napelem;

2017-06-28 07:26:00

Kényszerített napelemroham

Üdvözli a napelemes erőművek várható jelentős elterjedését Kiss Ernő, a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) elnöke. Mint hétfőn kiderült, tavaly év végéig a közműhivatalhoz 2500 kérvény futott be. Ezek megvalósulásával a hazai napelemtelepek jelenleg mintegy 900 megawattos (MW) összkapacitása 2018-ra további 1250 MW-tal ugorhat. A fejlesztés körülbelül félezermilliárdos beruházást tesz szükségessé, ami mögött jellemzően kis- és középvállalkozások állnak.

Az igényrobbanást az érdekképviseleti elnök a szabályváltozásokkal indokolja. A tavaly év végéig hatályos, KÁT-nak nevezett rendszer 25 évig garantált kiemelt, kilowattóránként mintegy 32 forintos átvételi árat a napelemes erőművek áramára. A január 1-től beadott kérvényekre érvényes új Metár viszont ezt 12 év 7 hónapra csökkenti.

Kiss Ernő: az új támogatási rendszerben a beruházók nem látják a megtérülés lehetőségét

Egy napelemtelep megtérülési ideje pont 10-12 év. A szabad piacon annyira leestek az árak, hogy kiemelt ár nélkül az erőmű veszteségre számíthat. Az új támogatási rendszerben a beruházók nem látják a megtérülés lehetőségét - hangsúlyozta Kiss Ernő, aki ennek folytán idén már a kérelmek jelentős visszaesésére számít. Igaz, az ágazat számára a 2018-ig biztosan felfutó beruházások is szép kihívást jelentenek – tette hozzá.

Ama közműhivatali megjegyzés kapcsán, hogy a napelemes erőművek termelése miatt jelentős hálózati fejlesztések szükségesek, Kiss Ernő leszögezte: ezt a magyar kormány által tervezett atomerőmű-bővítés miatt is meg kell tenni. Kiemelte: az új atomblokkok áraként emlegetett négyezermilliárdból, egyharmadnyi nap-, egyharmadnyi szél- és egyharmadnyi gáz- (akár biozág-)-alapú erőmű felépítésével a nukleáris bővítés minden tekintetben kiváltható lenne.

Tavaly a napelemes termelők körülbelül egymilliárd forint KÁT-támogatást kaptak, ami a teljes kassza 1,8 százaléka – derül ki a hazai áramrendszer egyensúlyáért felelős állami Mavir lapunknak megkeresésére küldött grafikonjából. A legtöbb pénz a biomassza- (fa-), illetve szélalapú termelőknek jutott. Kérdéseinkre, hogy a napelemtelepek esetükben mekkora beruházásokat tesznek szükségessé, kitérő válaszokat adtak.