VIZES VB 2017;

2017-07-12 08:00:00

Érmekben bízva

A magyar férfi vízilabda-válogatott egyeduralkodó az olimpiai- és világbajnoki aranyérmek számát tekintve, ennek ellenére fantasztikus siker lenne a dobogós helyezés elérése.

Vízilabdában mi vagyunk a császárok – tartja a mondás. Ez a kijelentés nem túlzó, ugyanis a férfi válogatott mind az olimpiai, mind a világbajnoki aranyérmek tekintetében egyeduralkodó. Noha a vízilabda 1900 óta olimpiai sportág, az első világbajnokságot csak jóval később, 1973-ban rendezték meg. A belgrádi vb egyből magyar sikert hozott. A legendás Gyarmati Dezső – aki játékosként három olimpiai aranyat szerzett, s 2004 óta a Nemzet Sportolója – által irányított csapat körmérkőzéses lebonyolítási rendszerben utasította maga mögé a mezőnyt. Az elkövetkezendő három vb-n egyaránt másodikként zárt a nemzeti csapat, majd egy kisebb hullámvölgyet követően 2003-ban ismét felállhatott a dobogó legfelső fokára. A harmadik aranyéremre nem kellett újabb 30 évet várni, 2013-ban Benedek Tibor csapata ért fel a csúcsra.

Lebonyolítás
A vb-n 16 ország válogatottja vesz részt. A csapatokat 4 darab 4 csapatból álló csoportba sorsolták. A csoportmérkőzések után a negyedik helyezettek a 13–16. helyért játszanak.
Az elsők közvetlenül a negyeddöntőbe, a második és harmadik helyezettek a nyolcaddöntőbe jutnak. A negyeddöntőtől egyenes kieséses rendszerben folytatódik a világbajnokság. A vb mérkőzéseit a margitszigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában rendezik.

A nők számára 1986-ban adódott először lehetőség, hogy részt vegyenek a világbajnokságon, akik azóta 2 arany-, 1 ezüst-, és két bronzérmet szereztek, amellyel az Egyesült Államok és Olaszország mögött a harmadik helyet foglalják el az örökranglistán.

Ami a jelenlegi erőviszonyokat illeti, a férfiak a 2016-os olimpián a Montenegró ellen ötméteresekkel elveszített negyeddöntő után az ötödik helyet szerezték meg. A női együttes Európa-bajnokként érkezett a riói olimpiára, ahol a harmadik helyért rendezett találkozón másodperceken múlt csupán Oroszország ellen a bronzérem megszerzése.

 
Férfiak:
A-csoport: Brazília, Montenegró, Kazahsztán, Kanada
B-csoport: Franciaország, Ausztrália, Olaszország, Magyarország
C-csoport: Spanyolország, Szerbia, Görögország, Dél-afrikai Köztársaság
D-csoport: Egyesült Államok, Japán, Horvátország, Oroszország
A magyar csapat mérkőzései:
Ausztrália-Magyarország július 17.  20:10
Magyarország-Olaszország július 19.  20:10
Franciaország-Magyarország július 21.  20:10
Nők:
A-csoport: Olaszország, Brazília, Kanada, Kína
B-csoport: Új-Zéland, Dél-afrikai Köztársaság, Spanyolország, Egyesült Államok
C-csoport: Japán, Hollandia, Magyarország, Franciaország
D-csoport: Ausztrália, Oroszország, Kazahsztán, Görögország
A magyar csapat mérkőzései:
Japán-Magyarország július 16.  20:10
Franciaország-Magyarország július 18.   20:10
Hollandia-Magyarország július 20.  20:10


Kemény Dénes: nem elvárás az arany

Szövetségi kapitányként három olimpiai bajnoki címet (2000, 2004, 2008) nyert a férfi vízilabda-válogatottal, a budapesti vizes-világbajnokságon szövetségi elnökként tesz meg mindent a nemzeti csapat sikeréért Kemény Dénes.

- Melyik szerep a könnyebb? Elnökként vagy szövetségi kapitányként részt venni egy világbajnokságon?

