Irán;Libanon;Hezbollah;parlamenti választás;

2018-05-09 07:32:00

Nőtt Irán befolyása

Az Irán által támogatott radikális iszlám szervezet, a síita Hezbollah nyerte meg szövetségeseivel a hétvégén megrendezett libaboni parlamenti választást.

Bár a Hezbollah szövetségeseivel többségre tesz szert a parlamentben, a közel-keleti államban a kilenc év múltán megrendezett voksolás után is az eddig kormányzó Szaad al-Hariri marad a miniszterelnök, mert a választójog szerint szunnita politikusnak kell betöltenie a kormányfői tisztséget. Al-Hariri szövetsége azonban a várakozások alatt szerepelt, mivel parlamenti helyeinek egyharmadát elvesztette, s az új törvényhozásban az eddigi 33 helyett 21 mandátuma lesz. A kormányfő azonban igyekezett jó arcot vágni mindehhez. „Ez még nem a világvége” – hangoztatta. Felszólította a nemzetközi közösségeket arra, pozitívan viszonyuljanak a választások eredményéhez.

Az összes szavazat összeszámlálása után az Egyesült Államok által terrorszervezetnek tartott Hezbollah a 128 tagú parlamentben szövetségeseivel 65 mandátumra tett szert. A Hezbollah maga nem erősödött ugyan, továbbra is 12 mandátuma lesz, de szövetségesei több képviselői helyet szereztek, s ez azt jelenti, hogy megvétózhatják a kormányzat törvényeit. A Hezbollah a Nabih Berri parlamenti elnök által irányított Síita Amal Mozgalommal, illetve a Michel Aoun elnök alapította Keresztény Szabad Hazafias Mozgalommal (MPF) kötött választási szövetséget.

Hasszan Naszrallah, a Hezbollah vezetője hétfői beszédében politikai és erkölcsi győzelemről tett említést. Izrael és a Hezbollah 2006-ban háborúztak egymással, amelyből kimaradt a libaboni hadsereg. Az izraeli kormányzat az utóbbi időben több ízben figyelmeztetett arra, hogy Irán növeli befolyását a régióban.

A voksoláson a 3,6 millió szavazónak nem egészen a fele vett részt. Nagy kérdés, miként alakul Libanon és a nyugat viszonya. A kis ország ugyanis rendre jelentős, több milliárd dolláros katonai segítséget kap az Egyesült Államoktól, emellett további támogatásra is szert tesz, mert legalább egymillió szíriai menekültet vett fel. A megannyi fegyverrel rendelkező Hezbollah a szíriai polgárháborúban a Bassár el-Aszad elnök által fémjelzett kormányerők mellett lép fel.

Libanon a különböző népcsoportok, a külföldi államok befolyása, valamint a menekültek magas száma miatt instabil államnak számít. Eleve a két térségbeli rivális, Szaúd-Arábia és Teherán befolyási övezetének tartják, hiszen Al-Hariri tömbjét a nyugat mellett Rijád is támogatta. Az utolsó választás óta eltelt kilenc évben is folyamatos feszültség jellemezte az országot. A helyi politikai erők két évig képtelenek voltak megválasztani az új államfőt, s nem tudtak megállapodni az új választási törvényről. Az új arányos képviseleti rendszer elviekben csökkentette a helyi dinasztiák befolyását és lehetővé tette azt, hogy néhány független képviselő is bekerüljön a törvényhozásba. A legfontosabb tisztségek vallási hovatartozástól függnek. Az elnöknek maronita kereszténynek kell lennie, a kormányfő szunnita, a parlamenti elnök pedig síita.

Szakértők figyelmeztetnek arra, hogy a választási eredmény nyomán lehetetlen lesz elfogadni a szükséges reformokat, így marad a siralmas szociális helyzet, az áramkimaradások, a vízhiány, a magas infláció és a munkanélküliség.

Izrael az eredmények közlése után figyelmeztette szomszédját. Naftali Bennett oktatási miniszter közölte, hazája nem tesz különbséget a szuverén Libanon és a Hezbollah között, így „Libanont tesz felelőssé minden, az ország területéről indított akcióért”. A politikus egyértelműen a Hezbollah esetleges rakétatámadásaira utalt. Többen attól tartanak Libanonban, hogy Izrael katonai akcióra készül az ország, legalábbis annak déli része ellen.