oktatás;iskolai beszerzés;

2017-10-26 07:00:00

Oktatás hozott anyagból - Kivizsgálják a szék-ügyet

Függönykarnis, sámli, zongora, fénymásoló, diavetítő, szőnyeg, ruhaakasztó kampó – ezt mind szülők vitték be az iskolákba, óvodákba. A fenntartó helyett.

Egy miskolci óvodában a szülőknek nyilatkozniuk kellett arról, meg tudják-e venni gyereküknek az ötezer forintos óvodai széket – ezt a bejegyzést tette közzé a minap Jakab Péter, a Jobbik helyi önkormányzati képviselője. Úgy tűnik azonban, hogy ez csak a jéghegy csúcsa: megkérdeztünk néhány szülőt, óvónőt, tanárt, és dőlt belőlük a panasz.

A tantermek kifestése, a bútorok felújítása rendre rájuk hárul, s rendszerint ők varrják és mossák a függönyöket is – mesélték szülők. Budai iskolába könyvespolcot és szőnyeget vitt be az anyuka, Egerben egy másik karácsonyfát szerzett be. Volt, aki sámlit vett, hogy a tanárnéni felérje a túl magasra szerelt táblát, másutt ruhaakasztó kampókat szereltek apukák a falra, hogy az elsősök ne az ölükben tartsák a cuccukat.

– Nálunk az első osztályban tizennyolc gyerekből tizenhét hátrányos helyzetű: mi a szülőktől semmilyen hozzájárulást nem kérhetünk – mondta egy Heves megyei falu tanítója. – Ezért egy tanévben két alkalommal szervezünk diszkót, amelyre a pedagógus készül műsorral, a szülők süteményt sütnek, s azt áruljuk a büfében a szendvics és az üdítő mellett. Az így befolyt „fekete pénzből” veszünk papírt, dekorációs dolgokat, táblafilcet, időnként tisztítószert, WC papírt, festékpatront, de ebből az illegális forrásból vásároltunk már számítógép asztalt, függönyt és karnist is – tette hozzá.

Egy óvodában a takarítónő a turkálóban szerzett be nagy törülközőket, abból varrt kis kéztörlőket a gyerekeknek, mert erre nem jutott pénz. Egy borsodi község tanárnője arról beszélt: irodaszerekből sosem azt kapják tankerülettől, amit kérnek, hanem azt, ami a központban már feleslegessé vált. Az iskolájukban nincs meleg víz, ez télen különösen probléma. Máshol fényképezőgépet kértek a szülőktől, mert adminisztrációs okokból le kellett fényképezni a gyerekeket, amint épp a KLIK által küldött gyümölcsöt eszik...

Az óvodákba tisztasági csomagot kérnek, és külön csoportpénzt szednek, amiből rendezvényekre viszik gyermekeket. Aki nem tudja ezt befizetni, azt nem viszik el a programra. "Ez vajon nem diszkrimináció?" – tette fel a kérdést egy dél-hevesi kis faluban dolgozó óvónő. Év elején "tanszerpénzt” is szednek az óvodák, ebből vásárolják meg a vizuális neveléshez szükséges eszközöket, ceruzákat, festékeket, rajzlapokat. A szülőktől kértek pénzt az ágyak cseréjére is. Előírás, hogy a homokozókban évente homokot kellene cserélni higiéniai okok miatt, ha ebben nem segítenének a szülők, évekig ott maradna a szennyezett homok. A karbantartási munkákat is "társadalmi munkában" végzik az apukák, anyukák, a korábbiakhoz képest azzal a különbséggel, hogy már anyagot is nekik kell vinniük – tette hozzá.

Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elnöke szerint az óvoda, iskola működtetése a fenntartó dolga, a szülőket elvileg nem lehetne terhelni nagyobb eszközök beszerzésével, ám az intézmények költségvetéséből gyakran nem futja még alapvető dolgokra sem. Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom egyik vezetője úgy vélte: egy színes papír, vagy néhány A4-es lap beküldése még „belefér”, de ennél drágább dolgoknál nem etikus a fenntartói szerepkört a szülőkre hárítani.

Kivizsgálják a szék-ügyet
"Miskolc valamennyi óvodájában biztonságban vannak a gyerekek, az említett üggyel összefüggésben a miskolci óvodai intézmények egyikétől sem érkezett kérés vagy panasz a hivatalhoz. A leírtakat ennek ellenére kivizsgáljuk, és ha indokolt, természetesen a szükséges berendezéseket önkormányzatunk – és semmi esetre sem a szülők – beszerzi." Így reagált a miskolci önkormányzat az országos sajtóvisszhangot kiváltott szék-ügyre. Hozzátették: az elmúlt három évben csaknem 800 millió forintot költöttek, 2020-ig pedig további mintegy 1,5 milliárd forintot fordítanak óvodai intézmények felújítására. Az érintett óvodát 2013-ban 65 millió forintból korszerűsítették, tavaly novemberben pedig 30 vadonatúj ágyat kapott az intézmény.