oktatás;Brüsszel;7-es cikkely;

2018-03-20 06:07:00

Adalékok a 7-es cikkelyhez - Brüsszeli terítéken a hazai ügyek

A baloldali képviselők nagyon, a néppártiak kevésbé aggasztónak ítélték a magyar oktatás és médiaszabadság helyzetét az Európai Parlament Kulturális és Oktatási bizottságának hétfői vitájában. A testület képviselői arról a véleménytervezetről mondták el a véleményüket, amelyet a Magyarországról készülő úgynevezett 7. cikkelyes EP-jelentéshez kívánnak hozzáfűzni.

Petra Kammerevert, a szakbizottság német szocialista elnöke, a dokumentum szerzője az ülésen elmarasztalta a Lex CEU-val kapcsolatos kormányzati politikát. Az egyetem rektorával, Michael Ignatieff-fel folytatott megbeszéléseire utalva leszögezte: olyan módosítást fog javasolni a szövegbe, amely felszólítja Budapestet, hogy késlekedés nélkül, gyorsan találjon megoldást az intézmény további működésének a biztosítására. A politikus bírálta a roma gyerekek iskolai szegregációját és a kiterjedt állami ellenőrzést a média fölött. Egyetértett vele a német zöldpárti Helga Trüpel, aki “rendkívül veszélyesnek” nevezte Orbán Viktor és Jaroslaw Kaczynski lengyel vezető nacionalista politikáját.

Egy cseh néppárti EP-képviselő kritizálta ugyan a CEU sorsát meghatározó felsőoktatási törvényt, de arra intett, hogy a további aggodalmak megfogalmazása előtt meg kell várni az EU Bíróságának döntését. Szerinte a romák szegregációja és a médiaszabadság korlátozása sem kifejezetten magyar probléma, jóllehet aggályosnak nevezte, hogy a Népszabadság bezárása után egy kormányközeli céghez került a lap kiadóvállalata. Egy szintén néppárti szlovén honatya ugyanakkor “eltúlzottnak” és “túlpolitizáltnak” nevezte az Orbán-kormány bírálatát.

Bocskor Andrea, a Fidesz EP-delegációjának tagja hozzászólásában — az alkotmányra és a törvényekre hivatkozva — igyekezett megcáfolni a magyar oktatás és médiaszabadság helyzetére vonatkozó kritikus megjegyzéseket. “A sajtószabadság korlátozásának többféle eszköze lehet, a törvény nem mindig akadály” — reagált a szavaira Petra Kammerevert.

A szakbizottság várhatóan május 16-ikán hagyja jóvá a magyarországi jelentéshez fűzött véleményét.