válság;diákok;CEU;oktató;

2018-05-17 07:09:00

CEU - "Egyetlen jövőben gondolkodunk"

Forrás: CEU

Forrás: CEU

Egyetlen jövőben gondolkodunk. Abban, hogy a Közép-európai Egyetem (CEU) itt marad Budapesten - mondta lapunknak az egyetem egyik professzora, Perczel István. Megírtuk: a CEU teljesített minden feltételt, amit a felsőoktatási törvény tavaly elfogadott módosítása előírt, így már csak New York állam és az Orbán-kormány megállapodására van szükség ahhoz, hogy az egyetem a magyar fővárosban folytathassa tevékenységét. Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora jelezte: ha a magyar kormány nyárig nem írja alá a megállapodást, kénytelenek lesznek Bécsbe áthelyezni a székhelyüket.

- Ha a kormány bizonytalan helyzetet teremt, valahogy be kell biztosítani magunkat. Ámde semmi szándékunk elmenni innen - szögezte le Perczel. Szerinte az egyetemnek már korábban is voltak terjeszkedési tervei, egy újabb campus megnyitásának ötlete nem azután került elő, hogy az Orbán-kabinet részéről támadás érte az intézményt. - Ugyanakkor azt kell mondanom, a válság eddig sokat segített, sokkal jobbak vagyunk, mint voltunk. Erősödött az összetartás, az oktatók között elsimultak a belső ellentétek. Ráadásul már szinte az egész világ ismeri a nevünket. Ez is egyik oka annak, hogy a QS-rangsorban (nemzetközi egyetemi besorolás) a CEU öt programja is az első száz közé került.

- Nekem ez az első évem itt. Amikor jelentkeztem, már hallottam arról, hogy a magyar kormány nem szíveli az egyetemet, de ez nem tántorított el - erről Anna beszélt lapunknak, aki Spanyolországból érkezett Budapestre, hogy a CEU-n tanulhasson. Mint mondta, az egyetemi hétköznapokban a történtek ellenére sincs feszültség. Úgy véli, ha a magyar kormánynak sikerül elüldöznie az egyetemet, azzal elsősorban a magyar diákokkal és a CEU magyar dolgozóival tesz rosszat. Nem tartaná a legjobb ötletnek a CEU költözését Andrew, az egyetem egyik amerikai hallgatója sem, szerinte továbbra is itt kellene küzdenie a nyílt társadalom eszméiért. Másrészt Ausztriában kormányzóerő a szélsőjobb, így nem tartja elképzelhetetlennek, hogy előbb-utóbb ott is ugyanaz megtörténik, mint Magyarországon. - Ráadásul Bécs drágább is, mint Budapest - tette hozzá.