választás;2018-as választás;rokkantsegély;választási segély;

2017-07-07 07:02:00

Megalázó - Jön a választási rokkantsegély

Januártól kivételes ellátást kérhet a dolgozni képtelen betegeknek az a köre, amelyik az utóbbi időben már egy fillért sem kapott az államtól.

Az Orbán-kormány a választás évében kezdi elismerni, hogy hatalmas hibát követett el, amikor 2012 januárjától megszüntette a korábbi rokkantsági rendszert – értékelte lapunknak a parlament népjóléti bizottságának szocialista alelnöke, hogy a jövő évi költségvetés megalapozásáról szóló törvénybe bekerült egy új lehetőség a minden ellátásból kiszorított réteg minimális megsegítésére. Korózs Lajos szerint ugyanakkor az erre a célra 2018-ban betervezett 150 milliós keret nevetségesen alacsony, az MSZP legalább egymilliárddal nyitná meg a lehetőséget a rászorulók számára.

A kivételes rokkantsági ellátás „különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén” lesz megállapítható – vagyis ma még senki nem tudja, hogy az illető betegségei mellett mit vehetnek még figyelembe. A bonyolult feltételek között első helyen szerepel, hogy a kérvényező egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 50 százalékos vagy annál rosszabb legyen, s a bizottság mondja ki, hogy rehabilitációja nem javasolt, vagy igen, de már csak öt éve van az öregségi nyugdíjig. Továbbá, akinek azért utasították el eddig az ellátást kérő beadványát, mert nem rendelkezett a szükséges biztosítási idővel, de annak legalább a felét mégis ledolgozta, az szintén kérvényezheti a segélyt. Az is feltétel, hogy az érintettnek ne legyen folyamatos munkája és semmilyen rendszeres pénzellátást ne kapjon sehonnan.

2016 januárjában korhatár alatti rokkantsági ellátásokban 228 730, rehabilitációs ellátásokban pedig 92 951 tartósan beteg honfitársunk részesült. A kormány azt mondja, azért vizsgálják folyamatosan felül ezeknek az embereknek az állapotát, mert közülük minél többet vissza akarnak vezetni a munka világába, és a megalázó procedúrák után papíron valóban egyre jobb állapotban találták a haldoklókat is, aminek arányában csökkent a nekik kifizetett támogatás összege. A kivételes rokkantsági ellátásban részesülők hosszú évek óta az elsők lesznek, akiknek a javulást mutató felülvizsgálat után sem adhatnak kevesebb pénzt, mint a vizsgálat előtti hónapban. A kivételes ellátás persze véletlenül sem lesz annyi, amennyit akkor kapna egy érintett, ha a normális eljárásban elismerték volna, hogy mennyire beteg. Annak a pénznek csak a 65 százaléka jár majd ezeknek a nehéz sorsú embereknek.

Korózs Lajos úgy látja, a kormány tesztelni kezdi a rokkantakat, mennyire ugranak a lehetőségre az ellátás nélkül maradtak. Az imént felsorolt feltételeknek nem sokan fognak megfelelni, tehát az is lehet, hogy csak azt akarja demonstrálni a kabinet, hogy nincs is igény a komoly módosításokra a rokkantak ellátásában.

Egy család a több ezerből
Az asszony születése óta mozgáskorlátozott, 42 ezer forintot keres. 57 éves férje tíz éve agyi infarktust kapott, majd új billentyűt kellett beépíteni a szívébe és leszázalékolták. 2012-ben a jogszabály-változások miatt visszaminősítették, a megalázó felülvizsgálati cirkuszok miatt pszichiátriára került, rossz a mozgása és asztmája is van, felsorolni sem lehet a naponta szedett gyógyszereit. Pénzt mégis egyre kevesebbet kapott, május óta pedig egy fillért sem, mert az ügyében döntő hatóság úgy látta, annyira javult az állapota, hogy mehet dolgozni. Közben a fiuk otthagyta az egyetemet, hogy segíthessen a szülein, húga még próbál tanulni, de egyre reménytelenebb a helyzete, mert apjának a kötelező egészségügyi hozzájárulást is be kell fizetni a felesége 42 ezréből. Próbált munkát vállalni, de a munkaügyi hivatal sokáig nem tudott semmit ajánlani a betegségei miatt. Most a nyár végéig közmunkásként rendet tehet a szabolcsi kisváros strandján. Négy napja dolgozik, és tudja: bírnia kell, hisz hivatalosan szinte makkegészséges.