kézilabda;kézilabda EB;Lékai Máté;Ljubomir Vranjes;

2018-01-17 21:13:00

Férfi kézilabda Eb - Kiesett a magyar válogatott

A magyar férfi kézilabda-válogatott utolsó csoportmérkőzését, a Csehország ellenit is elveszítette az Európa-bajnokságon, és három vereséggel nem jutott tovább.

Két helyen változtatott Ljubomir Vranjes szövetségi kapitány a keret összetételén. A szakember élt a szabályok adta lehetőséggel és Dzsamail Iman, illetve Virovszki Uros helyett két Eb-újoncot, Fekete Dávidot és Országh Ádámot nevezte a mérkőzésre.

A csehek nem jutottak ki a legutóbbi olimpiára, világ- és Európa-bajnokságra sem. A kontinenstornán eddig finoman fogalmazva is szélsőséges teljesítményt nyújtottak: előbb simán, tizenhét góllal kikaptak a spanyoloktól, majd eggyel legyőzték az olimpiai bajnok dánokat. A magyar csapatnak legalább néggyel kellett volna nyernie a biztos továbbjutáshoz, ennél kisebb különbségű siker esetén pedig azért kellett volna szurkolni, hogy a lapzártánk után befejeződött mérkőzésen a spanyolok ne nyerjenek Dánia ellen.

Negyven másodperc elteltével Lékai Máté átlövésből szerzett góljával jutott vezetéshez a magyar válogatott (1-0). A folytatásban kiegyenlített volt a küzdelem, egy-két góllal vezettek a magyarok, egészen a tizedik percig, ekkor egyenlítettek a csehek (4-4).

A 16. percben először vezettek a csehek, Lékai kihagyott ziccere után, egy gyors indításból (8-9). Fél perccel később tovább romlott a helyzet, ismét átrohantak a csehek a magyarokon (8-10), a magyar válasz „kínaiból” érkezett Juhász Ádám révén (9-10).

Lékai hetest rontott, Mikler Roland az ellentámadásnál bravúrral védett, majd a fal blokkolt remekül, de egyik lepattanót sem sikerült megszerezni, Bodó Richárd belül védekezése után hetesből pedig már hárommal vezettek a csehek (10-13). Vranjes időt kért, de ez sem segített, a magyarok több mint hét perce nem szereztek gólt, a másik oldalon a csehek pontosabban céloztak (10-14).

Három perccel a félidő vége előtt Jakub Hrstka értékesített hétméterese után rendkívül nehéz helyzetbe került a magyar együttes (10-15). A következő magyar támadásnál Leos Petrovsky megütötte Bodót, ezért videózást követően a játékvezetők piros lappal kizárták a mérkőzésből a cseh játékost. A magyarok pedig góllal zárták az akciót, tíz perc elteltével sikerült ismét betalálni Hornyák Péternek köszönhetően (11-15). Az első felvonásban nem született több találat, a magyar válogatott nagyon távol volt a biztos továbbjutást garantáló négygólos sikertől, sőt, a győzelemtől is.

Ondrej Zdrahala góljával kezdődött a második félidő, a mezőny legjobbjának ez volt a hetedik találata, őt képtelenek voltak tartani a magyar védők (11-16). A következő cseh gólt is Zdrahala szerezte, majd Mikler védett ziccert, Balogh Zsolt átlövése jelentette az utolsó, nagyon vékony szalmaszálat (12-17). A 37. percben Vranjes időt kért 13-18-nál, utána az első magyar támadásnál Balogh az oldalvonalon túlra dobta a labdát… Zdrahala újabb találatát követően minimálisra csökkent a remény, a kapuban Miklert Borbély Ádám váltotta a kapuban. Bejött a bal szélre Fekete, és első labdaérintéséből csökkentette a különbséget (16-19). Lékai lerohanásból volt eredményes (17-19), felcsillant a remény (legalább a győzelemre), időt kértek a csehek. Zdrhala tizedik góljával 21-17-re mentek a csehek, majd egy eladott labda után, negyed órával a vége előtt 22-17-re vezetett az ellenfél.

Visszajött a kapuba Mikler, tíz perccel a vége előtt Vranjes időt kért, Bodó találatával 25-22 lett az eredmény. Zdrahala tizenkettedik góljával alakult 26-22-re az állás. Nem adták fel a magyarok, az 54. percben betörésből Lékai révén lett 27-25. Zdrahala megszerezte tizennegyedik gólját, Fekete a másik oldalon vonalra lépett. Három és fél perccel a vége előtt a magyar blokkról pattant a hálóba a labda, 30-26-nél eldőlt a mérkőzés. A vége 33-27 lett Csehország javára, a magyarok három vereséggel kiestek.

Izgultak a kulcsjátékosok
"Nem hiszem, hogy elég jól játszottunk, sok olyan hibát követtünk el, amit nem lett volna szabad - mondta Vranjes a lefújás után az M4 Sportnak. - Nehéz úgy meccset nyerni, hogy nem nyújt mindenki száz százalékot. Két egész jó mérkőzést játszottunk az Eb-n, a dánok ellen 35 percig jók voltunk, a spanyolokkal szemben végig rendben volt a teljesítményünk. Ma sokat elveszítettünk az első félidőben. Mindent megtettem, amit lehetett, a szünetben több dolgot megbeszéltünk, elég jól védekeztünk, de hiányoztak a védések. Sok tehetséges fiatal magyar játékosunk van, nekik időre van szükségük. Azt hiszem, a Bajnokok Ligájában szereplő, európai kupatapasztalatokkal rendelkező kézilabdázóink izgultak, ennek az okát viszont nem tudom."