Mark Zuckerberg;Donald Trump;Chan-Zuckerberg Initiative;

2017-08-24 07:39:00

Mark Zuckerberg a Fehér Házba tart?

Az európai lapok egyes jelekből arra a következtetésre jutottak, hogy Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója az amerikai elnökségre pályázik. A Le Nouvel Observateur csokorba szedte ezeket a „gyanúsnak” vélt jeleket.

A Chan-Zuckerberg Initiative nevű, feleségével közös alapítványában az ifjú milliárdos Joel Benensont, Barack Obama stratégiai tanácsadóját alkalmazza, aki korábban dolgozott Bill Clintonnak, majd Hillary Clinton kampányát is irányította. Benenson ugyan hivatalosan csak „tanácsadó”, és az alapítvány szóvivője azzal magyarázta a felvételét, hogy e filantropikus szervezet olyan kérdésekkel foglalkozik, mint a tudomány, az oktatás, az igazságszolgáltatás megreformálása, „amelyekben minden támogatásra szükség van.”

Benenson alkalmazása azonban nem az első ilyen irányú lépés. Az idén januárban felvették David Plouffe-ot, aki 2008-ban Obama kampányigazgatója volt, majd 2011 és 2013 között tanácsadója. Most lobbistaként dolgozik Zuckerbergnél. Tagja az alapítványnak továbbá Ken Mehlman, George W. Bush 2004-es kampányfőnöke, Amy Dudley, Tim Kaine virginiai demokrata párti szenátor kommunikációs tanácsadója, valamint Charles Ommanney, aki mind az ifjabb Bush, mind Obama választási kampányának fotósa volt.

Zuckerberg egyébként soha nem csinált titkot Donald Trump elnök iránti ellenszenvéből. Már Trump választási kampánya idején egy 2016-os Facebook-konferencián állást foglalt vele szemben – igaz, „magánvéleményként”, ahogyan arra a The Verge című amerikai műszaki on-line lap is emlékeztetett a minap.

„Amikor magam köré nézek, miközben utazom a világban, kezdem látni, hogy az emberek befelé fordulnak egy egymásba fonódó világ és egy világközösség elképzelésével szemben. Ijesztő hangokat hallok, amelyek falak építésére szólítanak fel, és azoktól való elhatárolódásra, akiket másoknak bélyegeznek” – idézte Zuckerberget a The Verge.

A Business Insider felidézte, hogy az FB atyja tavaly decemberben úgy döntött, nem vesz részt a technológia óriásai és Trump találkozóján, csupán egyik munkatársával képviseltette magát. Később pedig bírálta a Fehér Ház migrációs politikáját, mondván, nyugtalanítja őt Trump elnök ezzel kapcsolatos rendelkezéseinek várható hatása.

De a politikai megfigyelők kíváncsiságát leginkább az a turné keltette fel, amelyet Zuckerberg az idén januárban kezdett el felesége társaságában. Felkeres minden szövetségi államot, és útjairól természetesen beszámol saját Facebook-oldalán is. Láthattuk többek között egy észak-dakotai palagáz kútnál a helyi munkások körében kék overallban – ahogyan ez kampányoló politikus körében szokás…

A hírek Zuckerberg elnöki ambícióiról annyira elterjedtek, hogy két alkalommal is cáfolni kényszerült. „Nem, nincsenek ilyen törekvéseim, a Facebook-közösség építésére és az alapítványi munkára koncentrálok” – jelentette ki még januárban a BuzzFeed című amerikai on-line magazinnak. Májusban ismét megerősítette ezt, immár a Facebookon. „Személyes kihívásnak tekintem, hogy az idén ellátogassak valamennyi államba, ahol eddig még nem jártam, hogy többet tudjak az emberek reményeiről, problémáiról, hogy milyennek szeretnék munkájukat, közösségüket. Többen megkérdezték, hogy ez azt jelenti-e, hogy jelöltnek tekintem magamat egy közhivatalra, de a válaszom: nem.”

Ezzel együtt – írja a Le Nouvel Observateur – 2016 áprilisában, azaz bő fél évvel Donald Trump megválasztása előtt, cége egy dokumentumot adott át az amerikai pénzügyi hatóságoknak, amely hivatalosan lehetővé tette volna Zuckerberg számára, hogy szerepet vállaljon a washingtoni kormányban anélkül, hogy le kelljen mondania vállalata irányításáról. Nyilvánvalóan a FB-főnök arra számított - miként a világ nagy része -, hogy Hillary Clinton lesz a befutó. Most, hogy Trump nyert, nem nehéz elképzelni, hogy három év múlva valóban beszáll a Fehér Házért vívott versenybe. Amennyiben célba érne, ő lenne a maga 36 évével minden idők legfiatalabb amerikai elnöke. És mellesleg ő lenne az első olyan elnök, akinek ősei közép-európai zsidó bevándorlók voltak, felesége, Priscilla Chan gyermekorvos pedig Vietnamból menekült kínaiak (az úgynevezett „boat people”) leszármazottjaként született a Kennedyek egykori fellegvára, Boston egyik külvárosában. Nem véletlenül írta Zuckerberg a családjáról szóló FB-bejegyzésében, hogy „Amerika migránsok nemzete…”

Gyesre megy a közösségi oldal vezére
Hol máshol, mint a Facebookon jelentette be Mark Zuckerberg, hogy második gyereke megszületését követően is két hónapot kivesz és apasági szabadságra megy. Zuckerberg ugyanezt csinálta első lánya, Max 2015-ös születése után, és az annyira bejött, hogy második lánya első heteiben is inkább otthon marad. ,,A Facebooknál négy hónapos gyest biztosítunk a dolgozóknak, mivel ha mindkét szülő jelen van az újszülött életében, az jót tesz az egész családnak. Biztos vagyok benne, hogy mire visszatérek, a cég még egyben lesz.”
A bejelentés jelentőségét az adja, hogy a szülési szabadság állami hatáskörbe tartozik Amerikában, nem mindenhol élvezi a helyi törvényhozás támogatását, ellentétben mondjuk Kanadával vagy akár néhány európai országgal. A Pew közvéleménykutató cég egy friss felmérése szerint az amerikaiak alig 14 százalékának van hozzáférése vagy lehetősége fizetett szülési szabadságot kivenni.