toryk;parlamenti választások;Theresa May;Brexit;

2017-08-31 20:10:00

Theresa May maradni akar

Ellopta a vártnál is lassabban haladó Brexit-tárgyalások elől a reflektorfényt Theresa May, amikor útban Japán felé, ahol kereskedelmi promóciós tárgyalásokat folytatott, újságírók előtt határozottan kijelentette, “nem adja fel”. Ő kívánja vezetni a Konzervatív Párt kampányát a 2022-es parlamenti választás előtt. A toryk parlamenti többségének elvesztését hozott június 8-i rendkívüli voksolás után, londoni politikai körökben kész tényként kezelték, hogy legkésőbb az EU-ból való kilépés, 2019. március vége után átadja a stafétabotot. A kormányfő visszahúzódó, az egyszerű emberekkel rosszul kommunikáló természete a korteshadjárat, a négy angliai terrorakció és a Grenfell Tower kiégése után is megnyilvánult. A közvélemény egyre nehezebben viseli, hogy ugyanazokat a sablonokat ismételgeti, mint a “stabil, szilárd vezetés szükségessége”.

A szigetország három legutóbbi kormányfője, David Cameron, Gordon Brown és Tony Blair is “béna kacsává” vált, miután elkövette azt a hibát, hogy előre bejelentette, mikor kívánja átadni a Downing Street 10. kulcsát. Tory hangadók szkeptikusan fogadták viszont, hogy Theresa May további tíz évre kíván berendezkedni. A “hosszú távú tervezést” legfőképpen az indokolhatja, hogy a kormányfő utódlásának vélt vagy valós jelöltjei – Boris Johnson külügy-, David Davis Brexit-ügyi és Amber Rudd belügyminiszter – közül egyik sem rendelkezik a tisztség betöltéséhez szükséges összes képességgel. A legbefolyásosabb toryk egyike, Lord Heseltine volt miniszterelnök-helyettes “irreálisnak” nevezte May tervét.

A legmegsemmisítőbb kritikát Európa legnagyobb fapados légitársaságának, a Ryanairnek a vezérigazgatója gyakorolta. Michael O’Leary felszólította a miniszterelnököt, változtasson a prioritásain. „Most jött vissza három hét után az Alpokból”, - fejtette ki. Persze mindenkinek joga van szabadságot kivenni, de amikor az országot válság fenyegeti, a Brexit-tárgyalásokkal kellene törődnie és nem Japánban parádéznia, teát és szakét innia”. A szókimondó ír azzal fenyegetett, hogy ha 2019 márciusára nem sikerül megállapodásra jutni, a szigetország kikerül a Nyitott Égbolt egyezményből és az emberek nem fognak tudni többé repülni.