Illusztráció: Shutterstock
Fotó: /
A szex nagyon ritkán okoz hirtelen szívhalált egy új amerikai kutatás szerint, melyről a BBC számolt be.

A kutatók 4557 hirtelen szívhalál adatait elemezték. Azt találták, hogy csak 34 történt szexuális együttlét alatt vagy egy órán belül utána. Az utóbbiak közül 32 volt férfi. A kaliforniai Cedars-Sinai Kardiológiai Intézet munkatársa, Summet Chugh elmondta, tanulmánya volt az első, amelyik a szexuális tevékenységet mint a hirtelen szívhalál lehetséges kiváltó okát vizsgálta volna. A kutatást az Amerikai Kardiológiai Társaság (AHA) konferenciáját mutatták be.

Szívleállás az, amikor a szív valamilyen működési zavar miatt nem dobog tovább. Akinek leáll a szíve, az elájul, nem vesz levegőt és ha nem végeznek rajta szív-tüdő (CPR) újraélesztést, akkor meghal. Nem azonos a szívrohammal, amikor a vér nem jut a szívbe, mert a véráram útja elzáródik.

Az ismeret volt, hogy a szex szívrohamot okozhat, ám a szívleállással való összefüggését eddig nem vizsgálták. Chugh és kollégái 2002 és 2015 között az oregoni Portlandben történt szívhalálok kórházi adatait vizsgálták meg. Az esetek mindössze egy százaléka kötődött szexuális aktushoz. A páciensek túlnyomó többsége férfi volt, többségében középkorú és már volt szív- és érrendszeri panasza.

A tanulmány megállapította, hogy az eseteknek csak egyharmadában végeztek szív-tüdő újraélesztést. Chugh szerint ez kiemeli a CPR megismertetésének jelentőségét, tekintet nélkül a szívleállás körülményeire. Egy másik tanulmány, amit ugyanezen a konferencián hoztak nyilvánosságra, bemutatta, hogy már a hatéves gyerekek is meg tudják tanulni a CPR-t. A Brit Kardiológiai Alapítvány azt javasolja a szívrohamon vagy szívműtéten átesett pácienseknek, hogy négy-hat hetet várjanak a szexuális élet újrakezdésével.

Sallai megsérült, de már kedden visszatérhet a pályára

2018.09.23 12:40

Fotó: AFP/ JOHN MACDOUGALL
A játékos szédült és nem látott rendesen, ezért a szünet előtt le kellett cserélni.
Christian Streich, az SC Freiburg labdarúgócsapatának vezetőedzője bízik benne, hogy Sallai Roland a fejsérülése után mielőbb, már kedden visszatérhet a pályára.
„Roland már sokkal jobban van. Amennyiben nincs zúzódás a koponyáján, már kedden, a Schalke elleni mérkőzésen visszatérhet”
– idézi az edzőt a Süddeutsche Zeitung vasárnapi száma.
Hozzátette, hogy a ciprusi APOEL-től 4,5 millió euróért igazolt csatár lendületet és gyorsaságot hozott a játékukban, amire nagy szükségünk van. Az augusztus 31-én érkezett Sallainak a szombati volt az első mérkőzése a Freiburgban. Új csapata 3-1-re győzött a VfL Wolfsburg otthonában, a magyar légiós előbb gólt szerzett, majd kiharcolt egy büntetőt, sárga lapot kapott, végül a 41. percben le kellett cserélni, mert összefejelt Ignacio Camachóval. Jochen Saier sportigazgató szerint a magyar válogatott futballista nagyon jó munkát végzett a pályán, sőt ennél jobb nem is lehetett volna. A sérülésről elmondta, Sallai szédült és nem látott rendesen, márpedig ezeket a tüneteket komolyan kell venni, ezért cserélték le a szünet előtt. A mostani szezonban ez volt az első sikere a Freiburgnak, amely legutóbb tavaly decemberben győzött idegenben bajnoki meccsen. Az ötödik fordulóban a Schalke 04 elleni hazai meccs kedden 20 óra 30 perckor kezdődik.
Frissítve: 2018.09.23 12:40

Babos feladta a mérkőzést: búcsúzott egyesben a vuhani tenisztornától

2018.09.23 10:41

Fotó: AFP/ ROB PRANGE / SPAINDPPI / DPPI
A tervek szerint a magyar játékos párosban is elindul, de betegsége miatt ez is kétségessé vált.
Babos Tímea az első fordulóban búcsúzott egyesben a kínai Vuhanban zajló 2,7 millió dollár (753 millió forint) összdíjazású keménypályás női tenisztornán. A torna honlapja szerint a világranglista 54. helyén álló magyar játékos a harmadik szettben feladta vasárnapi mérkőzését a svéd Rebecca Peterson (56.) ellen. Az első szettben 5:4-nél a játszmagyőzelemért adogathatott Babos, de nem járt sikerrel, viszont később, a rövidítésben nem adott esélyt ellenfelének (7-0). A selejtezőből a főtáblára került Peterson a második felvonás elején rögtön elvette magyar riválisa adogatását, és bár utóbbinak több lehetősége is adódott, hogy visszaszerezze, ezekkel nem tudott élni (4:6). A harmadik szett meglehetősen egyoldalúan alakult, és Babos végül 4:1-es hátránynál, 2 óra 37 perc után feladta a meccset.
„Már a US Open óta szenvedek a betegséggel, de mivel mindig maximalista vagyok, így csak két nap pihenőt engedtem meg magamnak Sopronban. Onnantól teljes erőbedobással edzettem és kondiztam. Gondolom, a hosszú utazás sem tett jót, és amióta itt vagyok Vuhanban, folyamatosan edzek a köhögés és a rossz közérzet ellenére”
– írta Babos a közösségi oldalán.
Kiemelte: nagyon ritkán fordult elő, hogy feladott mérkőzést, de ezúttal kénytelen volt így tenni. Most az a legfontosabb, hogy meggyógyuljon, ezért nem fog napi hét-nyolc órát edzeni – tette hozzá. A tervek szerint Babos Tímea a francia Kristina Mladenovic oldalán párosban is elindul a kínai tornán, de betegsége miatt szereplésük kétségessé vált.
Eredmény, 1. forduló (a 32 közé jutásért): Rebecca Peterson (svéd)–Babos Tímea 6:7 (0-7), 6:4, 4:1-nél Babos feladta.
Frissítve: 2018.09.23 11:30