interjú;paksi atomerőmű;Hamvas István;

2018-06-06 07:24:00

Lázárt túlélte, most nyugdíjas akar lenni

Hamvas Istvánra, az atomerőmű távozó vezérigazgatójára kedvező benyomást gyakorolt az évekig a kirúgását követelő Lázár János, és úgy látja kellenek a leendő nukleáris blokkok.

- Most, hogy önként nyugdíjba vonul, felmerül, miért nem két éve tette ezt meg, amikor Lázár János még kancelláriaminiszterként rendszeresen az ön elmozdítását kezdeményezte?

- Távozási szándékomnak semmi köze Lázár János egykori felvetéseihez. Elértem a nyugdíjkorhatárt és jobbnak tartom az atomerőmű irányítását fiatalabbakra bízni. Miniszter úrral négy alkalommal is módomban állt személyesen átbeszélni felvetéseit. Teljesen ésszerű elképzeléseit meghallgattam, aminek kapcsán lehetőségem adódott nekem is megosztani vele szakmai érveimet. Az eredmény látható volt. Annak ellenére, hogy Lázár János közel egy éven át az atomerőmű vezetőségének menesztése mellett tört lándzsát, nagyon kedvező benyomásom alakult ki róla.

- De elmondta önnek, mi okból követelt nyilvánosan teljes paksi sorcserét, sőt, a blokkok kiemelését az MVM-csoportból, valamint az MVM-nek mint anyavállalatnak fizetett menedzsmentdíj, illetve a nukleáris alap feltöltésére vonatkozó kötelezettségük felülvizsgálatát?

- Természetesen, de nem hatalmazott fel, hogy ezt nyilvánosságra hozzam.

- Nem osztja azokat az vélekedéseket, miszerint Lázár János energetikával kapcsolatos felszólalásainak szakmai színvonala hagyott maga után kívánnivalókat?

- ... (mosolyog)

- Például, amikor azt állította, hogy a mostani paksi blokkok utáni második legolcsóbb erőmű ötször drágábban termeli az áramot?

- Áh, messze nincs ekkora különbség.

- Miben látja annak okát, hogy – a törvényi határidőre leadott mérlegük tanúsága szerint - tavaly csökkent a nyereségük?

- Mint minden piac, a villamos energiáé is hullámzó. Változnak a tőzsdék, a költségek, az adók. Újabb rekordtermelésünk ellenére így kissé valóban mérséklődtek a bevételeink. De egy tíz százalékos béremelés a közel 2 és félezres dolgozói létszám mellett szintén milliárdos tétel. Noha felénk senki se fogalmazott meg rezsicsökkentési kérést, termelésünk vevőjével, az MVM Partnerrel mégis a korábbiaknál alacsonyabb árameladási árban állapodtunk meg. Bár a tőzsdén is olcsóbb lett az áram, ennek a kétoldalú szerződésünkre gyakorolt hatását nem árulhatom el. Ez évre a nyereség növelését tűztük ki magunk elé célul.

- Lázár Jánoson kívül mások is értetlenül állnak az MVM-nek mint tulajdonosnak az osztalékon felül fizetett úgynevezett menedzsmentdíj előtt, ami ráadásul tavaly több mint kétmilliárddal még emelkedett is.

- Ha nem fizetnénk ki anyavállalatunknak az általa végzett munkát, akkor vétenénk az adójogszabályok ellen. De a kérdésben a tulajdonosunk az illetékes.

- Nem érinti önöket kedvezőtlenül, hogy az MVM a lecsökkent profitot is kivonta osztalékként?

- A legkevésbé sem, a tulajdonos azt tesz a nyereséggel, amit akar. A szükséges fejlesztési forrásainkat ebből már levontuk.

- Miként hozható egy lapra, hogy miközben Ön a Paks 2-tervet „saját gyermeküknek” nevezi, addig az EU a jelenlegi blokkok és a bővítés teljes szétválasztását és a jövőben kettejük között egy fajta piaci versenyt írt elő?

- Paks 2 ügyében egyáltalán nem vagyok illetékes, kettőnk között semminemű tulajdonosi kapcsolat nincs. Mi ugyanakkor a beruházást valóban szívvel-lélekkel segítjük, ahol csak tudjuk, támogatjuk, azt létkérdésnek tartjuk az ország és a térség szempontjából egyaránt. Cáfolom, hogy az új blokkok túl sok munkaerőt szívnának el a jelenlegiektől. Az ilyen átvételeket vezérigazgatói szinten egyeztetjük és ezt is teljes mértékben kötelezettségünknek érezzük. Munkaerőgondot inkább a nyugdíjazások miatti pótlás jelent a számunkra. Azt a felvetést pedig, hogy a két cég egymás piaci versenytársa lenne, megmosolyogtatónak tartom. Örömmel várjuk, hogy 2026-tól belépjen a két új blokk a rendszerbe. Köztudomású, hogy még emellett is mennyi új termelőegységre lesz szükség az akkorra előre jelzett igények kielégítéséhez.

- Nem lesz túl sok a két blokk termelte áram, főleg éjszaka, amikor nincs annyira szükség?

- Semmiképp. Most is folyamatosan, éves átlagban 92 százalékos kihasználtsággal működünk.

- De ennek érdekében éjjel jóval olcsóbban kell adniuk az áramot; nem rontaná ezt a helyzetet tovább két hasonló méretű blokk?

- Nem látom pontosan, mi lesz a 2026-os piaci helyzet, de biztos vagyok abban, hogy a következő évtizedekben is szükség lesz mindkét atomerőmű nappali és éjszakai termelésére egyaránt.

Névjegy
A fizikus végzettségű szakember teljes szakmai karrierje alatt a Paksi Atomerőműben dolgozott. Korábban volt a Reaktorfizikai osztály, valamint a Nukleáris Főosztály vezetője, 2010-es vezérigazgatói kinevezése előtt vezérigazgató-helyettes volt.