- Jó a kérdésfelvetés, amire azonban így nem lehet válaszolni. A sikeres világbajnoki szereplésért a játékosok tehetnek a legtöbbet, rajtuk múlik, hogy jól szerepel-e a válogatott vagy sem. Utána jön a rangsorban a kapitány, aki a cserékkel, a megfelelő taktikával befolyásolhatja a mérkőzés alakulását. Szövetségi elnökként a mérkőzéseken én csak szurkoló vagyok, nincs hatásom a medencében történtekre, nekem a világbajnokság előkészítése során volt nagyon sok feladatom.

- Korábbi játékosai közül előbb Benedek Tibor, majd Märcz Tamás követték Önt a kispadon. Milyen tulajdonságokkal rendelkeztek játékosként, melyeknek köszönhetően alkalmasak lettek a nemzeti együttes irányítására?

- Tibor játékosként csapatkapitány, vezér volt, a medencében és azon kívül is nagyon jól irányított. Tamás más típusú játékos volt, az már akkor is látszott, hogy nagyon érti a játékot, és azért lett szövetségi kapitány, mert klubedzőként bizonyította, milyen kiváló szakember.

- Az Ön kapitánykodása idején minden nagy torna előtt az aranyérem volt az elvárás a magyar válogatottól. Most a szerbek mindenki előtt járnak, el lehet-e ilyen körülmények között várni hazai pályán a világbajnoki aranyérmet a magyar válogatottól?

- Az én időmben sem mi voltunk az egyedüli esélyesek, a 2004-es athéni olimpiám két csapat, négy évvel később Pekingben viszont már öt-hat is esélyes volt a végső győzelemre. Nem jelenteném ki, hogy elvárás az arany, de, ha ott lennénk a szerbek ellen a döntőben, akkor mindenki biztos lehet benne, hogy az erőviszonyok ellenére mindent megtennénk az aranyérem megszerzéséért. - B.P.

Gangl Edina: alig várjuk, hogy együtt ünnepeljünk több ezer magyarral
- Világklasszis teljesítménnyel, elévülhetetlen érdemeket szerzett tavaly az Európa-bajnokság megnyerésében. Ennyi a siker titka, Gangl Edinának kell védeni a meccseken?
- Először is köszönöm a dicsérő szavakat, de a vízilabda nem egyéni sport. Gyermekkoromban úsztam, és többek között azért is váltottam, mert csapatembernek érzem magam. Az Európa-bajnokságra Bíró Attila segítségével kiválóan összeállt a védekezésünk, hihetetlen erőket mozgósítottak a lányok, valamint nagyon pontosak is voltak a blokkoknál, ez pedig nagyban megkönnyítette a dolgomat.
- Mennyiben jelent könnyebbséget vagy éppen nehézséget egy hazai rendezésű világbajnokság?
- Élénken emlékszem a 2014-es budapesti Európa-bajnokságra, engem nagyon feldobott az a szeretet, ami körülvette a csapatot, óriási szerepe volt ennek a bronzérem megszerzésében. Hasonló hangulatra számítok most is.
- Milyen eredménnyel lenne elégedett?
- Nagyon kiegyenlített a világbajnokság mezőnye, a női pólóban szinte minden földrész fel tud vonultatni minimum egy klasszis válogatottat, mely esélyes az éremszerzésre. Nagyon fontos a jó teljesítmény a csoportkörben, hogy erre alapozva sikerrel vegyük a további akadályokat. Apróságok fognak dönteni.
- Mit üzenne a magyar szurkolóknak, miért legyenek kint a női válogatott valamennyi mérkőzésén?
- A magyar drukkerek abban különböznek sok más nemzet szurkolóitól, hogy elképesztően érzik azokat a lélektani pillanatokat, amelyekben a segítségükre van szükség. Ha az eddigi módon továbbra is az ösztöneikre hallgatnak, és rátesznek egy lapáttal, amikor kell, megkettőzik az erőnket. Mivel az összes jegyet szinte azonnal elkapkodták, nem kell attól tartanunk, hogy konganak a lelátók, igyekszünk ezt a bizalmat kimagasló teljesítménnyel meghálálni, alig várjuk, hogy együtt ünnepeljünk több ezer magyarral. - B.P.