Spanyolország;Katalónia;Carles Puigdemont;

2017-12-05 06:33:00

Kampány a rács mögül

Elstartolt el az utóbbi évek legfontosabb választási kampánya Katalóniában. A függetlenségpárti ikonoknak a rácsok mögül kell majd meggyőzniük a szavazókat.

Madrid világos üzenetet küldött tegnap a legfelsőbb bíróságon keresztül: a katalán függetlenségi mozgalom – egyebek között – lázadás és zendülés miatt letartóztatott zászlóshajói nem hagyhatták el a börtönt, így a rácsok mögül kell kampányolniuk a december 21-i regionális választásokig, ami gyakorlatilag lehetetlen. Köztük van Oriol Junqueras, korábbi elnökhelyettes, a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) listavezetője, valamint a „Jordik” – Jordi Sánchez és Jordi Cuixart –, az elszakadást támogató fő civil szervezetek első emberei. Joaquim Forn a belügyi tárca korábbi vezetője szintén börtönben marad. A feloszlatott katalán parlament többi egykori minisztere – akik nem szöktek Brüsszelbe – fejenként 100 ezer euró ellenében feltételesen szabadlábra kerülhet. A hat politikusnak a jövőben hetente meg kell majd jelennie a bíróságon – emlékeztetett az El País.

A két Jordi október 16. óta ül börtönben, a volt tárcavezetőket pedig novemberben 2-án zárták be, nem sokkal a függetlenség egyoldalú kikiáltása után. Múlt héten közös levélben kérték szabadlábra helyezésüket, s megfogadták, hogy a jövőben a párbeszéd biztosította keretek között harcolnak a függetlenségért, nem folyamodnak erőszakhoz, s a jelenleg érvényben lévő Katalónia fölötti madridi gyámságot is elfogadták. A legfelsőbb bíróságot azonban aligha hatotta meg a hirtelen jött szemléletváltás, és a kérés megtagadása Junqueras valamint a Jordik esetében azt jelzi, hogy nem bíznak bennük. Szabadon engedésük esetén „megvan rá az esély, hogy súlyos, azonnali és visszafordíthatatlan” hatású bűncselekményeket követnek el – hangzott a bíró, Pablo Llarena indoklása.

A hetek óta Belgiumban tartózkodó volt katalán vezető, Carles Puigdemont, valamint négy egykori minisztere sorsáról december 14-én döntenek. A belga bíró akkor tájékoztatja majd az érintetteket és a közvéleményt, hogy az európai elfogatóparancsot figyelembe véve elrendeli-e a politikusok kiadatását vagy sem.

Katalóniában mindeközben mától már hivatalosan is gőzerővel készülnek a december 21-i voksolásra, amelytől sokan remélik, hogy véget vethet a hetek óta húzódó rendkívüli állapotnak. A Szociológiai Kutatóközpont (CIS) által hétfőn ismertetett adatok azt mutatják, hogy a függetlenségpárti erőknek nem lesz meg az abszolút többségük: a 135 fős regionális törvényhozásban 66-67 mandátumot szerezhetnek.

Az erőviszonyok alaposan megváltoztak a 2015-ös választásokhoz képest, s jelenleg úgy tűnik, hogy a centrista Ciudadanos söpörheti be a legtöbb szavazatot a regionális választásokon. Az Albert Rivera vezette pártra – amely nem támogatja az elszakadást – 22,5 százalék voksolhat, ami 31-32 mandátumot jelenthet. Az elszakadáspárti ERC pontosan ugyanennyi mandátumra számíthat, a szavazatok 20,8 százalékával. A harmadik helyen a szintén függetlenséget támogató Junts per Catalunya végezhet, amelynek listavezetője Carles Puigdemont. A régióban érthető okok miatt igen népszerűtlen kormányzó Néppárt (PP) az utolsó helyre szorult a közvélemény-kutatáson, és a jelenlegi pártpreferenciák alapján mindössze 7 képviselőt küldhet a katalán parlamentbe.

A CIS arra is kíváncsi volt, hogy a választók mit gondolnak a vezető politikusokról. Mint kiderült, Oriol Junquerast értékelik a legtöbbre, s Carles Puigdemont csak harmadik helyre szorult ezen a listán. Érdekes módon, amikor viszont arról kérdezték a katalánokat, hogy kit látnának szívesen a régiós parlament élén, mégis Puigdemont nevét mondták a legtöbben (28,1 százalék) – emlékeztetett az El Mundo.