forint;MNB;árfolyam;

2017-09-02 07:24:00

Átmeneti a forinterősödés?

Július végétől jelentős erősödésre váltott a forint az euróval szemben. Amíg a megelőző 12 hónapban jellemzően 310 forint körül mozgott a kurzus, addig augusztusban és tegnap is 305 forint lett a központ. Németh Dávid, a K&H Bank Bank vezetője ennek kapcsán úgy vélekedett: könnyen lehet, hogy ez az állapot csak átmeneti lesz: az euró árfolyama akár 315 forintig is elmehet a következő hónapokban.

A 302-306 forintos euró ársáv mellett a dollár keresztárfolyama is a 254-260 forint közötti tartományban tartózkodott, ami forinterősödést jelent a korábbi árfolyamokhoz képest. Ebben az időszakban ugyanis az euró esetében 310 forint körüli árfolyamok voltak jellemzőek, a dollár pedig a 280 forint körüli szinteket foglalta el. A két devizával szembeni forinterősödésnek több oka van - mondta Németh Dávid. Egyrészt a nemzetközi piacon az euró jelentősen erősödött a dollárral szemben az elmúlt hetekben, így az árfolyam megközelítette az 1,20-as szintet, amire az elmúlt egy évben nem volt példa. Az euró erősödése részben az európai gazdaság kilátásainak javulásával magyarázható. Ezzel párhuzamosan az Egyesült Államokban ellentétes dolgok történtek. A várakozásokhoz képest kicsit gyengébbek lettek az amerikai makroadatok, amelyek arra utalnak, hogy mégsem olyan erős a gazdaság. Politikai tényező is felmerült. Az amerikai elnök, Donald Trump több intézkedését sem tudta véghezvinni, ez pedig elbizonytalanította a befektetőket, ami szintén szerepet játszhatott a dollár gyengülésében.

Az elmúlt hetekben viszonylag kedvező volt a nemzetközi befektetési környezet. Az optimista hangulatban pedig a befektetők szívesebben vásárolnak a kockázatosabbnak tartott feltörekvő piaci devizákból, így a forintból is.

Bár a magyar jegybank egyre nehezebb helyzetben van, ám ha gyengíteni szeretné a forintot, azért van még muníciója. A három hónapos betétet akár meg is szüntetheti, emellett hozzányúlhat az egynapos betéti kamathoz, amelynek mértékét a jelenlegi mínusz 5 bázispontról (-0,05 százalék) akár mínusz 15-20 bázispontra (-0,15 százalék, -0,20 százalék) mérsékelheti. Mindezek monetáris lazítást jelentenének, azaz a forintot is gyengíthetik.