közbeszerzés;operaház;állami támogatás;jelmeztervező;

2018-06-13 18:13:00

Több mint félmilliárdért vesz jelmezt az Operaház

Szmoking, egyenruha, abroncsos szoknya – 624 millió forintba kerül a Magyar Állami Operaház jelmezbeszerzése. Az intézmény nemrég hétmilliárd forintnyi kormányzati támogatást is kapott.

Több mint 140 különféle típusú férfi és női jelmez elkészítését rendelte meg az Operaház – derül ki az uniós közbeszerzési értesítőből, a TED-ből. Az óriási beszerzés két tételben történik, és a 30 százalékos opciós keretet is beleértve összesen 624 millió forintot tesz ki. A pályázatot konzorciumban elnyerő két cég, a Méretes Szabó és a Jelmez Art Kft. ezért a kivitelezést és a szállítást vállalja, négy éven át – a jelek szerint az anyagköltséggel nem lesz gondjuk, ugyanis az Operaház biztosítja a jelmezek anyagát is.

A közbeszerzési kiírásban oldalakon keresztül sorjáznak a megrendelt jelmeztípusok: a reneszánsz férfi ingtől a modern katonai ruháig, uszályszoknyától a Chanell kabátig terjed a lista, az ajánlatkérő pedig egyéb, a felsorolásban nem szereplő típusokat is kérhet. Hogy pontosan mennyi ruhadarabról, kiegészítőről van szó, az nem derül ki dokumentumból – azt sem lehet tudni, hogy mennyibe kerültek vagy kerülnek maguk az anyagok, pedig utóbbi csak növelheti a projekt értékét

 „Ilyen nagyságrendű vételről még nem is hallottam, óriási büdzséjű filmeknél szoktak ennyit költeni jelmezre” - mondta a beszerzésről lapunknak egy névtelenséget kérő jelmeztervező. A szakértő azt is furcsának találta, hogy több száz év és számos darab kerettörténetét lefedő beszerzésről van szó, mivel a szakmában általában egy-egy darabhoz szoktak adott stílusú jelmezeket rendelni.

Megkérdeztük az Operaházat, hogy a fenti összegből hány darab férfi és női jelmezt rendeznek, ezeket hány előadáson mutatják be, és mennyibe kerülnek a hozzájuk felhasznált anyagok. Ha reagálnak, frissítjük cikkünket; igaz, eddig az Andrássy úti épületük felújítására vonatkozó kérdéseinkre sem reagáltak.

Az intézmény ugyanis épp a napokban kapott plusz hét milliárd forintos kormányzati támogatást a felújításra: ezzel másfél év alatt közel bruttó 28 milliárd forintra hízott az Operaház felújítási költsége, háromszorosára az először tervezettnek – és csúszott az épület tervezett átadási határideje is