választás;plakátok;

2018-06-11 07:01:00

Lassan halad a takarítás

Egy hónappal a határidő után is képviselőjelöltek portréi virítanak az utak mentén az ország több pontján, az önkormányzatok egy része sem tudta még leszedni a pártanyagokat.

A mai napig szinte minden városban láthatjuk az áprilisi választás kissé megtépázott nyomait, bár a választási törvény szerint május 8-án járt le a határideje annak, hogy az országgyűlési választáson indult jelöltek, pártok eltávolítsák a kampány időszakában a közterületeken elhelyezett plakátjaikat. Ha az adott párt ezt nem tette meg, az önkormányzatok a határidő lejárta után maguk is eltávolíthatják a plakátokat, és ennek a munkának a költségét kiszámlázhatják az érintett tömörülésnek. Június elsején az összes hazai megyeszékhelynek, valamint a fővárosnak elküldtük a kérdéseinket, hogy az adott városban melyik pártnak, mennyi plakátja maradt kint, illetve mekkora költséget számláztak ki az eltávolításokért. Budapest és a 18 megyeszékhely közül összesen nyolcan válaszoltak lapunknak. A tájékoztatások alapján Hajdú-Bihar, Somogy és Veszprém megye kivételével a pártok betartották a törvényt, sőt a Fidesz kínosan figyelt arra, hogy a határidő után egyetlen hirdetményt se hagyjon közterületen.

Debrecenben június 4-én kezdődtek meg a plakát, illetve matricaeltávolítási munkák. A megyeszékhely önkormányzata lapunknak küldött válaszában kiemeli, hogy a Fidesz itt különösen figyelt a törvény betartására, egyetlen plakátot sem hagytak a határidő lejárta után Kósa Lajos városában. A legtöbb választási hirdetményt a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) hagyta ott a közterületeken, összesen 913 darabot. Az MSZP 271, a Jobbik 210, a DK 66, az LMP 61, az Együtt pedig plakátot "felejtett" kint Hajdú-Bihar megye székhelyén.

- A határidő lejárta után a Lehet Más a Politika jelölő szervezet 10 népszerűsítő plakátját távolítottunk el, mellyel kapcsolatban a felmerült költség 9984 forint plusz áfa volt. Ennek számlázása jelenleg folyamatban van - válaszolta a Népszavának a kaposvári országgyűlési egyéni választókerületi választási iroda.

Veszprémben összesen 147 darab plakát maradt kint az utak mentén, az eltávolítás alatt készített fényképek feldolgozása, pártokhoz rendezése folyamatban van. Győrnek „az esetlegesen szabálytalanul elhelyezett és el nem távolított plakátokról nem áll rendelkezésére információ, ezzel kapcsolatos megkeresés, panasz, bejelentés nem érkezett”. Kecskeméten és Békéscsabán is hasonló a helyzet, a városok helyi választási irodájának tájékoztatása szerint: "a tapasztalatok szerint a jelölő szervezetek túlnyomó többsége határidőben eltávolította a választási plakátokat." Egerben szintén minden rendben, a város aljegyzője, Bánhidy Péter lapunknak azt mondta, nem maradtak kint a határidő után plakátok.

Szombathelyen és a fővárosban a közterület-felügyelet most vizsgálja, méri fel a helyzetet, Budapesttől azt a tippet kaptuk, hogy próbálkozzunk a kérdéseinkkel egy hónap múlva.