elnöknek is vannak határai.

Választási kampányában Izrael kapcsán csupa olyan dolgot ígért Donald Trump, aminek köszönhetően igen nagy reményeket fűztek az új elnökhöz a zsidó állam vezetői, de már a februári washingtoni Trump-Netanjahu találkozó is azt jelezte, a kampányígéretek vélhetően üres ígéretek maradnak. A tegnap kezdődött izraeli Trump-vizit előkészítése során bekövetkezett, hangos szóváltásokba torkolló izraeli-amerikai feszültségek pedig azt tették végképp egyértelművé, hogy a washingtoni diplomácia nem fogja figyelmen kívül hagyni a nemzetközi egyezményeket.

Az Egyesült Államok izraeli nagykövetsége máig Tel-Avivban van, és úgy tűnik, ott is marad, hiába ígérte meg Trump az amerikai elnökválasztási kampányban, hogy Jeruzsálembe, a zsidóság egységes és oszthatatlan fővárosába helyezi át. Az izraeli telepespolitika mellett sem állt ki nyíltan, nem körvonalazódik e téren sem a washingtoni politikai koncepcióváltás. Egy dologban hozott változást a trumpi retorika – Netanjahu februári amerikai látogatása során a Fehér Ház lakója úgy fogalmazott, számára a térségbeli béke elérése a cél, azt pedig a "felek maguk döntsék el", hogy "egy vagy két állam" biztosítja a békét. Ez valóban gyökeres változást jelent Washington eddigi politikájához képest, amely a palesztin-izraeli konfliktus kétállami megoldását sürgette, de vélhetően ez is egyike marad a nagy elszólásoknak. Ellenkező esetben az arab világgal kellene szembemennie Trumpnak, ami aligha valószínű, figyelembe véve, hogy jelenlegi körútját is Szaúd-Arábiában kezdte, ahol nemcsak a szaúdi, hanem az Öböl Menti Együttműködési Tanács (GCC) országainak vezetőivel is tárgyalt.

Abu Sneje: Hebron új polgármestere terrorizmus miatt volt életfogytiglanra ítélve. Múlt heti megválasztása miatt kérték a telepesek Trumptól, hogy mondja le Ciszjordániai útját.

Az, hogy Trump, az amerikai elnökök közül tegnap elsőként „magánlátogatást tett” a Siratófalnál, azt is bizonyítja, még ő sem ismerheti el a Siratófalat Izrael részeként, egyszerűen nem foglalhat a nemzetközi közösséggel és a nemzetközi egyezményekkel szembeni állást az Izrael számára oly kényes és szimbolikus kérdésben. A látogatás előkészítése során épp az okozott komoly feszültséget a két biztonsági csapat között, hogy az amerikaiak elutasították az izraeliek illetékességét Jeruzsálem óvárosában és azt sem engedélyezték, hogy Benjámin Netanjahu miniszterelnök elkísérhesse Trumpot a Siratófalhoz. Hivatalban lévő amerikai elnök eddig azért nem látogatott el a Siratófalhoz, mert az volt az álláspont, hogy erre nem kerülhet sor Jeruzsálem státusának rendezéséig a palesztin-izraeli béketárgyalásokon. Trump hiába próbálta felrúgni a hagyományt, ez csak kínos helyzetet eredményezett Izrael számára.

Az amerikai elnök látogatásának célja a bizalomépítés, a 2014 óta megakadt palesztin-izraeli béketárgyalások felélesztése. Februárban Trump még azt mondta, gőzerővel dolgoznak egy új béketerven, de eddigi híradások szerint nem valószínű, hogy ennek bemutatása már sorra kerülne. Az amerikai elnök holnap Ciszjordániába is ellátogat, ahol Mahmúd Abbásszal és a palesztin vezetéssel tárgyal majd. Trump ma 14 órakor mond beszédet az Izrael Múzeumban.