oktatás;diáktüntetés;

2018-01-18 06:07:00

"Nem akarunk zombik lenni"

Szerda estig több mint 11 ezren jelezték a "Ne menj suliba – demonstrálj az oktatásért!" elnevezésű megmozdulás Facebook-oldalán: ott lesznek péntek délután a Parlament előtt, hogy kiálljanak egy modernebb oktatási rendszerért. A tüntetést olyan középiskolások szervezik, akik elégedetlenek a jelenlegi oktatási rendszerrel, és ennek nem félnek hangot adni.

A diákok arra szeretnék ráirányítani a figyelmet, hogy a hazai közoktatás mind a tananyag mennyiségében és minőségében, mind pedig módszertanában elavult. Mint írták, diákkoruk nagy része felesleges anyagok túlrészletezésével telik, és nem akarnak "agyonhajszolt zombik" lenni. "Elegünk van, hogy a 19. századi egyetemes anyagot olyan részletezve tanuljuk, mintha tegnap történt volna, és hogy ezt 7, 8 vagy 9 órában kell megoldani" – fogalmaztak. Nem értenek egyet az egyentanterven alapuló oktatással sem: "Nem akarunk mind ugyanúgy viszonyulni a világhoz, mert mind mások vagyunk, ezért az oktatás se faragjon minket egy és ugyanazon mintára".

A tüntetés délután négy órakor kezdődik, a délelőtti órákban pedig fórumbeszélgetések lesznek. "Január 19-én délelőtt nem megyünk suliba, kiállva az oktatási rendszer fejlesztéséért. Ez azonban nem jelenti azt, hogy szimpla lógásra biztatunk benneteket" – írták a szervezők. Az akciónap lebonyolításában segédkező Független Diákparlament (FDP) több helyszínen szervez fórumokat, akik ezeken vesznek részt, azoknak az FDP igazolni tudja az iskolai hiányzást. Más esetekben, ha a diákok maguknak szerveznek beszélgetéseket egy iskolán kívüli helyen, akkor szüleiknek kell igazolniuk távolmaradásukat (a szülő egy tanévben három nap hiányzást igazolhat).

A tényleges részvételt ugyanakkor gyengítheti, hogy szombaton tartják a középfokú felvételi központi írásbeli vizsgáit a 8 és a 6 évfolyamos gimnáziumokba, továbbá a 9. évfolyamra. Az Oktatási Hivatal szerint 9. évfolyamon az írásbelire 54 ezer diák jelentkezett, a 6 évfolyamos gimnáziumi vizsgán mintegy 8600-an, a 8 évfolyamoson csaknem 6 ezren vesznek részt. Ám a délutáni tüntetésen nem csak diákok képviseltetik magukat: tanárok, szülők, nagyszülők is kiállnak majd a fiatalok mellett.

Ne féljenek elengedni gyermekeiket
Büszkék vagyunk arra, hogy a gyerekek is felelősen megnyilvánulnak az oktatási rendszerről. Szülőként az a feladatunk, hogy támogassuk őket - mondta lapunknak a Szülői Hang nevű szervezet képviseletében Miklós György. Hangsúlyozta: a szülőknek és gyermekeiknek át kell beszélniük a péntek délelőtti fórumokon és a délutáni tüntetésen való részvételt, fontos tudatosítani a gyerekekben, hogy "ez nem buli, hanem felelős kiállás". Szülőtársainak azt üzente: ha gyermekeik részt akarnak venni az eseményeken, ne féljenek elengedni őket, a tüntetésre pedig akár ők maguk is látogassanak ki.
"Minden 18 éven aluli gyereket megillet a szabad egyesülés és békés gyülekezés joga, hiszen a jogszabályok szerint ez biztosítja a gyermek helyét a társadalom aktív, résztvevő tagjaként" - írta Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő a wmn.hu-n. Arra hívta fel a szülők figyelmét, semmilyen hátrány nem érheti a gyereket, ha a törvényben biztosított alapvető jogát gyakorolja. "Abban az esetben, ha mégis ezt tapasztalja, eljárást kezdeményezhet az iskolában a diákképviseleti szervezeteknél, a fenntartónál vagy az Oktatási Jogok Biztosának Hivatalánál" - írta.