Tudomány;Napi Extra;űrkutatás;űrgraffiti;Humanity Star;

2018-01-26 17:05:00

Az űrgraffiti korába lépett az emberiség

Magyarország fölött 34 nap múlva lesz tisztán látható a Humanity Star, mutatja a projekt honlapjának interaktív térképe. Ezekben a percekben épp Ausztrália felé tart a műhold, ami Budapestről nézve 36 nap múlva, körülbelül négy percig lesz látható. Tisztán, élesen és fényesen.

A Humanity Star útja. Forrás: thehumanitystar.com

A Humanity Star útja. Forrás: thehumanitystar.com

A Humanity Star – magyarul talán az „emberiség csillaga” lehetne – egy szénszálas anyagból készült geodézikus gömbforma, 65 erősen tükröződő oldallal. Átmérője három láb, azaz hozzávetőlegesen egy méter. Poláris pályán kering, nagyjából 500 km magasan, 90 percenként kerüli meg a földet, és megfelelő napszakban szabad szemmel is jól látható. A felbocsátói úgy kilenc hónapot jósolnak neki, mielőtt lezuhan és elég a légkörben; de egészen addig sokszor elhalad majd még a Föld minden pontja fölött.

A műholdat titokban juttatta az űrbe múlt vasárnap – január 21-én – egy 3D-nyomtatott rakétával az amerikai Rocket Lab startup vállalat. Az Új-Zéland egy kietlen pontjáról indított rakétatípusnak ez volt a második, feltűnően sikeres tesztje.

A Rocket Lab célja saját bevallásuk szerint az, hogy egy közös élménnyel, az új csillag látványával hozzák közelebb egymáshoz a világ minden táján élő embereket. Kritikusai szerint csak egy óriási, égre írt reklámról van szó, aminek egyelőre még csak a csillagászokat és űrkutatókat sikerült egy platformra hoznia – ők mélységesen fel vannak háborodva.

A műholdat űrgraffitinek nevezték, és az éjszakai égbolt tönkretevőjének, írja a Guardian. A legnagyobb probléma persze nem esztétikai: a fényszennyezés már így is nagyon megnehezíti a csillagászok munkáját. Eddig lakott területektől távol, úgynevezett csillagrezervátumokban még megfigyelhették viszonylag háborítatlanul az éjszakai eget, de a Humanity Star elől már nem lehet elbújni. Mint Richard Easther, a University of Auckland kutatója mondta, ez az egyetlen műhold még nem olyan nagy dolog. De ha a jövőben tömegével fognak jópofának gondolt, fényes, villogó tárgyakat Föld körüli pályára állítani, az már az utcára vinné a csillagászokat.