Műsormagazin;Németország;Románia;kanyaró;

2017-05-26 21:11:00

Kanyaró - terjed a járvány Európában

Egy hét alatt több,mint háromszázzal nőtt a megbetegedések száma Romániában, Németországban tervezik az oltást elmulasztó szülők pénzbüntetését. 

Egy hét alatt 310-zel nőtt a kanyarós megbetegedések száma Romániában, és a járvány immár 27 ember életét követelte - derült ki a közegészségügyi intézet honlapján közölt pénteki összesítésből. A statisztika szerint a betegség tavaly februári megjelenése óta immár 6434 megbetegedést regisztráltak. A betegség legutóbbi halálos áldozata egy négy hónapos dél-romániai csecsemő, aki 17 éves, beoltatlan édesanyjától kapta el a fertőző betegséget. A járvány Románia csaknem teljes területére kiterjedt, és a Magyarországgal határos nyugati megyékben észlelték a legtöbb megbetegedést. A kanyaró a tíz év alatti gyermekeket veszélyezteti leginkább. 

Közben Németországban azt tervezik, pénzbüntetést kaphatnak az oltási tanácsadást elmulasztó kisgyermekes szülők. Az elképzelés szerint továbbra sem teszik kötelezővé a védőoltások beadását a kisgyermekeknek, de az óvodáknak jelenteniük kell az  egészségügyi hatóságnak, ha egy szülő a gyermeke beíratásánál nem nyújt be igazolást arról, hogy részt vett oltási tanácsadáson. A bejelentés alapján az egészségügyi hatóság megkeresi a szülőt, időpontot javasol a tanácsadásra, és pénzbüntetést szabhat ki, ha a szülő elzárkózik és hajthatatlan marad - mondta az egészségügyi minisztérium szóvivője pénteken Berlinben a kormányszóvivői tájékoztatón. A javaslat nem az "oltásellenes" szülők meggyőzését szolgálja, hanem inkább a tanácsadásról megfeledkező szülők emlékeztetését. A minisztérium azt is reméli az új szabálytól, hogy sok felnőtt is bepótolja a gyermekkorban elmaradt oltásokat - mondta a szóvivő. 

A tárca legutóbbi adatai szerint az idén április közepéig 331 kanyarós megbetegedést jegyeztek fel, míg 2016-ban egész évben 325 ember kapta el a betegséget. A kanyaró az idén már halálos áldozatot is szedett; május közepén egy 37 éves nő veszítette életét a betegség miatt. Németországban a kisgyermekes szülők körében egyre inkább jellemző a védőoltásokkal szembeni ellenállás. 2015-ös adatok szerint 92,5 százalékos volt a betegség ellen beoltott első osztályos általános iskolás gyermekek aránya, holott az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint 95 százalékos arány szükséges ahhoz, hogy a járvány elkerülhető legyen.A kormány az oltási kötelezettség bevezetése helyett a társadalmi összefogásban, az egészségügyi hatóságok, az orvosok, iskolák, óvodák és a családok közös erőfeszítéseiben látja a megoldást. 

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint az Európai Unióban Németország mellett Olaszországban, Belgiumban, Franciaországban, Lengyelországban és Romániában terjed járványszerűen.