futball;Portugália;válogatott;

2017-09-04 00:56:00

Fejet hajtott Ronaldóék előtt a magyar válogatott

Helytállt, ám 1-0-s vereséget szenvedett Portugália ellen a magyar labdarúgó-válogatott vasárnap este a Groupama Arénában lejátszott világbajnoki-selejtezőn.

Amint arra számítani lehetett, különleges várakozás előzte meg a B csoport hétzáró találkozóját.

Noha már csütörtökön, a lettek ellen 3-1-re megnyert párharc miatt is megmozdultak a magyar futballszurkolók, az Európa-bajnok Portugália elleni összecsapást amolyan „csodaváró” hangulat előzte meg: a „hajrá, magyarok!”-tól zengett a metróállomás, a népligeti aluljáróban annyian összejöttek, amennyien sok-sok évvel ezelőtt jobb Fradi-meccsek előtt szoktak, a lelátón pedig már jóval a kezdés előtt is alig lehetett helyet találni.

A felfokozott érdeklődés nyilvánvalóan a legnagyobb sztárjával, Cristiano Ronaldóval kiálló Portugáliának is szólt, így amikor a két csapat felsorakozott a kezdőkör előtt a himnuszokhoz, legalább annyi – ha nem több – objektív és szempár követte Ronaldót, mint Dzsudzsák Balázsékat. A nemzeti imádságok idejére egyébként piros, fehér, zöldbe borult a stadion, a kapu mögötti tábor tagjai ugyanis előzőleg nemzeti színű kartonokat helyeztek el a székeken.

A mérkőzés érdemi része vendéghelyzettel vette kezdetét: az 5. percben a balszélen elfutó Ronaldo tornásztatta meg a házigazda kapuvédőjét, Gulácsi Pétert. Az erőviszonyoknak megfelelően később is a portugálok mutatkoztak aktívabbnak, a lelkes szurkolók viszont szinte minden magyar labdaszerzést vagy portugál labdavesztést üdvrivalgással fogadtak.

Hazai helyzet miatt először a 18. percben emelkedett a hangerő, amikor az Üllői úti arénában otthonosan mozgó Lovrencsics Gergő ugratta ki ígéretes helyzetben Priskin Tamást (mindketten FTC-játékosok – a szerk.); utóbbi nem jutott el a beadásig. A meddő mezőnyfölényben futballozó vendégcsapat is sokáig csupán helyzetekig vitte, változást azonban nem gól, hanem egy kiállítás hozott: a 30. percben a portugál térfélen Pepével egyszerre felugró Priskin használta a könyökét, amiért az azonnali kiállítás sorsára jutott. Noha az első játékrész végéig maradt a gólnélküli állás, sejthető volt, hogy a folytatás emberhátrányban pokolian nehéz lesz.

A térfélcserét követően Bernd Storck szövetségi kapitány nem változtatott megfogyatkozó kezdőcsapatán, André Silva viszont módosította az eredményt, miután a 49. percben közvetlen közelről, egy fejessel gólra váltotta Ronaldo passzát (0-1). Gyorsan ment…

A magyar válogatott tagjai a folytatásban nagy szívvel küzdöttek, az akaratot pedig mindvégig kitartó buzdítással és tapssal honorálta a publikum; mindennek ellenére a tagadhatatlanul jobb erőkből álló, ám ezúttal a győzelemhez szükséges gólon kívül semmi pluszt nem nyújtó vendégcsapat ellen nem sikerült elkerülni a vereséget. A kudarc egyúttal azt is jelentette, hogy Magyarország hivatalosan is kiszállt a 2018-as, orosz rendezésű világbajnokságra szóló kvalifikációért folyó versenyből, ám ez a lehetőség ténylegesen nem vasárnap este, hanem talán már a sorsolás pillanatában, az Európa-bajnoki szereplés után érzett eufóriában sem volt reális.

A magyaroknak maradt a futballmeccs nyújtotta élmény és a tanulságok, Ronaldóéknak pedig a további fontos feladatok: számukra a budapesti vendégszereplés csak egy állomása volt az Oroszország felé vezető útnak.

Magyarország – Portugália 0-1 (0-0)

Groupama Aréna, 22.000 néző. Játékvezető: Danny Makkelie (holland)

Magyarország: Gulácsi - Fiola, Guzmics, Kádár, Korhut - Lovrencsics, Pátkai, Elek, Dzsudzsák - Priskin, Eppel.

Szövetségi kapitány: Bernd Storck. Cserék: Eppel helyett Böde (61.), Elek helyett Pintér Á. (67.), Lovrencsics G. helyett Varga (78.).

Portugália: Rui Patrício – Cédric, B. Alves, Pepe, Coentrao – G. Martins, Danilo, J. Mário, J. Moutinho – C. Ronaldo, A. Silva.

Szövetségi kapitány: Fernando Santos. Cserék: Fabio Coentrao helyett Eliseu (29.), G. Martins helyett Bernando Silva (63.), André Silva helyett Quaresma (86.).

Gólszerző: André Silva (49.)
Kiállítva: Priskin (30.)